05 Липня 2022

Як попередити хвороби колоса озимих зернових – досвід

Досвідом, як попередити хвороби колоса озимої пшениці та отримати зерно високої якості, поділився Василь Кифорук, технолог-консультант з агрономії «Трипілля Агроконсалт».

«Одним із найтриваліших періодів в онтогенезі озимої пшениці є період формування, наливу та дозрівання зерна, що може продовжуватися до 50 днів.

При цьому ми маємо як зелену рослину з активним процесом фотосинтезу та інтенсивним проходженням обмінних реакцій, так і засихаючу (з сповільненими або зупиненими усіма процесами), яка може уражуватись цілим спектром хвороб, які не лише знижують урожай за рахунок зменшення площі фотосинтезу (борошниста роса, септоріоз, піренефороз, ринхоспоріоз, темно-бура плямистість та інші), але і погіршують його якість (фузаріоз, альтернаріоз, кладоспоріоз та ін.).

Таким чином, в системі захисту озимої пшениці часто є недооціненим використання фунгіцидного захисту, особливо в умовах дощів або високої вологості повітря, під час формування, наливу та дозрівання зерна озимої пшениці.

Зокрема, фузаріоз, септоріоз, альтернаріоз колоса, оливкова плямистість (кладоспоріоз) можуть заселятися як на зеленій рослині, так і проявлятись вже на висихаючій рослині, викликаючи почорніння колоса, ураження та пошкодження зерна і, як наслідок, погіршення хлібопекарських і споживчих якостей зерна, схожості та енергії проростання насіння.

При цьому в результаті своєї життєдіяльності бактерії, які викликають хвороби, не лише використовують рослину як джерело харчування, пошкоджуючи її та зерно, але,  як зокрема, фузаріоз, виділяють токсини, що накопичуються в зерні та є шкідливими для людини.

Тому, рекомендую, в період наливу – молочно-воскової стиглості зерна внести на посівах озимої зернової групи фунгіциди на основі триазолів (тебуконазол, метконазол, флутріафол і т.д.), що забезпечить високу ефективність боротьби з хворобами колоса та отримання зерна високої якості».

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Чому цьогорічного падіння врожаю не уникнути

Україна завжди відігравала роль потужного та надійного...

Як правильно провести десикацію для якісних жнив

Війна внесла корективи не лише в посівну,...

Бор для формування високої врожайності культур

Сьогодні застосування позакореневих підживлень мікроелементами (B, Zn,...

Погода

Kyiv
уривчасті хмари
20.6 ° C
22 °
19.8 °
82 %
1.4kmh
34 %
Вт
32 °
Ср
32 °
Чт
23 °
Пт
27 °
Сб
30 °