16 Жовтня 2021

Подвоїти посіви сої та кукурудзи не збільшуючи посівні площі

Ощадливо використовувати посівні площі, знижувати витрати, накопичувати органіку в грунті прагнуть все сільгоспвиробники в будь-якому аграрному регіоні. Одним із способів досягти цього є використання бінарних або багатокомпонентних посівів, які дають добрий результат при різних технологіях вирощування сільгоспкультур.

Бінарні посіви – технологія вирощування на одній площі одночасно двох і більше сільськогосподарських культур. Така агрономічна практика відома вже давно. Раніше, найчастіше у нас її використовували при сівбі кормових культур. До речі, саме тоді народилася знаменита кормова суміш вика + овес.

Майже сорок років тому були чітко сформульовані основні переваги бінарних посівів. Вони дозволяють повніше використовувати родючість грунту за рахунок розташування кореневих систем культур в різних горизонтах грунту. Обидві висіяні культури в достатку отримують сонячну енергію, оскільки наземна вегетативна маса рослин формується на різній висоті. Грунт при бінарних посівах краще укритий і затінений, не перегрівається в умовах жаркого літа, а це означає, що краще працюють корисні грунтові організми. До відомих переваг бінарних посівів відносять і дбайливе використання вологи, скорочення застосування добрив і ЗЗР.

В останні роки технологія бінарних посівів випробувана в різних куточках нашої планети з зерновими, олійними та кормовими культурами. Одне з останніх досліджень – чи можна подвоїти посіви сої після озимої пшениці і збільшити свій чистий прибуток без збільшення посівних площ? Свою відповідь на це питання дає Керрі Нотт, член Американського агрономічного товариства і науковий співробітник Університету Кентуккі, і її дослідження. Про те, що сою можна вирощувати в бінарних посівах, відомо давно. Група Керрі Нотт вирішила дослідити вплив щільності посівів і термінів дозрівання сої в бінарній схемі. Колишні рекомендації для американських фермерів були зроблені 30-40 років тому, коли багатьох нових сортів ще не було створено.

Сьогодні близько 10% всієї вирощуваної сої в Кентуккі, Вірджинії, Західної Вірджинії, Теннессі і Північної Кароліни, а також в долині річки Огайо приходиться на бінарні посіви. В недалекому минулому цей показник становив 36% від всього виробництва сої в регіоні. Дослідники вирішили проаналізувати деякі ризики, пов’язані з виробництвом сої в бінарних посівах. Основні дослідницькі ділянки знаходилися в західному Кентуккі. Експерименти проходили з чотирма групами різного терміну дозрівання при п’яти різних нормах посіву протягом двох вегетаційних сезонів. Виявилося, що самі пізньостиглі сорти та найвищі норми висіву забезпечували найбільшу врожайність в бінарних посівах.

Один з висновків, до яких прийшла група Керрі Нотт – необхідність правильно підбирати сорти сої за термінами дозрівання, щоб не втратити прибутковість на логістиці при сівбі і збиранні врожаю.

Однією з провідних технологія бінарних посівів стала і в Бразилії. Ролі бінарних посівів в сільському господарстві Бразилії було присвячене спеціальне дослідження, яке показало, що зростання виробництва зерна і сої в центральних і західних регіонах країни пояснюється, в тому числі, розширенням площ, а от зростання виробництва кукурудзи безпосередньо пов’язано з бінарними посівами.

З 2003 по 2016 роки в центральних і західних регіонах Бразилії площа під кукурудзу в бінарних посівах з соєю збільшилася з 26,3% до 66,6%. Можна сказати, що бінарні посіви «додали» приблизно 76,7 мільйона гектарів орних земель для виробництва кукурудзи.

Всім, хто тільки починає пробувати бінарні посіви в своїх господарствах, важливо пам’ятати про основні принципи підбору культур. Перш за все, сіяти важливо в підготовлений, чистий від бур’янів грунт. Інакше буде складно підібрати гербіциди для обох культур. Варто виключити з бінарних посівів цукровий буряк і картопля – поки для них оптимальну схему що не розробили. А ще варто заздалегідь приготуватися до того, що позитивний результат буде досягнутий не відразу. І краще спочатку тестувати обрану пару культур на невеликих площах.

Future farming

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Виведено сорт картоплі з генами диких рослин стійкий до фітофторозу

Одним із найбільш розповсюджених і шкодочинних захворювань...

Корейські вчені отримали нове ефективне добриво з метану

Дослідники з Університету Кен Хі (Південна Корея)...

Погода

Kyiv
чисте небо
13.2 ° C
14.2 °
10.5 °
58 %
1.8kmh
0 %
Сб
13 °
Нд
12 °
Пн
12 °
Вт
9 °
Ср
10 °