16 Травня 2022

Сівалки LEMKEN для українських аграріїв

Сівба – одна з найважливіших технологічних операцій у комплексі робіт із вирощування зернових культур. Якість і терміни проведення сівби визначають урожайність культури та величину витрат робочого часу й коштів на її вирощування.

Під час проведення сівби необхідно забезпечити оптимальну щільність розміщення рослин, дотриматися потрібної глибини висіву насіння, а також рівномірно розподілити його площею поля так, щоб створити оптимальні умови, коли між рослинами рівномірно розподіляються чотири рівнозначні та взаємно незамінні чинники їхньої життєдіяльності: світло, тепло, волога та елементи живлення.

На сьогодні в землеробстві склалася ситуація, коли актуальності набуває ефективна робота техніки при мінімальних витратах часу, коштів і максимальній продуктивності. Щоб отримати дружні й рівномірні сходи, особливо з використанням консервуючої технології обробітку ґрунту, коли на поверхні залишається велика кількість рослинних решток, посівна техніка має відповідати цілій низці вимог. Основні серед них такі:

  • ґрунтообробні робочі органи подрібнюють рослинні рештки та рівномірно перемішують їх із землею;
  • висіваючі робочі органи точно та рівномірно висівають насіння на встановлену глибину по всій ширині захвату машини;
  • прикочувальні коліщата закривають посівне ложе та виконують прикочування. Це особливо важливо у посушливих умовах;
  • сівалка відмінно працює як на мульчованому полі, так і в умовах традиційного обробітку ґрунту.

Цим вимогам повністю відповідають сучасні посівні агрегати німецької компанії LEMKEN, які демонструють високу якість і ефективність сівби у різних виробничих та ґрунтово-кліматичних умовах роботи. На вітчизняному ринку компанія LEMKEN пропонує сівалки, які працюють за традиційного та мінімального обробітку ґрунту. Повний спектр посівної техніки цього виробника досить широкий: він налічує десятки моделей і модифікацій з різноманітними базовими параметрами: шириною захвату, об’ємом бункера, можливістю одночасного внесення мінеральних добрив тощо. Для ґрунтово-кліматичних і організаційно-господарських умов України більше за інші підходять Compact-Solitair 9, Solitair 12, Solitair 25, Solitair 8, Solitair 9 та Saphir 8. Тож розглянемо їх якомога детальніше.

COMPACT-SOLITAIR 9

Посівна комбінація Compact-Solitair 9 виготовляється з робочою шириною захвату 3, 4 та 6 м, демонструючи високу якість та ефективність сівби в різних умовах роботи.

При вирощуванні зернових культур і ріпаку зростає потреба у посівних комбінаціях, які дають змогу вносити мінеральні добрива. Тому окрім наявної чотириметрової посівної комбінації, компанія LEMKEN вивела на ринок більш продуктивний агрегат із шириною захвату шість метрів та можливістю внесення гранульованих мінеральних добрив у міжряддя. Застосування такого посівного агрегату як за традиційної, так і за консервуючої технології ґрунтообробки дає змогу досягти відмінного розвитку молодих рослин.

З метою підвищення ефективності сівби та адаптації до різноманітних умов використання посівні комплекси Compact-Solitair можуть постачатися як з короткою дисковою бороною Heliodor, так і з ротаційною бороною Zircon. Напівсферичні зубчасті диски компактної дискової борони Heliodor забезпечують інтенсивне перемішування та рівномірне вирівнювання ґрунту. Heliodor складається із двох рядів зубчастих напівсферичних дисків діаметром 465 мм та товщиною 5 мм, закріплених індивідуально. Для збільшення інтенсивності обробітку напівсферичні диски з міжряддям 125 мм розташовані у два ряди зі зміщенням. Глибина ходу дисків регулюється гідравлічно, а за допомогою шкали можна контролювати встановлену глибину обробітку.

Для високопродуктивної сівби навіть у найбільш важких виробничих умовах посівна комбінація Compact-Solitair із шириною захвату 6 м може оснащуватися ротаційною бороною Zircon 10, яка забезпечує поверхневий, швидкий та інтенсивний, або глибокий інтенсивний обробіток. Такі параметри роботи ротаційної борони, як глибина обробітку, частота обертів роторів, положення робочих органів і поступальна швидкість руху налаштовуються індивідуально. Таким чином, за один робочий прохід готується ідеальне посівне ложе.

Комбінація Compact-Solitair обладнана дводисковими сошниками OptiDisc, які відмінно працюють як на стерні, так і на мульчованому полі. Такі сошники з напрямними роликами глибини, що мають гумову шину, навіть за нерівної поверхні ґрунту точно висівають насіння на однакову глибину. Напрямна подвійного диска залишається на постійній глибині на різних ґрунтах та за підвищених швидкостей. Притискний ролик придавлює насіння, що забезпечує оптимальну глибину його загортання незалежно від вологості ґрунту, створюючи таким чином належний контакт насіння із ґрунтом, що є передумовою для дружних сходів і високих урожаїв.

На всіх сівалках сошники зазнали значних змін. Відтепер диски обладнані новими радіальними шарикопідшипниками, які мають 6 рівнів захисту від потрапляння пилу і бруду й не потребують періодичного технічного обслуговування. Диски також трохи змінилися: підшипники зараз містяться всередині конструкції сошника, у випуклості диска, а нерухома кришка додатково сприяє герметизації підшипника. Диски тепер розміщуються на одній лінії й максимально близько один до одного, що сприяє більш точній укладці насіння. На кожен сошник створюється тиск до 70 кг.

Оригінальною є автоматична система регулювання тиску на сошники, яка застосовується на посівних комбінаціях Compact-Solitair. Ця система забезпечує постійну глибину загортання насіння незалежно від типу грунту, його вологості, механічного складу та швидкості руху. Опційне центральне гідравлічне налаштування тиску, що діє на дводискові сошники OptiDisc з роликом ведення глибини, створює для цього відповідні умови.

Особливістю паралелограмної підвіски сошників на Compact-Solitair є те, що, на відміну від конкурентів, паралелограм на машинах LEMKEN не є абсолютно жорстким у плані кінематики. Завдяки цьому поверхню грунту копіює спочатку сошник, а потім прикочувальний коток. Відтак абсолютно точно дотримується встановлена глибина сівби.

У варіанті комбінації посівного модуля з дисковою бороною Heliodor грунт під посів готується дисками борони. За ними розміщені дискові сошники для внесення мінеральних добрив діаметром 400 мм. Вони точно розподіляють добрива на встановлену глибину внесення. Максимальний тиск сошників на грунт може становити 150 кг. Після цього встановлено колісний прикочувальний каток зі зміщеним розташуванням коліс діаметром 1097 мм, який забезпечує необхідне ущільнення грунту перед сівбою та виконує транспортну функцію; великий діаметр коліс а також їх розміщення в шаховому порядку зменшує потребу в тяговому зусиллі. Більше того, кожна триметрова секція може копіювати рельєф поля незалежно від іншої. Це забезпечує постійну високу якість роботи по всій ширині агрегату. Велика площа контакту шин гарантує відмінну роботу за будь-яких умов.

Зміщення коліс забезпечує краще їх самоочищення, що сприяє якісній сівбі навіть при підвищеному зволоженні. Ширина шин вибрана таким чином, що кожна з них ущільнює ґрунт для трьох сошників у разі сівби з міжряддям 16,7 см. Для додаткового попереднього ущільнення посівних рядків перед дводисковим сошником OptiDisc комбінація Compact-Solitair може обладнуватися вбудованим трапецієвидним прикочувальним котком; у такій комплектації сівалка автоматично має систему розподілення тиску в процентному співвідношенні між шинним і трапецієвидним котком. Тобто залежно від умов на полі (типу грунту, його вологості, механічного складу тощо) тиск може бути або повністю подано на один із котків, або рівномірно розподілено між двома котками чи змінено в будь-якому співвідношенні з шагом регулювання 10%. Регулювання відбувається з кабіни трактора в робочому комп’ютері сівалки.

Посівна комбінація Compact-Solitair 9/600 K HD має бункер місткістю близько 5000 літрів, розділений на два відсіки. Рухомі перегородки бункера дають змогу легко змінювати розміри відсіків для насіння та добрив у співвідношеннях 40/60, 50/50 або 60/40%. Якщо застосування мінеральних добрив при сівбі не передбачено, то весь бункер може заповнюватися посівним матеріалом.

З метою якісної сівби різного за розміром насіння передбачено використання шести різних висівних котушок, які розміщені на висівному валу. Завдяки оригінальній конструкції дозувальних валів для насіння та добрив, які мають електричний привід, норма висіву кожним з валів встановлюється незалежно один від одного. Завдяки цьому діапазон висіву насіння можна безступінчасто змінювати у межах від 1,5 до 500 кг/га, а мінеральних добрив – від 50 до 600 кг/га.

Залежно від ширини захвату посівні комбінації Compact-Solitair можуть мати від двох до чотирьох дозаторів. Управління дозаторами відбувається за допомогою електронного блока Solitronic, а за наявності опції можна включати або відключати подачу насіння за допомогою гідравліки. За допомогою блока Solitronic відбувається і калібрування сівалки на задану норму висіву.

Контроль і управління посівною комбінацією Compact-Solitair відбувається за допомогою бортового комп’ютера Solitronic. Показники використання агрегату за годину, зміну, сезон або за рік фіксуються та зберігаються у пам’яті комп’ютера. Управління електричним приводом висівного вала, регулювання тиску на сошники, регулювання розподілення тиску на котки та часткове відключення секцій є основними функціями бортового комп’ютера Solitronic.

SOLITAIR 12

Широкозахватні сівалки рядкової сівби Solitair 12 доцільно застосовувати для сівби зернових, зернобобових культур та ріпаку в середніх та великих за розміром господарствах, які застосовують економічну та точну посівну техніку для традиційної й мінімальної технологій ґрунтообробки. Сівалки Solitair 12 виготовляють із робочою шириною захвату 8,0; 9,0; 10,0 та 12,0 метрів.

У Solitair 12 дозування насіння відбувається за допомогою висіваючого вала, привод якого здійснюється електродвигуном з електронним управлінням кількістю обертів. Завдяки плавному приводу вісіваючих котушок забезпечується рівномірний розподіл висіяного насіння у рядку по всій ширині захвату.

Сівалки Solitair 12 комплектуються бункером для насіння об’ємом 5800 літрів. Бункер має зручне розташування центра ваги, а також великий та зручний завантажувальний люк, завдяки чому час завантаження посівного матеріалу скорочується до мінімуму.

При роботі сівалок Solitair 12 подача посівного матеріалу від бункера до висіваючих робочих органів відбувається за допомогою стиснутого повітря. Гідравлічний привід вентилятора регулюється безступінчасто і постійно забезпечує достатній потік повітря для переміщення насіння. Потрібна швидкість обертання досягається навіть при мінімальних обертах двигуна трактора. Це забезпечує рівномірне дозування та точну сівбу.

Solitair 12
Solitair 12

Розподільники посівного матеріалу розташовані поза місткістю з насінням, над направляючою сошника. Щоб досягти точного дозування, шланги, якими подається посівний матеріал, виготовлені якомога коротшими й однаковими за довжиною. Шланги мають постійний кут нахилу, що унеможливлює забивання посівного матеріалу. Саме Solitair 12 має найвищу точність розподілу посівного матеріалу в своєму сегменті, адже на кожних 1,5 м робочої ширини встановлено окремий розподільник-грибок.

За допомогою електронного управління Easytronic та оновленої версії з сенсорним монітором Solitronic, що входить до стандартної комплектації сівалок Solitair 12, спрощується встановлення технологічної колії, норми висіву та управління багатьма іншими робочими процесами сівалки.

Із 2018 року на ринок України Solitair 12 постачаються в модифікації K D, тобто з можливістю вносити мінеральні добрива одночасно з посівом. У такій модифікації великий бункер розділено на 2 частини у співвідношенні 60/40, добрива дозуються окремими котушками і подаються по одному трубопроводу з насінням до сошника. Таким чином, кожна насінина отримує стартові добрива у безпосередній доступності.

SOLITAIR 25

Пневматичні сівалки Solitair 25 – нове покоління добре відомих сівалок суцільної сівби від компанії LEMKEN. Від попередників вони відрізняються, перш за все, новим пластиковим бункером місткістю 3000 літрів з розширеним завантажувальним отвором. Новими є також дозатори з електричним приводом – по одному на кожну секцію сівалки.

Система дозування пневматичної сівалки Solitair 25 мінімізує людський чинник під час налаштування. оператору потрібно лише установити на дисплеї норму висіву, масу тисячі насінин, максимальну швидкість і запустити систему автоматичного калібрування. Насіння спочатку зважується у насіннєвому бункері, а потім потрапляє у сошники. Сівба починається лише після підтвердження маси насіння та швидкості руху сівалки.

Solitair 25
Solitair 25

Насіння висівається дводисковим сошником OptiDisc, який не потребує технічного обслуговування, – ексклюзивною розробкою компанії LEMKEN. Дотримання оптимальної глибини висіву гарантує надійна та перевірена паралелограмна підвіска. Центральне гідравлічне регулювання забезпечує тиск до 70 кг на кожен сошник.

Унікальною є можливість комбінування сівалки Solitair 25. Зокрема, її можна використовувати з короткою дисковою бороною Heliodor або ротаційною бороною Zirkon. На триточкову навіску Solitair 25 замість висівних секцій можна також навішувати сівалку точного висіву Azurit. За такої варіативності Solitair 25 є досить економічною.

SOLITAIR 8 І SOLITAIR 9

Пневматичні сівалки Solitair 8 і Solitair 9 доцільно застосовувати для сівби зернових, зернобобових культур та ріпаку в невеликих і середніх за розміром господарствах, які застосовують економічну й точну посівну техніку для традиційної та мінімальної технологій ґрунтообробки. Solitair 8 і Solitair 9 застосовують у комбінації з різноманітними активними та пасивними ґрунтообробними агрегатами. Їх виготовляють із робочою шириною захвату 3,0; 3,5; 4,0; 5,0 та 6,0 метрів.

У Solitair 8 дозування насіння відбувається за допомогою карданного приводу, який не потребує обслуговування, та безступінчастого редуктора у масляній ванні. Завдяки плавному приводу вісіваючих котушок забезпечується рівномірний розподіл висіяного насіння в рядку. У Solitair 9 привід висіваючого вала здійснюється електродвигуном з електронним управлінням кількістю обертів.

Залежно від комплектації сівалки Solitair 8 можуть комплектуватися бункерами для насіння об’ємом від 1100 до 1850 літрів. Бункер має зручне розташування центра ваги, а також великий та зручний завантажувальний люк, завдяки чому час завантаження посівного матеріалу скорочується до мінімуму.

Solitair 9
Solitair 9

При роботі сівалок Solitair 8 подача посівного матеріалу від бункера до висіваючих робочих органів відбувається за допомогою стиснутого повітря. Гідравлічний привід вентилятора регулюється безступінчасто і постійно забезпечує достатній потік повітря для переміщення насіння. Потрібна швидкість обертання досягається навіть при мінімальних обертах двигуна трактора. Це забезпечує рівномірне дозування та точну сівбу.

Розподільники посівного матеріалу розташовані поза місткістю з насінням, над направляючою сошника. Для точного дозування шланги, якими подається посівний матеріал, виготовлені якомога коротшими та однаковими за довжиною. Шланги мають постійний кут нахилу, що унеможливлює забивання посівного матеріалу.

За допомогою електронного управління Easytronic, яке входить до стандартної комплектації сівалок Solitair 8, та довершеної версії з сенсорним монітором Solitronic, що входить до стандартної комплектації сівалок Solitair 9, спрощується встановлення технологічної колії, норми висіву та управління багатьма іншими робочими процесами сівалки.

SAPHIR 8

Механічні сівалки Saphir 8 ідеальні для невеликих і середніх сільськогосподарських підприємств. У комбінації з різними ґрунтообробними знаряддями, наприклад, з ротаційною бороною Zirkon сівалка Saphir 8 є універсальною машиною.

У сівалок Saphir 8 привід висіваючого вала здійснюється електродвигуном з електронним управлінням кількістю обертів. За допомогою електроприводу можна досягти дуже точного дозування посівного матеріалу в діапазоні від 0,5 до 500 кг/га. Налаштування сівалки відбувається з кабіни трактора через монітор блока Solitronic. Система дає змогу оператору змінювати норму сівби простим натисканням кнопки.

Saphir 8
Saphir 8

Механічні сівалки Saphir 8 застосовують для посіву всіх культур суцільної сівби рядковим способом із міжряддями 12,5 та 15,0 см. Їх виготовляють із робочою шириною захвату 3,0 і 4,0 метри та місткістю бункера 800–1050 літрів.

В. Васильченко, канд. техн. наук, доцент

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2019

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

STEKETEE EC-Weeder 9 V: універсал із штучним інтелектом

Як працює просапний культиватор STEKETEE, оснащений системою...

Обираємо культиватор-підживлювач

Просапні культиватори-підживлювачі використовують для міжрядної культивації, забезпечуючи...

Погода

Kyiv
хмарно
18.1 ° C
18.7 °
18.1 °
34 %
4.9kmh
92 %
Пн
17 °
Вт
17 °
Ср
13 °
Чт
18 °
Пт
22 °