19 Січня 2022

Ще раз про форми фосфору, або як обрати якісний продукт

Технології вирощування сільськогосподарських культур стрімко розвиваються в усіх можливих напрямках, і системи мінерального живлення рослин – не виняток. Причому, крім давно відомих традиційних форм добрив, на ринок вийшло багато продуктів як прямої дії (тобто таких, що містять поліпшені форми елементів живлення), так і ціла низка тих, які, формально не належачи до основних джерел елементів живлення, стимулюють рослини до засвоєння потрібних їм сполук.

ФОСФОР У ФОРМІ ФОСФІТУ

Попри велику кількість запатентованих речовин, які здатні забезпечувати стимулюючий ефект для рослин, кількість справді дієвих препаратів залишається обмеженою. Цікавими в цьому відношенні для сільгоспвиробників є продукти, що містять фосфор у формі фосфіту. Вони ефективно стимулюють ріст як кореневої системи, так і рослини в цілому, спричиняють фунгіостатичну дію, відмінно поєднуються з іншими компонентами бакових сумішей, при цьому знижуючи pH робочого розчину до слабокислих значень.

Оскільки фосфіти часто використовують для контролю патогенних організмів, у багатьох країнах вони зареєстровані як фунгіциди. Використання фосфітів як аналога фосфатів (як альтернативних добрив у фосфорному живленні) обмежене, і це часто є предметом полеміки, а в окремих випадках і проявом недоброзичливої конкурентної боротьби.

ЗАСВОЄННЯ ФОРМ ФОСФОРУ

Аналіз наукової літератури дає чітку й однозначну відповідь щодо засвоєння форм фосфору рослинами: фосфати та фосфіти потрапляють у рослини одним шляхом –  через транспортери фосфатів (Varadarajan et al., 2002; Jost et al., 2015). Транспортери фосфатів в основному поглинають фосфати (Guest and Grant, 1991; Ullrich-Eberius та співавт., 1981), але, ймовірно, вони беруть участь і в поглинанні фосфітів – швидше за все, завдяки системам високої та низької спорідненості транспортних систем (d’Arcy-Lameta and Bompeix, 1991; Danova-Alt et al., 2008; Jost et al., 2015).

У вищих рослин виявлено чотири родини генів фосфатних транспортерів (названі Pht1, Pht2, Pht3 і Pht4), що кодують 19 білкових продуктів (тобто Pht ферменти), деякі з них описані (López-Arredondo et al., 2014; Shen et al., 2014).

Наприклад, родина Pht1 включає плазматичні білкові мембрани, що беруть участь у поглинанні фосфатів із ґрунтового розчину та перерозподілі їх у рослині, члени цієї ж родини функціонують як H2PO4/H+ симпортери і як фосфітні транспортери. Pht-ферменти каталізують процеси поглинання фосфатів, перерозподіл і гомеостаз. Вони були виявлені не тільки в коренях, а й у надземних частинах рослин.

Дійсно, Nussaume та співавтори (2011) вказують на те, що гени-транспортери однаково активні в коренях і в листі, а тому фосфати і фосфіти можуть надходити у рослину з поживних розчинів через корені в гідропоніці і через розчини при обприскуванні листя, забезпечуючи живлення фосфором. Однак, зважаючи на дози фосфітів для внесення по листку та через системи крапельного зрошення, як джерело фосфору вони не можуть конкурувати з фосфатами, дози яких у десятки разів вищі.

Читати по темі: Чому вашим полям потрібні сульфати і як їх застосовувати

Впродовж останніх років необґрунтовані твердження щодо впливу фосфітів на рослини та їх роль у мінеральному живленні фосфором відійшли в минуле. Багато колишніх критиків фосфітів пересвідчилися в їх ефективності й тепер самі активно пропагують застосування таких добрив.

Роль фосфатів і фосфітів у живленні рослин

ВИБІР ПРОДУКТУ

Однак, водночас зі зростанням популярності фосфітів, на ринку з’явилось чимало фальсифікованих продуктів, які, замість зазначеного на етикетках фосфору в формі фосфіту, містять переважно фосфати.

Звісно, такі продукти мають суттєво нижчу собівартість, ніж добрива із вмістом виключно фосфіту. В кращому випадку вони виконують функцію підживлення фосфором, але не мають ані стимулюючої, ні фунгіостатичної дії. Водночас вони погано змішуються з іншими компонентами бакових сумішей, спричиняють утворення осаду, знижують ефективність діючих речовин у робочому розчині та утворюють сполуки фосфору, що не здатні поглинатись рослинами.

На жаль, часто сільгоспвиробники, не знаючи цього, застосовують «дешеві фосфіти» і, не отримавши очікуваного ефекту, дискредитують ефективність фосфітних добрив.

На сьогодні компанія «ЕКООРГАНІК» є лідером у виробництві фосфітних добрив в Україні та забезпечує високу якість кожного продукту, який постачається сільгоспвиробникам. Вміст фосфору в формі фосфіту в усіх композиціях відповідає концентраціям, зазначеним на етикетках та у каталозі. Постійний контроль усього виробничого ланцюжка – від якості компонентів для виробництва до готового продукту – дає впевненість, що споживач, який застосував ці продукти, отримає очікувані результати. Багаторічні польові випробування фосфітних добрив переконливо довели їх високу ефективність на всіх без винятку сільськогосподарських культурах, у всіх ґрунтово-кліматичних зонах України (рис. 1, 2).

Рис. 1. Вплив фосфітних добрив «ЕКООРГАНІК» на розвиток рослин картоплі (обробка бульб перед висаджуванням). К – контроль, В – варіант «ЕКООРГАНІК». ТОВ «Аделаїда», Херсонська обл., 2021
Рис. 1. Вплив фосфітних добрив «ЕКООРГАНІК» на розвиток рослин картоплі (обробка бульб перед висаджуванням). К – контроль, В – варіант «ЕКООРГАНІК». ТОВ «Аделаїда», Херсонська обл., 2021

Рис. 2. Вплив фосфітних добрив «ЕКООРГАНІК» на розвиток рослин озимого ріпаку (позакореневе підживлення). К – контроль, 1 – варіант «ЕКООРГАНІК». ТОВ «Правда», Кіровоградська обл., 2021
Рис. 2. Вплив фосфітних добрив «ЕКООРГАНІК» на розвиток рослин озимого ріпаку (позакореневе підживлення). К – контроль, 1 – варіант «ЕКООРГАНІК». ТОВ «Правда», Кіровоградська обл., 2021

В умовах стрімкого подорожчання основних добрив і прогнозованого зниження обсягів їх використання підживлення фосфітами є одним зі шляхів посилення здатності рослин засвоювати доступні елементи живлення. Тому в найближчій перспективі інтерес до фосфітних добрив буде лише зростати і, відповідно, питання їх якості залишатиметься актуальним.

ЯК ВИЗНАЧИТИ, ФАЛЬСИФІКОВАНИЙ ПРОДУКТ ЧИ НІ?

Виявити фосфати у розчині добрив не складно. Це проста хімічна реакція: при змішуванні розчину солі цинку з розчином добрива з вмістом фосфату буде спостерігатись помутніння суміші з подальшим утворенням осаду. При змішуванні з фосфітом осад не утворюється. Для повної впевненості в якості фосфітного продукту, який купує споживач, рекомендуємо скористатись послугами лабораторії. До речі, таку послугу можна замовити і в компанії «ЕКООРГАНІК».

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2021

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Азот на лист: що потрібно врахувати для його найвищої ефективності

Серед усіх елементів живлення азот посідає перше...

Як підвищити ефективність азотного живлення рослин

Азот – головний елемент для живлення рослин,...

Погода

Kyiv
рвані хмари
-1.4 ° C
-0.7 °
-1.9 °
74 %
4kmh
75 %
Ср
-2 °
Чт
1 °
Пт
-2 °
Сб
-2 °
Нд
-5 °