16 Травня 2022

Sclobicide® — комплексний підхід до захисту саду

Важливою складовою частиною сучасного садівництва в Україні є посилення екологічного підходу до розробки та практичного здійснення інтегрованого захисту багаторічних насаджень від основних шкідників і збудників хвороб карантинного та некарантинного значення, застосування добрив і препаратів для регулювання росту рослин.

Наталія Харитоненко, канд. с.-г. наук, науковий співр. відділу маркетингу компанії DOLINA
Наталія Харитоненко, канд. с.-г. наук, науковий співр. відділу маркетингу компанії DOLINA

Це потребує створення високоефективних і малотоксичних для довкілля хімічних сполук, впровадження нових методів і прийомів зниження шкодочинності основних фітофагів і збудників хвороб, що впливають на ріст рослин та формування врожаю в агробіоценозі промислового саду.

У садах і ягідниках України виявлено понад 300 видів шкідливих комах та кліщів, близько 100 збудників грибкових, бактеріальних і вірусних захворювань, що послаблюють життєдіяльність культурних рослин у садових насадженнях впродовж вегетації. Важлива роль у зниженні шкідливої дії фітофагів і патогенів у агробіоценозі саду належить заходам хімічного захисту.

Серед причин низької ефективності обробок рослин проти основних шкідливих об’єктів у садових насадженнях слід назвати тривале застосування одних і тих самих препаратів, прояв резистентності до деяких груп хімічних сполук, «моральне старіння» пестицидів, порушення технології їх застосування. Останнім часом ефективність хімічних препаратів значно знизилася, а відтак маємо справу з реальною загрозою виникнення у шкідників і збудників хвороб стійкості до ЗЗР. Це спонукає шукати нові системи та методи захисту ягідних і садових насаджень від шкідливих видів з огляду на їх біологічні особливості розвитку та механізми дії.

В асортименті ЗЗР мало препаратів, які пригнічують розвиток комах і грибків за низьких позитивних температур і можуть ефективно протистояти їх зимуючим стадіям. Проти хвороб застосовується нестаріюча класи-ка – бордоська рідина, сечовина, залізний купорос, мідний купорос, гідроксид міді, а проти комплексу шкідників, що зимують, – препарати на основі мінеральних олій. Але у разі неправильного вибору препарату для обробки можна стикнутися з негативними наслідками. Так, бордоська суміш або розчин мідного купоросу має кумулятивний ефект і накопичується в ґрунті, адже мідь – важкий метал, і в більшості країн ЄС його застосування за сезон суворо регламентовано. До того ж, застосувавши мідь як компонент, що сприяє викорінюванню, можна втратити можливість використовувати її як лікувальний засіб у період вегетації.

Читати по темі: Сірка, мідь, марганець – інший погляд на звичайні речі. Як мікродобрива стали фунгіцидним засобом

Щоб досягти комплексного результату завдяки обприскуванню, необхідно застосувати кілька препаратів – інсектициди плюс фунгіциди. У садівницькій практиці віддавна використовувався препарат багатосторонньої дії ДНОК, комплексний пестицид контактно-викорінювальної дії. Він виявляє одночасно інсектицидну, акарицидну та фунгіцидну активність.

Єдиним у країнах СНД і Східної Європи виробником препарату ДНОК і власником ексклюзивної ліцензії на виробництво цього препарату є Рубіжанський завод барвників. У 50-х роках минулого століття світове річне виробництво ДНОК становило приблизно 2000 тонн, і весь цей обсяг використовувався у сільському господарстві.

Останнім часом в Україні з’яви­лася альтернатива ДНОКу. З 2019 року група компаній DOLINA створила і активно тестує фунгоінсектоакарицид SCLOBICIDE®, що є спадкоємцем ДНОКу. У світовій практиці аналогів ДНОКу не існує, тому SCLOBICIDE® – унікальний препарат із широким спектром дії.

Як фунгіцид він має захисну (профілактичну) дію та контактну із проникною трансламінарною дією. Шкідників інсектицид SCLOBICIDE® знищує контактним способом. Виявляє ефективність за середньодобової температури повітря вже від +5°С.

Переваги SCLOBICIDE® над ДНОКом: низька токсичність для теплокровних, відсутність фітотоксичності – можливість обробки листів, висока ефективність нової діючої речовини.

Порівняльна характеристика препаратів ДНОК і SCLOBICIDE®
Порівняльна характеристика препаратів ДНОК і SCLOBICIDE®

Відомо, що втрати врожаю внаслідок несприятливого впливу хвороб і шкідників можуть коливатися від 40 до 90%. Негативні чинники, що впливають на рослину впродовж періоду вегетації, значно погіршують якість продукції. Тому використання препарату SCLOBICIDE® є необхідним заходом під час вирощування плодово-ягідних насаджень.

Рис. 1. Динаміка технічної ефективності застосування препарату SCLOBICIDE® (викорінювальна дія) у промислових насадженнях яблуні проти парші
Рис. 1. Динаміка технічної ефективності застосування препарату SCLOBICIDE® (викорінювальна дія) у промислових насадженнях яблуні проти парші

Для розширення можливостей боротьби зі шкідливими організмами використовують викорінювальне обприскування, коли хвороби та шкідники перебувають у стані спокою. Його проводять у той час, коли ентомофаги нерухомі й перебувають у місцях зимівлі, що зменшує ймовірність їх ураження. Так, проведені дослідження в умовах навчально-виробничого відділу УНУС, коли промислові насадження яблуні обробляли проти парші, показали високу технічну ефективність на 14-й (80,8%) і 21-й (87%) день обліку (рис 1).

Рис. 2. Технічна ефективність застосування препарату SCLOBICIDE® у промислових насадженнях яблуні проти зеленої яблуневої попелиці, червоного плодового кліща та каліфорнійської щитівки, %
Рис. 2. Технічна ефективність застосування препарату SCLOBICIDE® у промислових насадженнях яблуні проти зеленої яблуневої попелиці, червоного плодового кліща та каліфорнійської щитівки, %

Досить висока технічна ефективність використання препарату спостерігалась, коли проводився облік зеленої яблуневої попелиці (90,5%), червоного плодового кліща (88,2%) та каліфорнійської щитівки (85,5%) (рис. 2).

Окрім цього, було встановлено позитивний вплив  SCLOBICIDE® на середню масу плода (+32,97% порівняння зі стандартом) при застосуванні по вегетації у якості стимулятора росту. Препарат підвищує урожайність на 33%, при- чому вихід I сорту яблук вищий на 51,63 %, а II – на 19,24%.

Урожайність є складним показником продуктивності, який містить багато чинників. Тому коливання кожного чинника безперечно позначається на кінцевій величині врожайності. Починаючи від початку росту й до часу збирання врожаю, рослинний організм переживає вплив біотичних і абіотичних чинників, дію яких можна коригувати, використовуючи препарат SCLOBICIDE®. До того ж як стимулятор росту препарат впливає на швидкість дозрівання плодів, процес забарвлення яких починається значно раніше, ніж у насадженнях, де препарат не використовувався.

Рис. 3. Вплив препарату SCLOBICIDE® на урожайність та сортність у промислових насадженнях яблуні, % (2021 рік досліджень)

Отже, забезпечення високоякісної плодової продукції передбачає комплексне використання трьох видів засобів захисту рослин – інсектициду, фунгіциду та акарициду. Відтак створюється додаткове економічне та екологічне навантаження під час вирощування саду. Тому доцільним вважається створення препаратів нового покоління, що можуть поєднати в собі комплексну дію на шкідливі організми з невеликими витратами діючої речовини. У зв’язку з цим підбір стимуляторів росту в поєднанні з властивостями фунгіциду, акарициду та інсектициду є актуальним питанням сучасної стратегії захисту багаторічних насаджень. Фахівцям компанії DOLINA вдалося створити препарат SCLOBICIDE®, який не тільки має властивості ефективного стимулятора росту, а й захищає від хвороб і шкідників. Водночас комплекс компонентів, який входить до його складу, впливає як на врожайність, так і на якісні показники.

Наталія Харитоненко, канд. с.-г. наук, науковий співр. відділу маркетингу компанії  DOLINA

Опубліковано в журнал “Агроном”, 2022

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Чому не завжди спрацьовують бакові суміші або двокомпонентні ґрунтові гербіциди

Дуже актуальною є проблема фітотоксичності грунтових гербіцидів...

Як підвищити стійкість рослин до стресів?

Стрес у рослин – найпопулярніша тема останніх...

Стійкість бур’янів до гербіцидів та шляхи її подолання

Бур’яни – конкуренти культурних рослин за мінеральні...

Погода

Kyiv
хмарно
18.1 ° C
18.7 °
18.1 °
34 %
4.9kmh
92 %
Пн
17 °
Вт
17 °
Ср
13 °
Чт
18 °
Пт
22 °