17 Травня 2022

Повертаючись із закордону, важливо не привезти небезпечного шкідника

Середземноморська плодова муха належить до групи найбільш шкодочинних видів. До зони ризику потрапляють понад двісті видів рослин. З них: цитрусові, банан, хурма, полуниця, абрикос, яблуня, слива, черешня, виноград, томати, баклажани тощо.

Для України проникнення і розповсюдження середземноморської плодової мухи, в першу чергу, загрожує плодівництву південних областей. Особливо тих, де є міжнародні морські та річкові порти, через які відбувається ввезення імпортних овочів і фруктів на нашу територію.

Цей шкідник походить з тропічної Африки й вже поширився на всіх континентах.

За розміром середземноморська плодова муха трохи менше звичайної домашньої мухи – 4,5 мм, має специфічне строкате забарвлення. Дорослі комахи за допомогою вітру можуть пасивно переноситись на значні відстані (до 20 км).

Характерною особливістю личинок є їх здатність стрибати на відстань 15-20 см. Тому пупарії (лялечки) можна виявити в різних місцях на певній відстані від опалих плодів.

Тривалість розвитку шкідника варіює і залежить від погодних умов. При температурі +26 ºС розвиток від яйця до імаго відбувається за 18-20 днів, при температурі +16 ºС – за 100 днів.

Ушкоджені плоди зовні не дуже відрізняються від здорових, при натисканні вони продавлюються. Розрізавши пошкоджені плоди, всередині можна виявити білувато-кремових личинок мухи.

На шкірці персиків, в місцях проколів з’являються краплини камеді.

На апельсинах, айві, яблуках ушкоджені місця тверднуть і темнішають. Частіше ушкоджені місця виявляють з нижнього боку висячих плодів.

На плодах цитрусових культур, в місцях проколу, тканини розм’якшуються, набувають інтенсивного червоного кольору й утворюється горбик.

ЯК ВБЕРЕГТИСЯ ВІД ШКІДНИКА

Основним фітосанітарним заходом є огляд вантажів рослинної продукції у місцях розмитнення та розвантаження, проведення надалі фітосанітарної експертизи зразків, відібраних під час огляду.

При виявленні середземноморської плодової мухи в живому стані необхідно за можливості провести знезараження.

Якщо до вантажу неможливо застосувати фітосанітарні процедури, тоді вантаж може бути знищено у безпечний спосіб, або повернуто в країну відправника.

Але не тільки імпортні вантажі можуть бути причиною завезення даного шкідника на територію України, а й українці, які відправляються на відпочинок за кордон.

Так, згідно зі ст. 36 Закону України «Про карантин рослин», дозволяється імпорт без фітосанітарного сертифіката у поштових відправленнях, ручній поклажі та багажі пасажирів, членів екіпажів морських, річкових та повітряних суден, транспортних засобів свіжих або сушених фруктів та овочів (крім картоплі) у кількості, що не перевищує двох кілограмів кожного виду.

Цим і користується багато відпочивальників. А, якщо взяти до уваги те, що найчастіше середземноморську плодову муху виявляли у вантажах імпортного походження з Єгипту та Туреччини, а курорти цих країн є популярним місцем відпочинку українців,  тож є високий ризик ввезення даного шкідника.

Тому, слід зауважити, що утримуючись від транспортування рослин, насіння, фруктів, овочів під час міжнародних подорожей ви допоможете захистити свої сільськогосподарські угіддя від небезпечних шкідників та хвороб рослин.

dpss-ks.gov.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Цього року в Україні очікують хороший урожай суниці

Тепла погода та відсутність заморозків на початку...

«Контінентал» завершив посадку картоплі

У «Контінентал Фармерз Груп» завершилася посадка картоплі....

Надійний післясходовий захист соняшника, стійкого до імідазолінонів

Вирощування гібридів соняшника за окремими виробничими системами,...

Погода

Kyiv
рвані хмари
15.7 ° C
16.5 °
14.2 °
45 %
0.9kmh
62 %
Вт
18 °
Ср
11 °
Чт
19 °
Пт
22 °
Сб
18 °