14 Червня 2021

Особливості захисту озимої пшениці від клопа шкідливої черепашки

Одним із найбільш небезпечних шкідників пшениці озимої в зоні Степу, який впливає на якість клейковини, є клоп шкідлива черепашка.

Заселення посівів дорослими клопами відбувається на початку фази виходу в трубку, а відродження личинок  у період формування зернівки, початку молочної стиглості зерна.

Через втрату якості клейковини борошно стає непридатним для хлібопечення за наявності 3% пошкоджених клопами зерен. Такий рівень пошкодження спостерігається за чисельності 3-5 личинок на м2. При пошкодженні понад 12% зерна відбувається деградація клейковини. Згідно з ДСТУ 3768:2010, кількість пошкодженого насіння не повинно перевищувати 0,3-0,5%.

Для запобігання таким втратам проводять хімічний захист посівів проти дорослих клопів, що перезимували і личинок. Високу ефективність під час масового заселення посівів клопами мають крайові обробки посівів інсектицидами.

Оптимальним строком знищення личинок є час появи в посівах 15-20% личинок третього віку. На цей час відбувається повне відродження личинок із відкладених яєць. Обробку бажано провести в стислі строки, до появи личинок четвертого віку.

Запізнення на 3-4 дні знижує ефективність захисту на 20% і більше. В цей період, крім личинок хлібних клопів, шкоди зерну завдають личинки пшеничного трипса (ЕПШ 40-50 екз./колос), злакові попелиці (ЕПШ 20-30 екз./стебло), хлібні жуки (ЕПШ 3-8 екз./м2).

Оптимальним строком захисту посівів пшениці озимої від личинок клопа-черепашки та супутніх видів шкідників є період формування–початок молочної стиглості зерна.

У період обробки слід враховувати температурний режим. За температури повітря до +22…+25 ºС доцільно застосувати один з інсектицидів з групи піретроїдів. Якщо температура повітря вища, ніж +30 ºС доцільніше обробити посіви, препаратом, наприклад, з діючою речовиною Тіаметоксам.

За хімічних обробок посівів в умовах високої температури слід застосовувати обприскування з нормою витрати робочої рідини 300-400 л/га в ранішні і вечірні години. Для сповільнення випаровування крапель і подовження токсичної дії препаратів до робочої рідини слід додавати антивипаровувачі (сечовину) або прилипачі.

growhow.in.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Фітосанітарний стан посівів та садів на 14 червня

Повсюди агрокліматичні умови сприяли розвитку та поширенню...

Як ефективно контролювати пероноспороз соняшника

Затяжні опади весняно-літнього періоду, а також нетиповий...

Неякісні гербіциди можуть спровокувати пасинкування кукурудзи

Сучасні гібриди кукурудзи переважно мають одне стебло....

Погода

Kyiv
кілька хмар
23.6 ° C
26.1 °
20.6 °
53 %
4kmh
20 %
Пн
23 °
Вт
26 °
Ср
25 °
Чт
26 °
Пт
25 °