08 Серпня 2022

Поширення іржі пшениці: нові раси виявлені в Європі, Африці, Центральній Азії

Іржа пшениці, що належить до сімейства грибних хвороб і здатна викликати 100-процентну втрату врожаю деяких вразливих сортів пшениці, все стрімкіше поширюється у Європі, Африці та Азії. Ці висновки були зроблені на підставі двох нових досліджень, проведених вченими у співпраці з ФАО.

Доповіді, опубліковані в журналі Nature після їх публікації Орхуським університетом (Aarhus University) і Міжнародним центром поліпшення кукурудзи і пшениці (СІММІТ), свідчать про появу нових рас як жовтої, так і стеблової іржі в різних регіонах світу в 2016 р.

У той же час добре відомі існуючі раси іржі поширилися на нові країни, і дослідження підтверджують необхідність раннього виявлення та вжиття заходів з метою недопущення великого збитку для врожаю пшениці, зокрема, в басейні Середземного моря.

Іржа пшениці
Експерти вивчають ділянку поруч з Ізміром в Туреччині, яка піддалася навалі жовтої іржі пшениці

Пшениця є джерелом продовольства і засобів до існування для більше ніж 1 мільярда людей у країнах, що розвиваються. Тільки на Північну і Східну Африку, Близький Схід, Західну, Центральну і Південну Азію, які вкрай вразливі до іржі, припадає близько 37 відсотків світового виробництва пшениці.

«Ці нові агресивні раси іржі з’явилися в той момент, коли ми працюємо з міжнародними партнерами і допомагаємо країнам боротися з уже існуючими расами, так що ми повинні швидко і грунтовно підійти до вирішення цієї проблеми, – сказав фітопатолог ФАО Фазіль Дусунселі. – І зараз як ніколи важливо, щоб фахівці міжнародних установ і країни-виробники пшениці діяли спільно, щоб зупинити це захворювання, що включає в себе безперервний контроль, обмін даними і розробку планів по ліквідації надзвичайних ситуацій для захисту своїх фермерів і аграріїв сусідніх країн.

Пшенична іржа стрімко поширюється на великі відстані за допомогою вітру. Якщо вчасно не виявити її і не вжити заходів, вона може перетворити здоровий урожай всього за кілька тижнів до збору в клубок жовтого листя, чорні стебла і зморщені зерна.

Фунгіциди можуть допомогти знизити збиток, але раннє виявлення і швидкі заходи мають вирішальне значення, як і стратегії інтегрованого управління в довгостроковій перспективі.

Середземномор’я найбільшою мірою страждає від нових рас

На італійському острові Сицилія нова раса патогена стебловий іржі під назвою TTTTF вразила кілька тисяч гектарів пшениці дурум в 2016 році, викликавши найбільший спалах стеблової іржі в Європі за останні десятиліття.

TTTTF є останньою з недавно відкритих рас стеблової іржі. Дослідники попереджають, що без належного контролю вона незабаром може поширитися на великі відстані уздовж середземноморського і Адріатичного узбережжя.

Різні країни в Африці, Центральній Азії та Європі тим часом боролися з новими штамами жовтої іржі, ніколи раніше не зустрічалася на їх полях.

Італія, Марокко і чотири скандинавські країни стали свідками появи абсолютно нової раси жовтої іржі, у якої ще немає назви. Примітно, що нова раса найбільш поширена в Марокко і Сицилії, де загроза появи жовтої іржі до недавнього часу вважалася незначною. Попередній аналіз показує, що нова раса відноситься до сімейства штамів, яке є агресивним і краще пристосованим до високих температур, ніж більшість інших.

Аграрії, які вирощують пшеницю, в Ефіопії і Узбекистані одночасно боролися зі спалахами жовтої іржі AF2012 – ще однієї раси, яку виявили в обох країнах в 2016 році і яка завдала серйозного удару по виробництву пшениці, особливо в Ефіопії. AF2012 раніше можна було виявити тільки в Афганістані, до того, як вона з’явилася в районі Африканського Рогу в минулому році, де вона пошкодила десятки тисяч гектарів пшениці.

«Попередні оцінки викликають занепокоєння, але до цих пір неясно, яким буде загальний вплив цих нових рас на різні сорти пшениці в постраждалих районах, – сказав Дусунселі. – Це те, над чим повинні працювати науково-дослідні інститути в цих регіонах в найближчі місяці».

ФАО, у співпраці зі своїми партнерами, нарощує зусилля з підготовки фахівців в області боротьби з іржею в постраждалих країнах, щоб підвищити їх здатність виявляти і управляти цими новими расами пшеничної іржі.

При появі нових рас старі раси продовжують поширюватися

Встановлена раса жовтої іржі Воїн (-), що з’явилася на радарах вчених в Північній Європі і Туреччині кілька років тому, продовжила свій повітряний рейд в 2016 році і в даний час широко представлена в країнах Європи і Західної Азії.

У той час як раса пшеничної іржі Digalu (TIFTTF) продовжує знищувати посіви пшениці в Ефіопії, найбільш відома раса стеблової іржі Ug99 в даний час поширюється в 13 країнах. Рухаючись в північному напрямку від Східної Африки до Близького Сходу, вона здатна впливати на багато сортів пшениці в усьому світі, оскільки продовжує виробляти нові варіації. Зовсім недавно вона була виявлена в Єгипті, одному з найважливіших виробників пшениці на Близькому Сході.

З метою контролю поширення як нових так і старих рас іржі необхідно об’єднувати зусилля і налагоджувати міжнародне співробітництво.

FAO

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Погода

Kyiv
рвані хмари
22.1 ° C
23.1 °
21.5 °
83 %
0.5kmh
77 %
Пн
25 °
Вт
24 °
Ср
22 °
Чт
30 °
Пт
32 °