18 Травня 2022

Передпосівний обробіток ґрунту агрегатами LEMKEN

Основною метою передпосівного обробітку ґрунту є створення посівного шару зі сприятливими умовами для проростання насіння, подальшого росту та розвитку культурних рослин. Крім створення умов для якісної сівби, передпосівним обробітком ґрунту вирішується низка завдань, зокрема, забезпечується оптимальна будова орного шару для найкращого поєднання водного, повітряного і теплового режимів ґрунту, активізується мікробіологічна діяльність та утворюються доступні для рослин поживні речовини, знищуються бур’яни.

Передпосівний обробіток ґрунту забезпечує розпушування верхнього посівного шару та створення ущільненого, вирівняного і вологого посівного ложа для розміщення на ньому насіння, яке було б прикрите розпушеним шаром ґрунту для кращого доступу до нього повітря, тепла та вологи. Передпосівний обробіток ґрунту створює умови для прискореного проростання бур’янів, проростки і сходи яких знищуються наступними обробітками.

Для зменшення випаровування вологи та забезпечення рівномірної появи сходів культурних рослин поверхню ґрунту потрібно вирівнювати. Крім того, вирівнювання ґрунту створює кращі умови для якісного проведення наступних обробітків і збирання врожаю.

Ознаками правильно проведеного передпосівного обробітку ґрунту є розпушений, повільно осідаючий дрібногрудковий посівний шар, який добре зберігає вологу, забезпечує високу польову схожість висіяного насіння та створює сприятливий фітосанітарний стан ґрунту. Він має бути чистим від бур’янів, мати оптимальне співвідношення кількості вологи й повітря, достатню температуру для забезпечення активної мікробіологічної діяльності і необхідний поживний режим для проростання насіння рослин відповідно до їхніх біологічних особливостей.

Передпосівний обробіток створює сприятливі умови для проростання насіння, а також повністю знищує бур’яни, які з’явилися після проведення попереднього обробітку. Якісне виконання передпосівного обробітку ґрунту можливе лише у тому разі, коли вологість ґрунту є оптимальною і він не налипає на поверхню робочих органів знарядь. Інакше досягти високої якості робіт неможливо.

Для переважної більшості культур передпосівний обробіток проводять на глибину ходу сошників сівалки, щоб висіяне під час сівби насіння лягало на щільне й вологе ложе і накривалося пухким шаром ґрунту. За цих умов воно добре забезпечується необхідними для проростання вологою та повітрям, які вільно надходять через пухкий верхній шар ґрунту. Якщо глибина передпосівного обробітку перевищує оптимальну, насіння лягає на розпушений ґрунт і до нього значно гірше надходить із глибших шарів волога, що є наслідком переривання капілярного зв’язку. У такому разі ефективність проростання насіння й поява сходів залежатиме від погодних умов, зокрема, від випадання дощів у післяпосівний період.

Встановлено оптимальні параметри якості передпосівного обробітку, основним із яких є щільність ґрунту. Якісно підготовленим вважається ґрунт, у якого, залежно від його типу, щільність поверхневого розпушеного шару становить 0,85–1,0 г/см3, а саме насіннєве ложе має бути досить щільним із об’ємною вагою 1,1–1,4 г/см3. Пористість ґрунту над насіннєвим ложем має становити понад 50%, що забезпечує потрібну аерацію.

Ідеальне насіннєве ложе є основою оптимального розвитку культурних рослин, тож оброблений ґрунт має бути добре вирівняним і водночас розпушеним на відповідну глибину по всій ширині проходу агрегату. Відмінна якість передпосівного обробітку та висока продуктивність у поєднанні з незначними витратами на спрацювання машин – ось ті принципи, якими керуються фахівці провідних виробників комбінованих агрегатів передпосівного обробітку ґрунту. Такі машини оптимально розпушують ґрунт у всьому посівному горизонті.

На українському ринку компанія LEMKEN пропонує два типи агрегатів передпосівного обробітку ґрунту: System-Kompaktor і System-Korund, які забезпечують відмінну якість підготовки ґрунту до сівби та оптимальне його розпушування в усьому посівному горизонті.

SYSTEM-KOMPAKTOR 

Універсальний комбінований агрегат System-Kompaktor, який виконує передпосівну підготовку ґрунту за один робочий прохід, випускають із шириною захвату від 3 до 12 метрів. Ці знаряддя готують ґрунт на глибину загортання насіння у межах від 2 до 15 см. Характерною відмінністю цих агрегатів від аналогічних машин інших виробників є те, що вони якісно готують ґрунт під сівбу дрібнонасінних культур (льон, морква, трави тощо) на глибину 2 см. Жоден інший агрегат передпосівного обробітку ґрунту не здатен забезпечити належну якість при роботі на такій глибині.

System-KompaktorЗа один прохід System-Kompaktor виконує всі необхідні для передпосівного обробітку ґрунту операції, зокрема:

  • подрібнення;
  • вирівнювання;
  • розпушування;
  • створення насіннєвого ложа на точно встановленій глибині;
  • ущільнення;
  • збереження вологи у ґрунті;
  • прикочування шару ґрунту над насіннєвим ложе.

Робочими органами агрегатів System-Kompaktor є два ряди стрілчастих лап, два пластинчастих котки, два вирівнювальних бруси та кільчасто-шпоровий коток. Стрілчасті лапи виконують розпушування ґрунту на точно встановлену глибину. Лапи встановлені таким чином, що вони працюють горизонтально і не зачіпають нижній вологонесучий шар, зберігаючи при цьому вологу під насіннєвим ложем. Планчасті котки подрібнюють і кришать ґрунт, а вирівнювальні бруси вирівнюють посівну площу. Кільчасто-шпоровий коток прикочує та ущільнює шар ґрунту над насіннєвим ложем. Крім того, коток сортує грудки: дрібні залишаються внизу, а великі виносяться на поверхню, захищаючи, таким чином, насіннєве ложе від розмивання внаслідок дощів, вітрів та ерозійних процесів.

Для якнайкращого формування кореневої системи рослин потрібне ідеальне насіннєве ложе з великими грудками землі зверху, дрібною фракцією знизу та добре ущільненим ґрунтом. Великі грудки, які залишаються після обробітку стрілчастими лапами, подрібнюються вирівнювальними брусами і котком. Пласке розміщення лемешів збільшує силу входження знаряддя у ґрунт, що забезпечує найбільший тиск на котки-подрібнювачі. Завдяки цьому процеси вирівнювання і кришіння відбуваються найкращим чином.

System-Kompaktor підходить для роботи за будь-яких умов. Покращені термообробкою пластини триточкової навіски забезпечують високу стабільність і надійність її роботи. Можливі коливання машини обмежуються за рахунок добре регульованого вала навіски.

Слідорозпушувачі, виготовлені у вигляді стрілчастих лемешів, зручно і безступінчасто регулюються на будь-яку ширину колії трактора та на різну ширину шин. Для захисту від пошкодження вони обладнані автоматичним захистом від каменів та інших можливих сторонніх перешкод. Регулювання глибини їх ходу здійснюється переставлянням штифтів.

Передній планчастий або трубчастий коток разом із ріжучою планкою вирівнюють верхній шар. При зміні ґрунтових умов відстань між котком і ґрунтом регулюється за допомогою гідравлічної системи. Пружини запобігають пошкодженню ріжучої планки.

Для роботи агрегатів System-Kompaktor на важких ґрунтах рекомендується використовувати робочі секції з гама-зубами. Відстань між зубами становить 11 см при максимальній глибині обробітку приблизно 12 см. Завдяки вертикальному розміщенню зубів, на відміну від похилого розміщення, вологий шар ґрунту не виноситься на поверхню.

Добре ущільнення ґрунту відбувається завдяки важким коткам. Розміщення зі зміщенням кільця котків з’єднані між собою таким чином, що практично виключається їх перекручування та забивання. Як альтернатива, в осінню пору на вологих ґрунтах можуть використовуватися трубчасто-ребристі котки.

Для підвищення продуктивності при передпосівному обробітку ґрунту компанія LEMKEN пропонує систему Gigant 10/800, Gigant 10/1000. При цьому дві причіпні комбінації для підготовки ґрунту System-Kompaktor з шириною захвату кожної 4,0, 5,0 або 6,0 м навішують на важелі триточкової навіски. Завдяки системі нижніх тяг із маятниковим механізмом гасіння коливань окремі робочі секції, незалежно одна від іншої, копіюють рельєф ґрунту.

Оптимальна робоча швидкість агрегатів System-Kompaktor становить 10–12 км/год. Внаслідок ефективної роботи цих знарядь забезпечується швидка та рівномірна схожість насіння. Фахівці довели, що використання System-Kompaktor дає змогу отримати збільшення врожаю до 15%.

Для зручності транспортування агрегати System-Kompaktor за допомогою гідравліки складаються до транспортної ширини 3 м (для 12-метрового агрегату – до 4 м).

KORUND

Комбінований агрегат передпосівного обробітку ґрунту Korund вирізняєтьсця особливо високою якістю вирівнювання, рихлення та кришіння ґрунту при високій продуктивності. Різноманітні стрілчасті лапи дають змогу цим агрегатам демонструвати свої можливості в різноманітних виробничих умовах.

Агрегати Korund є виключно навісними знаряддями, вони виготовляються з кількістю секцій від двох до шести і забезпечують ширину захвату в межах 3,0–9,0 метрів. Агрегати випускають тільки в навісному варіанті. Ширина кожної секції становить 1,5 м. Рама агрегату, виготовлена з високоякісної пружинної сталі, витримує великі ударні навантаження і забезпечує стабільну роботу впродовж тривалого терміну експлуатації.

Коротка й компактна конструкція System-Korund забезпечує оптимальне положення точки тяги і, таким чином, дає змогу використовувати ці агрегати з тракторами, які розвивають невелике тягове зусилля. Завдяки невеликій вазі машин триточкова навіска трактора може легко впоратися з агрегатами, що мають велику робочу ширину захвату.

Агрегат комплектується двома можливими варіантами робочих секцій: із пласкими або пружинними зубами. Секція пласких зубів складається із п’яти рядів прямих або зігнутих зубів – загалом їх 25 штук. Відстань між зубами становить 60 мм. Така комбінація зубів створює ефект рівномірного розпушування при поверхневому обробітку ґрунту.

Секція пружинних зубів складається з чотирьох рядів. 16 зубів, відстань між якими становить 98 мм, створюють ефект рівномірного рихлення при глибокому обробітку ґрунту. Замість пружинних зубів секція може комплектуватися зубами типу «Марафон» і «Гамма». У свою чергу, зуби типу «Марафон» з долотом можуть оснащуватися стрілчастою лапою.

Паралелограмне навішування робочих секцій гарантує рівномірну глибину обробітку ґрунту. Розміщення лап забезпечує високу тягову потужність, і таким чином дає змогу передавати більш високий тиск на котки. Завдяки цьому забезпечується оптимальне вирівнювання і подрібнення ґрунту. Регулювання робочих секцій на глибину обробітку від 3 до 15 см відбувається ступінчасто, за допомогою перестановки штифтів у отворах.

Вирівнювання поверхні ґрунту агрегатами Korund відбувається за допомогою пружинної багатофункціональної планки, яка може мати два положення – з нахилом назад або з нахилом вперед. На середніх і важких ґрунтах планку встановлюють з нахилом назад, в бік знаряддя. Таким чином, всі нерівності ґрунту усуваються за один прохід. Пружини захищають планку від пошкоджень.

На легких ґрунтах пружинна планка встановлюється з нахилом вперед, у бік трактора. Завдяки цьому на рівних за рельєфом полях менше землі обробляється перед планкою, знаряддя відчуває менший опір, а робочі органи можуть бути відрегульовані на різні експлуатаційні умови.

Korund LemkenKorund оснащено подвійними зубчастими або трубчасто-зубчастими котками; їх виготовляють із діаметром переднього котка 330 мм, а заднього – 270 мм. Вдало підібрана геометрія котка забезпечує рівномірний розподіл тиску для якнайкращого кришіння та вирівнювання ґрунту. Завдяки шарнірній підвісці кріплення котки легко долають тимчасові перешкоди, якщо вони трапляються на шляху. При цьому не потрібно піднімати весь агрегат. Котки обертаються на шарикопідшипниках, які надійно загерметизовані й не потребують обслуговування.

Незалежно від робочої ширини захвату, всі агрегати Korund мають транспортну ширину 3,0 м і транспортну висоту до 4,0 м. Пристрій управління переводить секції у транспортне положення і водночас їх блокує. Гідравлічна або механічна фіксація знарядь забезпечує надійне транспортування. Завдяки регульованому складанню секцій переведення агрегатів з робочого положення у транспортне і навпаки відбувається швидко.

В. Васильченко, канд. техн. наук, доцент

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2019

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

STEKETEE EC-Weeder 9 V: універсал із штучним інтелектом

Як працює просапний культиватор STEKETEE, оснащений системою...

Обираємо культиватор-підживлювач

Просапні культиватори-підживлювачі використовують для міжрядної культивації, забезпечуючи...

Погода

Kyiv
хмарно
8 ° C
8.2 °
7 °
79 %
0.9kmh
100 %
Ср
13 °
Чт
19 °
Пт
20 °
Сб
22 °
Нд
13 °