29 Березня 2024

Переваги внесення РКД з посівом за методом «5х5»

Останнім часом рідкі комплексні добрива набувають великої популярності серед вітчизняних фермерських господарств. Сучасний фермер мусить вирішувати багато завдань: від оптимізації затрат на вирощування культур до корегування традиційних технологій у зв’язку зі зміною погодно-кліматичних умов. Тож йому варто знати, що саме РКД при інтенсивних технологіях вирощування і за умов недостатньої кількості вологи у ґрунті показують кращий результат порівняно із гранульованими добривами.

Початок посівної компанії цього року показав, що вже зараз багато аграріїв безпосередньо при сівбі ярих культур використовують стартові добрива. Найбільш поширеними формулами стартових РКД вважаються NP 8:24; NPK 5:20:5; NPK 3:18:18, а також висококонцентрована марка APP 10:34, які виробляють на основі поліфосфатних кислот або суперфосфорної кислоти.

In-row or pop-up placementІ якщо поширені РКД NP 8:24; NPK 5:20:5; NPK 3:18:18 вже не викликають питань, адже всі знають, що як стартове добриво їх використовують у нормі від 20 до 50 кг/ га (за технологією In-furrow, POP-UP) то формулу NP APP 10:34 ефективніше вносити нижче і вбік від насіннєвого ложа (технологія 5х5 см), норма внесення при цьому становить 50–150 кг/ га. Цей спосіб внесення найпопулярніший серед таких країн, як США, Канада, Австралія та Європа. До речі, саме США першими започаткували виробництво РКД ще у 60-ті роки і по сьогодні активно їх використовують.

Технологія виробництва РКД 10:34 потребує високого рівня технологічного оснащення та контролю хімічних процесів. Управління виробництвом здійснюється виключно в автоматизованому режимі, що мінімізує вплив людського чинника на кінцевий результат. Сировиною для отримання поліфосфатних рідких добрив виступають очищена ортофосфорна кислота й аміак. Під впливом високої температури та тиску відбувається зв’язування двох і більше молекул ортофосфорної кислоти в одну, що супроводжується виділенням молекул води. Відтак спостерігається об’єднання мономерних ортофосфатів у полімерний ланцюг – поліфосфат.

Рис. 1. Полімерний ланцюг поліфосфату амонію
Рис. 1. Полімерний ланцюг поліфосфату амонію

У чому ж перевага внесення РКД NP APP 10:34 способом «5х5» і що мають розуміти фермери, щоб повністю розкрити потенціал добрива і отримати бажані результати врожайності?

По-перше, добриво NP APP 10:34 має оптимально збалансований фосфор у 2-х формах: ортофосфатів, які забезпечують швидкий старт для рослини, та поліфосфатів, що діють пролонговано за рахунок процесу гідролізу і, як наслідок, поступового вивільнення атомів фосфору з поліфосфатного ланцюжка.

Повільний перебіг процесу гідролізу поліфосфатів сприяє зниженню фіксації фосфору ґрунтом, таким чином збільшуючи коефіцієнт доступності та засвоєння діючої речовини рослиною. Ці добрива здатні легко мігрувати у тріщинках, капілярах і порах ґрунту в більш глибокі його шари – до 15 см.

По-друге, процес поглинання фосфору рослиною активізується саме після повноцінного початку фотосинтезу, коли над поверхнею вже є зелені пагони, а коріння сягає на глибину 5 і більше сантиметрів. Саме в цей період рослина найбільше потребує таких елементів, як фосфор і азот, що беруть участь у всіх життєво важливих процесах її формування.

По-трете, таке внесення навіть при збільшенні норми до 150 кг/ га виключає можливість опіків і негативного впливу на насіння, що проростає.

Переваги внесення ркд з посівом за методом «5х5»1Звісно, внесенням РКД 10:34 при сівбі на відстань 5х5 за норми від 50 до 150 кг/ га неможливо повністю замінити основне живлення, так само як і при застосуванні інших традиційних марок стартових добрив. Але значною мірою вплинути на правильне формування рослини можна за допомогою доступних для неї елементів живлення, розмістивши їх у безпосередній близькості до кореневої системи. Це один із найкращих прийомів, покликаних досягти запланованої врожайності та розкрити потенціал рослини.

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2021

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Добрива «Екоорганік» – ключ до вашого найкращого врожаю!

Стартові добрива від «Екоорганік» – невід’ємна частина...

Розвиток технології стартового живлення

Наступне покоління рідких добрив з підвищеною ефективністю...

Погода

Kyiv
рвані хмари
9 ° C
11.5 °
6.4 °
87 %
3kmh
66 %
Пт
11 °
Сб
18 °
Нд
21 °
Пн
20 °
Вт
13 °