17 Травня 2022

Щоб озимі були сильні

Готуючи насіння до посівної, важливо поєднувати фунгіцидний та інсектицидний захист. Застосування обох видів протруйників допомагає захистити посіви від комплексу шкодочинних організмів, є запорукою успішного перенесення складних погодних умов пізньої осені та ранньої весни, а також значно посилює зимостійкість рослин.

Вибір препаратів для протруєння має вирішальне значення. Якісний багатокомпонентний протруйник із правильним набором діючих речовин ефективно виконує завдання, поставлені перед ним. Тоді як однокомпонентний може викликати резистентність, має вузький спектр дії і значно збільшує пестицидне навантаження на посіви в майбутньому. Враховуючи підвищення інфекційного фону на полях України в останні роки, а також стрімкий ріст популяцій шкідників, компанія ALFA Smart Agro рекомендує агровиробникам застосовувати препарати нового покоління – інсектицидний протруйник Командор Гранд® і фунгіцидний протруйник Авіценна®.

Ефективність композиції Командор Гранд® (0,5 л/т) + Авіценна® (0,5 л/т)
Ефективність композиції Командор Гранд® (0,5 л/т) + Авіценна® (0,5 л/т)

ШКІДНИКИ НЕ СТРАШНІ 

Ризик пошкодження посівів озимих зернових шкідниками значно вищий, ніж ярих культур, що насамперед пов’язано із погодними умовами. Перевагу теплому вологому клімату надає наймасовіший шкідник озимих зернових – злакова муха. Ці маленькі (не більше 3 мм) комахи відкладають яйця на сходи озимих у фазі 1-2 листків, а також на ґрунт навколо молодої рослини, де їх практично неможливо помітити.

Не меншу шкоду озимині завдають і дротяники – одного укусу даного шкідника достатньо для того, щоб повністю знищити насінину чи проросток культури. Відтак головна умова для якісного контролю цих комах-фітофагів – знищувати їх ще до моменту укусу.

Сходами озимих зернових «ласує» також озима совка. За сезон цей шкідник продукує один чи два покоління метеликів. І саме друге покоління завдає найбільшої шкоди озимим посівам. Найбільш ефективний спосіб захистити сходи озимих від агресивних шкідників – обробити зерно інсектицидним протруйником.

«Однокомпонентні інсектицидні протруйники не здатні забезпечити повний захист насіння та сходів озимих. Наприклад, найбільш поширена група системних діючих речовин, які використовуються для протруювання – неонікотиноїди – не контролює шкідників із ряду лускокрилих, а це, наприклад, совки підгризаючі, – зазначає Сергій Кнечунас, кандидат с.-г. наук, директор з розвитку портфеля продуктів ALFA Smart Agro. – Окрім того, виникає питання зниження концентрації препарату. Рослина росте, поглинає препарат, а отже, концентрація системного інсектициду в ній стрімко падає. Незахищеною стає, в першу чергу, коренева система, адже діюча речовина рухається по системі рослини переважно знизу вгору, а також частина промивається в нижні частини ґрунтового профілю».

Найбільш повний захист озимих від шкідників забезпечує обробка насіння інсектицидним протруйником контактно-системної дії. Причому вирішальне значення має набір діючих речовин – протруйник повинен надійно закріплюватися на поверхні насінини, мати потужну інсектицидну дію, швидко проникати в систему рослини і гарантувати максимально тривалий захист.

З огляду на особливі вимоги до захисту від шкідників компанія ALFA Smart Agro створила інноваційний протруйник – Командор Гранд®, ТН. Це єдиний в Україні протруйник, у якому поєднані імідаклоприд та альфа-циперметрин.

КОМАНДОР ГРАНД®

Діючі речовини: імідаклоприд, 500 г/л + альфа-циперметрин, 50 г/л.

Формуляція: текучий концентрат для обробки насіння.

Призначення: інноваційний двокомпонентний інсектицид контактно-системної дії для обробки насіння з метою захисту від ґрунтових та наземних шкідників.

«Командор Гранд® – розробка ALFA Smart Agro, яка не має аналогів в Україні. Секрет результативності – в унікальному поєднанні контактної та системної діючих речовин, кожна з яких має власні сильні сторони. Завдяки тому, що спектр дії розширено до максимального рівня, Командор Гранд® є оптимальним протруйником для захисту озимих культур. Потужна контактна діюча речовина надійно захищає від пошкоджень ґрунтовими шкідниками, а системний компонент забезпечує контроль наземних шкідників», – наголошує Сергій Кнечунас.

Захист у ґрунті посилює альфа-циперметрин – контактна діюча речовина, яка характеризується тим, що є практично нерозчинною у воді: Командор Гранд® надійно закріплюється в зоні кореневого ложа і ефективно діє навіть за умов підвищеної вологості ґрунту.

Окрім того, альфа-циперметрин має високу ліпофільність, внаслідок чого активно проникає через хітиновий покрив шкідника. Таким чином, підземні комахи-фіто­фаги отримують ураження під час дотику із насінням, причому інтоксикація відбувається протягом декількох секунд.

Але найголовнішим є те, що Командор Гранд® діє у так званій газовій фазі. Пари інсектициду щільно заповнюють простір навколо насінини, утворюючи фумігаційну сферу. Вони проникають через покривні тканини та органи дихання комах, завдяки чому більшість видів шкідників отримують летальну дозу інсектициду вже в момент наближення до насіння.

Захист сходів гарантує системний компонент у складі протруйника Командор Гранд®– імідаклоприд. На відміну від альфа-циперметрину, ця системна діюча речовина має надзвичайно високі показники водорозчинності. Це означає, що вона легко проникає в рослину і швидко розповсюджується по її системі. Відтак паросток одразу отримує захист від шкідників, які спробують атакувати його молоде коріння, а також проросток. Рівномірне розподілення імідаклоприду по рослині забезпечує тривалу інсектицидну дію проти комах-фітофагів із гризучим та сисним ротовим апаратом.

Ефективність інсектициду Командор Гранд® посилюється завдяки синергізму діючих речовин.

Сергій Кнечунас пояснює: ураження комах-фітофагів відбувається значною мірою через нервову систему. Чим більш збудженою є нервова система шкідника, тим швидше він гине. Імідаклоприд є активним подразником для нервової системи комахи. Водночас альфа-циперметрин працює значно швидше, якщо нервова система шкідника знаходиться у збудженому стані. Таким чином, Командор Гранд® має швидкий і потужний інсектицидний ефект, що вкрай важливо для захисту озимини.

МАКСИМАЛЬНИЙ ЗАХИСТ ВІД ХВОРОБ 

Обробка насіння фунгіцидним протруйником – обов’язкова умова захисту майбутнього врожаю озимих від інфекцій. Обираючи препарат, слід розуміти, що далеко не всі фунгіцидні протруйники, наявні на ринку, здатні забезпечити контроль усіх видів інфекцій.

Експерти застерігають агрономів від використання однокомпонентних фунгіцидних протруйників. Адже кожен патоген має свої біологічні особливості, тому діюча речовина, ефективна проти однієї інфекції, може бути абсолютно безсилою проти іншої.

«Фунгіцидний протруйник повинен забезпечувати біологічну ефективність на рівні 97-98% (летюча сажка). Але у випадку, наприклад, фузаріозної інфекції ефективність у межах навіть 70% вважається високою і її забезпечують лише деякі діючі речовини. У такій ситуації єдиним правильним рішенням є застосування багатокомпонентного фунгіцидного протруйника – тільки так можна забезпечити контроль найширшого спектру хвороб», – наголошує Сергій Кнечунас.

Щорічна експертиза показує, що практично відсутні партії насіння, вільні від збудників хвороб. Насіння ячменю містить інфекцію збудників фузаріозу зерна і листя, кореневої гнилі, гельмінтоспоріозу, пшениці – фузаріозу зерна і листя, кореневої гнилі, септоріозу; вівса – фузаріозної кореневої гнилі, червоно-бурої плямистості.

Для контролю найширшого спектру хвороб науковці ALFA Smart Agro рекомендують застосовувати трикомпонентний фунгіцидний протруйник Авіценна® (тебуко­назол, 50 г/л + прохлораз, 250 г/л + крезоксим-метил, 50 г/л). Завдяки наявності трьох компонентів Авіценна® забезпечує контроль практично всіх хвороб насіння, проростків і сходів зернових культур (ячмінь, овес, пшениця), а також перших «хвиль» аерогенних інфекцій.

АВІЦЕННА®

Діючі речовини: тебуконазол, 50 г/л + прохлораз, 250 г/л + крезоксим-метил, 50 г/л.

Формуляція: суспензійна емульсія для обробки насіння.

Призначення: сучасний протруйник широкого спектру дії (сажкові хвороби, кореневі гнилі, плямистості, септоріоз, пліснявіння насіння, снігова пліснява, борошниста роса) з вираженим фізіологічним ефектом.

Важливо розуміти: недостатньо знищити інфекцію на поверхні насінини. Фунгіцид повинен проникнути в систему рослини, щоб гарантувати стійкість сходів до хвороб, які розвиватимуться на полі із початком осінніх дощів. Окрім того, залежно від попередника, на момент посіву озимини у ґрунті вже спостерігатиметься наявність збудників декількох різних хвороб. Таким чином, перед якісним фунгіцидним протруйником стоїть ще одне завдання – дезінфекція ґрунту. Усі ці задачі професійно вирішує фунгіцидний протруйник Авіценна®.

Фунгіцидна та фізіологічна дія препарату Авіценна® (лабораторні досліди). К – контроль без протруй­ника; 1 – Авіценна®, 0,5 л/т; 2 – Авіценна® – 0,6 л/т
Фунгіцидна та фізіологічна дія препарату Авіценна® (лабораторні досліди). К – контроль без протруй­ника; 1 – Авіценна®, 0,5 л/т; 2 – Авіценна® – 0,6 л/т

Зовнішній захист насіння забезпечує крезоксим-метил. Це контактно-системна діюча речовина з класу стробілуринів, яка володіє захисною і лікувальною діями. Крезоксим-метил використовується проти збудників, які містяться на поверхні насіння, а також для контролю штамів фітопатогенів, резистентних до феніламідів та бензимідазолів.

У міру проростання насіння крезоксим-метил здебільшого локалізується в зоні кореневої системи проростка та меншою мірою – в молодих листках. У процесі цей компонент Авіценни® забезпечує рістстимулюючу дію, яка проявляється в покращенні здатності до поглинання води і поживних елементів, збільшенні товщини колеоптиля, підвищенні маси та довжини кореневої системи.

Стан озимої пшениці за застосування композиції Командор Гранд® (0,5 л/т) + Авіценна® (0,5 л/т). Дослідно­демонст­ра­ційний центр ALFA Smart Agro, Київська обл., квітень 2018 р.
Стан озимої пшениці за застосування композиції Командор Гранд® (0,5 л/т) + Авіценна® (0,5 л/т). Дослідно­-демонст­ра­ційний центр ALFA Smart Agro, Київська обл., квітень 2018 р.

Захист насіння зсередини гарантує тебуконазол – діюча речовина системної дії. За протруювання насіння надзвичайно ефективно діє на сажкові гриби та пліснявіння. Тебуконазол є представником азолів, котрі уповільнюють біосинтез стеринів і руйнують клітинні мембрани грибів аж до остаточної загибелі фітопатогенів.

Значна перевага тебуконазолу – високий рівень водорозчинності, який дозволяє діючій речовині активно переміщатися з кореневої системи рослини до надземної частини. Таким чином, проросток від самого початку є захищеним від хвороб, і під час контакту з ним фітопатогени гинуть.

До речі, на початкових стадіях розвитку тебуконазол уповільнює синтез гіберелінів, діючи як регулятор росту, тобто гальмує процес видовження міжвузлів у зернових культур. Цей механізм не допускає надмірного розвитку надземної частини рослини і водночас сприяє інтенсивному розвитку кореневої системи.

Знезараження ґрунту – завдання, яке з успіхом виконує прохлораз. Він належить до контактно-системних діючих речовин, відтак знезаражує ґрунт навколо кожної насінини й саму насінину (локальна дезінфекція) від збудників хвороб.

Хімічна стабільність прохлоразу забезпечує тривалий період захисної дії та найкращий контроль снігової фузаріозної плісняви. Фунгіциди на основі прохлоразу застосовують для контролю збудників кореневих гнилей, особливо фузаріозів, а також інших хвороб, збудники яких містяться на поверхні насіння.

Праворуч – дія протруйника Авіценна® (0,6 л/т), 3­й день після обробки. Агрономічна лабораторія ALFA Smart Agro, Київська обл., 2018 р.
Праворуч – дія протруйника Авіценна® (0,6 л/т), 3­-й день після обробки. Агрономічна лабораторія ALFA Smart Agro, Київська обл., 2018 р.

Праворуч – дія протруйника Авіценна® (0,6 л/т), 8­й день після обробки.  Агрономічна лабораторіяALFA Smart Agro, Київська обл., 2018 р
Праворуч – дія протруйника Авіценна® (0,6 л/т), 8-­й день після обробки. Агрономічна лабораторія ALFA Smart Agro, Київська обл., 2018 р.

Фунгіцидний протруйник Авіценна® має ще одну значну перевагу – яскраво виражений фізіологічний ефект на початкових стадіях розвитку культури. Наявність крезоксим-метилу забезпечує стимуляцію росту кореневої системи та наземної частини молодої рослини, а також значно посилює стійкість сходів до стресових умов – перепадів температур, посухи, надмірної вологи, засолення ґрунту тощо.

Протруєння насіння озимих культур є необхідним етапом для отримання якісних та високих врожаїв. Поєднуючи інсектицидний та фунгіцидний захист, ви забезпечуєте максимальну схожість посівів і закладаєте основу для успішної перезимівлі культури. Високу ефективність протруйників Командор Гранд® та Авіценна® підтверджують аграрії в усіх регіонах України.

Захищайте озимі культури якісними препаратами і отримуйте найкращі врожаї!

Вдалої посівної!

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2018 р.

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Чому не завжди спрацьовують бакові суміші або двокомпонентні ґрунтові гербіциди

Дуже актуальною є проблема фітотоксичності грунтових гербіцидів...

Як підвищити стійкість рослин до стресів?

Стрес у рослин – найпопулярніша тема останніх...

Стійкість бур’янів до гербіцидів та шляхи її подолання

Бур’яни – конкуренти культурних рослин за мінеральні...

Погода

Kyiv
рвані хмари
15.7 ° C
16.5 °
14.2 °
45 %
0.9kmh
62 %
Вт
18 °
Ср
11 °
Чт
19 °
Пт
22 °
Сб
18 °