14 Червня 2021

Як попередити хвороби колоса озимих зернових – досвід

Досвідом, як попередити хвороби колоса озимої пшениці та отримати зерно високої якості, поділився Василь Кифорук, технолог-консультант з агрономії «Трипілля Агроконсалт».

«Одним із найтриваліших періодів в онтогенезі озимої пшениці є період формування, наливу та дозрівання зерна, що може продовжуватися до 50 днів.

При цьому ми маємо як зелену рослину з активним процесом фотосинтезу та інтенсивним проходженням обмінних реакцій, так і засихаючу (з сповільненими або зупиненими усіма процесами), яка може уражуватись цілим спектром хвороб, які не лише знижують урожай за рахунок зменшення площі фотосинтезу (борошниста роса, септоріоз, піренефороз, ринхоспоріоз, темно-бура плямистість та інші), але і погіршують його якість (фузаріоз, альтернаріоз, кладоспоріоз та ін.).

Таким чином, в системі захисту озимої пшениці часто є недооціненим використання фунгіцидного захисту, особливо в умовах дощів або високої вологості повітря, під час формування, наливу та дозрівання зерна озимої пшениці.

Зокрема, фузаріоз, септоріоз, альтернаріоз колоса, оливкова плямистість (кладоспоріоз) можуть заселятися як на зеленій рослині, так і проявлятись вже на висихаючій рослині, викликаючи почорніння колоса, ураження та пошкодження зерна і, як наслідок, погіршення хлібопекарських і споживчих якостей зерна, схожості та енергії проростання насіння.

При цьому в результаті своєї життєдіяльності бактерії, які викликають хвороби, не лише використовують рослину як джерело харчування, пошкоджуючи її та зерно, але,  як зокрема, фузаріоз, виділяють токсини, що накопичуються в зерні та є шкідливими для людини.

Тому, рекомендую, в період наливу – молочно-воскової стиглості зерна внести на посівах озимої зернової групи фунгіциди на основі триазолів (тебуконазол, метконазол, флутріафол і т.д.), що забезпечить високу ефективність боротьби з хворобами колоса та отримання зерна високої якості».

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Фітосанітарний стан посівів та садів на 14 червня

Повсюди агрокліматичні умови сприяли розвитку та поширенню...

Як ефективно контролювати пероноспороз соняшника

Затяжні опади весняно-літнього періоду, а також нетиповий...

Неякісні гербіциди можуть спровокувати пасинкування кукурудзи

Сучасні гібриди кукурудзи переважно мають одне стебло....

Погода

Kyiv
кілька хмар
23.6 ° C
26.1 °
20.6 °
53 %
4kmh
20 %
Пн
23 °
Вт
26 °
Ср
25 °
Чт
26 °
Пт
25 °