08 Серпня 2022

Oси можуть стати біологічними пестицидами

Вчені з Кілського університету (Англія), спільно з кенійськими колегами з Міжнародного центру фізіології та екології комах й Міжнародного інституту з вивчення культур полуарідних тропічних зон з’ясували, що природна здатність деяких гібридів кукурудзи протистояти атакам паразитів може бути використана, як біологічний пестицид.

Відомо, що паразити можуть заподіювати колосальної шкоди врожаям, однак деякі гібриди кукурудзи мають здатність відправляти особливі хімічні сигнали, коли стебловий метелик відкладає яйця. Ці сигнали привертають ос-наїзників, які відкладають свої яйця в гусеницях стеблового метелика.

В рамках дослідження вчені вивчили геном 146 гібридів кукурудзи, в число яких входили як виведені фермерами, так і індбредні лінії та комерційні гібриди.

Всі гібриди були піддані впливу метелика, після чого вивчили склад хімікатів, що виділяються в рослині, а також їх привабливість для ос-наїзників. Більшість гібридів виявилися привабливими для цих комах. Вченим також вдалося виявити ділянку генетичного коду, відповідального за хімічну реакцію рослини на шкідника.

«Аграрії терміново потребують альтернативних рішень по боротьбі з шкідниками, оскільки використання пестицидів все частіше забороняється у зв’язку зі змінами в законодавстві і розвитком пестицидної резистентності», – пояснив глава проєкту, професор Тобі Брюс (Toby Bruce).

Виявлення генів, які змушують рослини подавати «крик про допомогу», дозволить в майбутньому створити нові гібриди, що володіють вбудованим захистом від шкідників.

Science Focus

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Погода

Kyiv
рвані хмари
22.1 ° C
23.1 °
21.5 °
83 %
0.5kmh
77 %
Пн
25 °
Вт
24 °
Ср
22 °
Чт
30 °
Пт
32 °