18 Травня 2022

Як легко та достовірно визначити стан перезимівлі озимих культур

Кінець 2021 та початок 2022 років характеризувалися різкими перепадами температур від -13 °C до +12 °C з формуванням та розтаванням висячої, а в деяких місцях і притертої, льодяної кірки.

Оскільки спостерігаються поля озимих культур з пізнім строком посіву та недостатнім удобренням, що не дає змогу рослинам до початку морозів сформувати оптимальний габітус, такі стресові погодні умови підвищують ризик ушкодження посівів озимих культур. Тому визначення стану посівів в цей період року залишається актуальним.

За станом озимих культур, їх життєздатністю необхідно спостерігати протягом зими. Особливо в другій її половині, щоб завчасно виявити площі зріджених або загиблих посівів.

Проте, остаточне рішення про необхідність підсіву або пересіву слід приймати тільки після відновлення весняної вегетації. Тобто, після ретельного визначення життєздатності рослин, інтенсивності відростання кореневої системи.

Методів спостереження за станом озимих культур в зимовий період є багато. Але найбільш достовірні та легко виконуючі це – методи монолітів та прискорений метод визначення життєдіяльності рослин.

YAk-pravylno-vyznachyty-stan-perezymivli-ozymyh-kultur-3

МЕТОД МОНОЛІТІВ

Відбір монолітів проводять протягом зимового періоду: 25 січня, 23 лютого та 10 березня, а також після значного зниження температури.

Слід пам’ятати, що не рекомендується відбирати моноліти біля лісосмуг, польових доріг, та інших нетипових для посіву місцевостей. Не відбирають моноліти при температурі повітря нижче -12…-14 ºС.

В полі відбирають ділянку посіву (типову для поля), очищують від снігу і вирубують моноліт 30х30 см та глибиною 15-20 см.

Відібрати необхідно 2-рядки посіву, без пошкодження, без розриву ґрунту, щоб одержати правдиві дані надалі. Моноліт помістити в коробку для транспортування та подальшої роботи з ним.

Вирубаний моноліт прикривають рядниною (щоб не підмерзав) і перевозять в приміщення з температурою 8-10 ºС на 2-3 дні для повного розтавання.

Потім коробку з монолітом переносять у більш тепле приміщення (18-22 ºС) з достатнім освітленням і залишають для відростання рослин на 12-14 днів. При цьому ґрунт треба підтримувати вологим, не допускаючи пересихання.

Надалі для аналізу розвитку рослин їх бережно виймають з ґрунту, ретельно відмивають рештки ґрунту з кореневої системи. При аналізі стану рослин з моноліта визначається:

  • розвиток рослин на дату відбору моноліту (кількість стеблин на рослину, розвиток кореневої системи, висота рослин);
  • відсоток живих та мертвих рослин в перерахунку на 1 кв. м площі;
  • життєздатність рослин – сильні чи ослаблені.

Це найбільш достовірний метод визначення життєздатності рослин в зимовий період. Але він тривалий і для його проведення необхідно 2-3 тижні.

YAk-pravylno-vyznachyty-stan-perezymivli-ozymyh-kultur

МЕТОД ПРИСКОРЕНИЙ

Суть методу полягає у визначенні життєздатності рослин по інтенсивності відростання вузла кущення.

Це – достовірний метод, і життєздатність рослин можна визначити вже через добу після відбору рослин озимих в польових умовах. Цим методом аграрії користуються після перепадів температури, сильних морозів при відсутності снігового покриву та інших несприятливих погодних та інших умов.

У польових умовах на проблемних посівах відбирають 30-55 рослин (для вірогідності можна і більше) не менше, як у п’яти місцях.

Після танення рослини необхідно відмити від ґрунту і відрізати вегетативну масу від вузла кущення на відстані 1,0-1,5 см. Кореневу систему відрізати повністю.

Для відрощування вузли кущення розміщують у посудині. На її дно кладуть змочений фільтрувальний папір, вату або марлю. Для збереження вологи посудину закривають кришкою і ставлять у тепле (20-25 ºС) і темне приміщення на 12-24 години.

Живі, сильні рослини дають приріст з вузла кущення до 10 мм, ослаблені – 3-5 мм. Мертві також дають приріст – не більше 1,5-2 мм. При цьому вузол кущення втрачає зелений колір і помітно, що він не життєздатний.

Для вірогідності одержаних даних, тим паче коли виявили великий відсоток ослаблених рослин, відбір необхідно повторити, щоб запобігти помилкам.

Визначення життєздатності рослин у зимовий період проводять до настання весняного періоду, щоб завчасно виявити можливий відсоток ослаблених, зріджених площ озимих культур, для завчасного планування весняних агрозаходів.

agro.dn.gov.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

На Хмельниччині висіяли колекцію світового генофонду гречки

Понад 250 зразків колекції світового генофонду гречки...

Окупанти знищили єдиний в Україні генетичний банк рослин

Російські солдати повністю знищили єдиний в Україні...

Цього року в Україні очікують хороший урожай суниці

Тепла погода та відсутність заморозків на початку...

Погода

Kyiv
хмарно
8 ° C
8.2 °
7 °
79 %
0.9kmh
100 %
Ср
13 °
Чт
19 °
Пт
20 °
Сб
22 °
Нд
13 °