21 Жовтня 2021

Особливості внесення бору для високої врожайності та зимостійкості озимого ріпаку

Одним з основних мікроелементів, на який виробники повинні звертати особливу увагу при вирощуванні ріпаку, це – бор.

Цей мікроелемент має важливе значення для проростання пилку, запліднення квіток, підвищує еластичність тканин, що знижує розтріскування стебел і кореневої шийки під час морозів та сильного росту. А це зменшує пошкоджуваність рослин хворобами (некроз кореневої шийки, вертиціліоз тощо). Крім того, бор впливає на розвиток кореневої системи, що сприяє кращому відновленню вегетації навесні.

Восени ріпак засвоює 25% загальної кількості необхідного бору, решту – у фазі диференціації бруньок.

Агрономи зазвичай вважають, що для ріпаку потрібно 1,0 ppm бору в 15-ти сантиметровому шарі ґрунту, але є ряд аспектів, які можуть вплинути на цю рекомендацію:

  • Бор у ґрунті надзвичайно мінливий в межах одного поля. Тому, поки середній рівень бору на полі достатній, велика кількість гектарів все ще залишається дефіцитною.
  • На лужних ґрунтах та за посушливих умов бор перетворюється на важко розчинні поліборати, що недоступні для рослин. Навіть при наявності елементу в ґрунті посіви ріпаку не зможуть його засвоювати.
  • Тест на ґрунтовий бор є «найбіднішим» з усіх аналізів поживних речовин, проведених лабораторією. Тому завжди існує занепокоєння, що результати дослідження не є точними, оскільки вони показують лише наявний бор, а не доступний для рослин.
  • Бор в ґрунті вимивається з дощем.

У роки хорошого вологозабезпечення, коли потенціал урожайності високий, потреба у борі вища. Оскільки більша частина бору поглинається рослиною під час засвоєння води, вологі роки можуть викликати тимчасовий (або короткочасний) дефіцит цього елементу під час цвітіння, а це – найгірший час для дефіциту бору.

Коли потрібно застосувати бор, можна обрати:

  • Гранульований або рідкий бор, внесений в ґрунт (але не в рядок) з іншими добривами.
  • Рідкий бор, внесений по листку до моменту, коли 10% посівів вже цвіте, тобто з гербіцидом.

Удобрення посівів ріпаку для забезпечення потреби рослин в борі проводиться на стадії 4-6 листків. Для такого підживлення краще використовувати 150 грамів бору на гектар. Ця обробка сприяє підвищенню морозостійкості рослин та їх швидкому відновленню навесні.

Навесні також є потреба у підживленні бором, його рекомендовано проводити у фазу початку бутонізації (ВВСН 51). В цей період «по листку» можна внести 300-600 грамів бору на гектар.

В окремих випадках, зокрема, в умовах дефіциту та на полях із дуже високим рівнем рН та посухою може проводитися удобрення бором на стадії цвітіння. Норма витрати становить 100-150 г/га.

yara.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

В Україні поступово зростають площі під бататом

Наразі площі під бататом або ж солодкою...

ALFA Smart Trading відновлює український експорт жита до Туреччини

Вперше за останні 12 років українське жито...

Селекціонери вивели морозостійкий сорт картоплі

Протягом декількох років група вчених із США...

Погода

Kyiv
чисте небо
16.1 ° C
16.5 °
15.5 °
51 %
0.5kmh
0 %
Чт
16 °
Пт
16 °
Сб
11 °
Нд
7 °
Пн
6 °