Tempo на полі – посівна під контролем

133
Tempo на полі

Погодні умови цієї весни черговий раз нагадали нам, наскільки важливо мати запас ресурсів для вчасного проведення посівної кампанії. Адже оптимальні погодні умови зазвичай можуть тривати лише кілька тижнів. За цей час потрібно встигнути відсіятись, рівномірно розподіливши насіння на вологе посівне ложе. Якість і вчасність висіву – запорука отримання дружних сходів. Але як цього досягти, маючи в обробітку великі площі? Своїм досвідом ділиться Дмитро Базиленко, директор ГК «Меліорика».

– У нас в обробітку налічується близько 6700 гектарів землі. До п’яти тисяч – у Менському районі, ще дві, приєднані цього року, – в Борзнянському районі Чернігівської області.

На сьогодні ми зупинились на вирощуванні трьох культур: кукурудзи – 3100 га, соняшнику – 2400 га і озимої пшениці – 1200 га. Відповідно і навантаження під час весняної посівної у нас зашкалює. Раніше сівозміна була більш насичена і розтягнута в часі – мали також горох, ячмінь, гірчицю, коріандр, але ринок змусив відмовитись від менш рентабельних культур і зосередитись лише на високоприбуткових, адже вартість оренди землі, витрати на насіння та ЗЗР постійно зростають. Необхідно також оновлювати парк техніки, який у нас із 2011 року. А для цього потрібно більше заробляти.

Дмитро Базиленко, директор ГК «Меліорика»
Дмитро Базиленко, директор ГК «Меліорика»

Незважаючи на те, що наші ґрунти не можна віднести до оптимальних – сірі супіщані, бідні на поживні елементи, місцями підкислені, – завдяки правильно вибудованій системі удобрення та захисту нам вдається отримувати непогані врожаї – 95–100 ц/га кукурудзи на круг, 35 ц/га соняшнику, 65 ц/га пшениці. Звісно, є кращі роки, є гірші, але останніх кілька сезонів ми досягаємо більш стабільних показників.

Кукурудзи окремі поля максимально давали 110 ц/га в сухому зерні, щоправда, збираємо ми її, зазвичай, іще вологою. Регіон у цьому плані досить складний. Коли дізнаюсь, що люди збирають з вологістю 15–17%, для мене це незвично, адже найнижча вологість, з якою нам доводилося збирати, становила 18%. Здебільшого ж це 22–25%. Виручає власна сушарка, – розповідає керівник.

– Найбільші площі у нас займають кукурудза та соняшник. Пшеницю в основному вирощуємо на паї та для сівозміни, а також це перші гроші. Встигаємо засівати нею після соняшнику 1200 га.

Після збирання кукурудзи обов’язково проводимо подрібнення рослинних решток, потім оранку, якщо не встигаємо – тоді дискування. Після соняшнику зазвичай подрібнюємо рештки і дискуємо на глибину 12–15 см або ж виконуємо глибоке розпушування. Після пшениці – лущення для закриття вологи та провокації росту падалиці й, де потрібно, – глибоке розпушування для знищення плужної підошви. До кожного поля підходимо індивідуально і можемо корегувати систему обробітку залежно від потреби.

Що ж до зволоження, то порівняно з іншими регіонами України, на брак опадів нам скаржитись не варто, але випадають вони нерівномірно, ще й не тоді, коли потрібно. Навесні волога також швидко зникає, що потребує від нас мінімізації операцій з обробітку ґрунту та проведення посівної кампанії в стислі терміни. Аномальним у цьому плані виявився останній сезон – з минулої осені до травня він був дуже посушливим. Відповідно, і сіяти цієї весни нам доводилось переважно в сухий ґрунт. Коли верхній шар починав пересихати, ми застосовували додаткове ущільнення ґрунту зубчасто-кільчастими котками. Робили це для того, щоб підтягнути вологу і продовжувати сіяти далі. В підсумку нам вдалося отримати дружні та рівномірні сходи.

Звісно, щоб засіяти всю площу швидко, необхідна відповідна техніка. Добре, що на початку минулого року ми придбали нову високошвидкісну 16-рядкову сівалку точного висіву Tempo L від компанії Väderstad (Швеція), яка за перший сезон роботи вже встигла відсіяти 3200 га кукурудзи та соняшнику і зарекомендувала себе якнайкраще. В цьому році, у зв’язку з розширенням посівних площ, до неї приєдналась іще одна 8-рядкова Tempo F.

За добу 16-рядкова Tempo засіває в господарстві 200–220 га, а 8-рядкова – близько 80 га, щоправда, вона працює в основному на менших полях із складнішою конфігурацією
За добу 16-рядкова Tempo засіває в господарстві 200–220 га, а 8-рядкова – близько 80 га, щоправда, вона працює в основному на менших полях із складнішою конфігурацією

Спочатку ми планували взяти ще одну 16-рядкову, але фінансово поки не потягнули. Крім того, ми ще добре не вивчили наші новоприєднані землі, їх конфігурацію, рельєф. Тому вирішили зупинитись на 8-рядковій. Відтак у цьому сезоні на двох вони засіяли 5500 га кукурудзи та соняшнику.

До них у нас працювали дві класичні 16-рядкові механічні сівалки Kinze. Втім, ми зауважили, що їх якість і продуктивність вже не задовольняють наших потреб, і спочатку хотіли переобладнати сівалки під точний висів. Але порахували, що вартість цих інвестицій в майбутньому суттєво знеціниться, тому прийняли рішення купити нову сівалку. Обираючи, порівнювали різні агрегати, розглядали і 24-рядкові варіанти. Але вони надто великі й неповороткі, а менші – не такі продуктивні. Оптимальною в цьому плані нам здалась Tempo L, яка за продуктивністю нічим не поступалась 24-рядковим. Це досить продумана сівалка з високо­швидкісним висівним пристроєм, у ній є все необхідне і немає нічого зайвого.

Таким чином, у минулому сезоні Tempo L від компанії Väderstad замінила нам дві попередні сівалки і одна засіяла всі площі. Тобто її продуктивність удвічі вища. З механічними сівалками такого результату досягти було нереально: якщо збільшуєш швидкість, одразу страждає якість висіву – нерівномірна глибина, розподіл насіння в рядку, багато двійників, пропусків. А кукурудза взагалі до цього дуже чутлива.

Перевагою Tempo L є те, що вона має функцію гідравлічного тиску на крила, яка полягає у передаванні ваги від центру на  крила сівалки, що дає змогу краще реагувати на нерівності рельєфу поля, забезпечуючи рівномірний висів і одночасну появу сходів.

Ширина міжряддя, з якою ми сіємо технічні культури, стандартна – 70 см, хоча багато наших сусідів вже пробують сіяти соняшник суцільним висівом. Ми теж зацікавились цією технологією, втім, подивилися на їхню якість, і нам не сподобалось. Вони сіють звичайними зерновими сівалками, відповідно, розподіл дуже хаотичний, десь посів загущений, десь навпаки. Tempo в цьому плані може розподілити більш точно. Тому в нинішньому сезоні, як експеримент, ми теж одну площу соняшнику засіяли на 35 см, тобто спочатку сіяли на 70 см, а далі зміщувались на 35 см і знову засівали міжряддя. Завдяки RTK сигналу це можна робити з точністю до 2 см. При цьому збільшували і норму висіву на гектар. Якщо зазвичай із міжряддям 70 см ми сіємо 62 тисячі соняшнику, то тут за один прохід засівали 35 тисяч, таким чином, на гектарі отримали 70 тисяч насінин. Адже за варіанту звужених міжрядь площа живлення рослин краще оптимізується. Тепер хочемо побачити, що з цього вийде.

З новими сівалками суттєво зросла рівномірність та точність висіву, яка на кукурудзі в залежності від насіння складає 97–99%, а на соняшнику – 94%
З новими сівалками суттєво зросла рівномірність та точність висіву, яка на кукурудзі в залежності від насіння складає 97–99%, а на соняшнику – 94%

Разом зі збільшенням продуктивності вдвічі завдяки Tempo L ми також змогли оптимізувати затрати на посівну кампанію порівняно із двома механічними сівалками. Якщо раніше нам потрібно було два потужних трактори, більше людей, які їх обслуговували, засипали добрива, насіння, то на сьогодні на ту саму площу достатньо одного трактора, двох сівачів і кількох машин, які підвозять насіння та добрива.

Крім того, агрономи та механізатори дуже задоволені, що сівалка максимально проста в налаштуванні й зручна в експлуатації. Все управління на планшеті.

За добу 16-рядкова Tempo L засіває в середньому 200–220 га. За оптимальних умов ми сіяли і 250–270 га. При цьому середня швидкість сівалки на кукурудзі становить 16–17 км/год, а на соняшнику, залежно від насіння, у межах 12–14 км/год.

Незважаючи на досить широкий робочий захват, у складеному стані Tempo L становить лише 3 метри, що значно полегшує її переміщення між полями.

Перевагою сівалки є також великий бункер для добрив місткістю 5000 л, який потребує всього 2–4 завантаження за зміну. У попередніх сівалок було 4 бункери, але вони менші, що не давало змоги завантажувати їх «біг-бегами». А використання шнеків займало значно більше часу.

Що ж до нової Tempo F, то вона в середньому за добу засіває 80 га. Але тут варто брати до уваги, що ми ставимо її на ті поля, де потрібно постійно крутитися, робити більше маневрів. На рівній площі її продуктивність зростає до 90–100 га. Також вона менш чутлива до якості добрив. А ми їх за своєю технологією обов’язково вносимо разом із сівбою. У цьому році використовували литовський амофос (N16P46) – 70 кг/га. У нього чудова грануляція, крім того, форма фосфору дає йому змогу розчинятися швидше, ніж у деяких інших добривах.

Транспортна ширина обох сівалок не перевищує 3 метри, що значно полегшує їх переміщення між полями
Транспортна ширина обох сівалок не перевищує 3 метри, що значно полегшує їх переміщення між полями

Хлористий калій розкидаємо окремо під основний обробіток з осені. Азотні добрива на частині площ вносимо восени у вигляді безводного аміаку, а на іншій частині – карбаміду під закриття вологи навесні. Технологія постійно вдосконалюється. Останнім часом намагаємось переходити на порційне внесення – щось дати заздалегідь, щось у рядок, а десь підживити в міжряддя.

У нас взагалі була ідея запровадити диференційоване удобрення. Але після проведення аналізу ґрунтів з’ясувалося, що лише на двох полях є потреба у внесенні різних норм на площі, а на решті можна працювати з однією нормою, – зазначає Дмитро Базиленко.

– Агрегатується Tempo L із 300-сильним трактором, а Tempo F – з 200-сильним. Основні трактори у нас на платному сигналі RTK, решта на звичайному, якого достатньо для всіх ґрунтообробних операцій.

Завдяки використанню точного сигналу на сівалках можна посекційно відключати сошники, що дає змогу уникати пересівів, а відповідно, й економити посівний матеріал та добрива.

Завдяки сівалкам Tempo вдалося оптимізувати затрати на посівну кампанію та зекономити на насінні й добривах в межах 5–10%
Завдяки сівалкам Tempo вдалося оптимізувати затрати на посівну кампанію та зекономити на насінні й добривах в межах 5–10%

Із новими сівалками суттєво зросла і точність висіву. Так, на кукурудзі, залежно від якості насіння, забезпечується точність у 97–99%, раніше цей показник не перевищував 80–85%. На соняшнику маємо 94%, а з попередніми сівалками він ледь дотягував до 80%. А якщо насіння тонке, то ми взагалі не могли його висівати, наймали інші сівалки. Сьогодні такої проблеми вже немає.

Якщо раніше ми брали насіння з запасом, то тепер воно вже навіть залишається. Економія на посівному матеріалі становить приблизно 5–10%.

Загалом можу зазначити, що врожайність завдяки якісному висіву теж зросла. Для кукурудзи важливо, щоб сходи були дружними, тоді всі рослини розвиваються рівномірно, мають однаковий розвиток і висоту закладання качанів. Конкуренція між ними зменшується. Все це позитивно впливає і на врожай.

Якщо говорити про якість самих сівалок, то за два сезони ми не мали жодних проблем із неполадками. Лише на сівалці Tempo L замінили диски сошників і витратні матеріали – після того, як вона напрацювала близько 7000 га. Тут також потрібно брати до уваги, що у нас піщані ґрунти і рівень тертя на порядок вищий, ніж, наприклад, на чорноземах.

У цілому я задоволений нашим вдалим вибором. Якщо після придбання іншої техніки часом виникали сумніви, чи не можна було взяти щось краще, то в цьому випадку такого не скажеш. Це надійні машини, я б сказав, як автомат Калашникова. Вони працюють за будь-яких умов і при цьому дуже швидко та якісно.

Багато моїх знайомих за нашим прикладом також придбали собі такі сівалки. Та й ми плануємо взяти ще одну 16-рядну, щоб мати можливість проводити посівну в іще більш стислі строки. Адже сьогодні ринок диктує свої умови – потрібна продуктивність, якість. За цим майбутнє, і ми також намагаємось іти в ногу з часом.

Однак варто пам’ятати, що навіть із хорошою технікою якісні врожаї неможливі без злагодженої командної роботи. А управляти технікою, як і розробляти стратегію польової кампанії на рік та контролювати її виконання, вчасно вносячи корективи з огляду на ті ж погодні умови, мають відповідальні люди. У цьому плані особливо хочеться відмітити внесок нашого головного агронома Юрія Семироза, який з великою увагою ставиться до кожного гектара оброблюваної нами землі. Завдяки спільним зусиллям усіх членів команди ГК «Меліорика» ми маємо щорічне покращення якості обробітку земельних площ і зростання кількості зібраного врожаю. І зупинятися на досягнутому не збираємося!

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2020

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram