17 Травня 2022

Тонкощі навішування сільгоспагрегатів на трактор

Здавалося б, що складного в тому, щоб правильно навісити новий агрегат на трактор? Ви робили це вже не один раз, але іноді при подальшій роботі все ж виникають проблеми. Чому так трапляється і як із цим впоратися?

Приєднати сільськогосподарське знаряддя до трактора за допомогою триточкового механізму навішування теоретично просто. Потрібно встановити відповідні кулькові втулки («яблука») для нижніх тяг і для верхньої тяги, під’їхати на тракторі до знаряддя, підчепити нижні тяги до нього, зафіксувати «пальці» й, нарешті, підчепити верхню тягу. Залишається лише підключити гідравліку й електрику – готово! Можна їхати в поле. Однак теорія не завжди збігається із практикою.

ПІДГОТОВКА ТРАКТОРА

Незалежно від моделі трактора, на ньому обов’язково є вертикальні регульовані розкоси механізму навішування. Якщо йдеться про такі навісні знаряддя, як розкидач мінеральних добрив або обприскувач, то в них точки приєднання знаряддя до нижніх тяг механізму навішування розташовані досить низько. Зроблено це з однією метою – не пошкодити рослини. Зрозуміло, необхідно брати до уваги і кліренс самого трактора.

У таких ґрунтообробних агрегатів, як плуг, культиватор або дискова борона все улаштовано інакше: точки приєднання знаряддя розташовані вище. Тому при навішуванні знарядь цієї групи після навісного розкидача мінеральних добрив або обприскувача необхідно завжди зменшувати довжину розкосів, інакше доведеться надто високо піднімати знаряддя гідравлікою трактора. Особливо це може проявлятися у випадку із плугом, коли йдеться про велику ширину захвату. При обороті корпусів плуг торкатиметься опорним колесом поверхні ґрунту.

Не варто випускати з уваги ще одну відмінність: при роботі з плугом або культиватором тягове зусилля, яке трактор має передати на ґрунт, набагато більше, ніж при використанні навісних агрегатів для внесення добрив і ЗЗР. Саме тому в випадку із плугом при надмірній довжині розкосів, крім втрати висоти підйому гідравлікою, виникає чимало інших проблем. Так, розуміючи, що висоти підйому недостатньо, багато механізаторів автоматично роблять іншу помилку. Замість того, щоб зменшити довжину розкосів, вони чіпляють тяги до нижчих точок приєднання на знарядді. Крім цього, тривала відсутність регулювань довжини розкосів позначається на їх функціональності. Через певний час можна виявити, що вони заіржавіли намертво.

РЕГУЛЮВАННЯ НИЖНІХ ТЯГ

При роботі з будь-яким ґрунтообробним знаряддям нижні тяги триточкового механізму навішування мають бути у плаваючому положенні. А ось у піднятому положенні агрегату нижні тяги слід знову зафіксувати. Якщо цього не зробити, забезпечити безпеку транспортування важкого знаряддя буде неможливо.

Важливим чинником при роботі з плаваючим положенням нижніх тяг є їх бічне зміщення. Воно дає змогу забезпечити певну свободу відхилення знаряддя незалежно від того, в якому напрямку рухається трактор. Для цього використовуються регульовані стабілізатори. Автоматична система стабілізації нижніх тяг може бути встановлена на одній із тяг або відразу на обох.

Нижні та верхня тяги механізму мають бути встановлені під невеликим кутом вгору по відношенню до знаряддя. Це забезпечить впевнене ведення за глибиною
Нижні та верхня тяги механізму мають бути встановлені під невеликим кутом вгору по відношенню до знаряддя. Це забезпечить впевнене ведення за глибиною

Тут є нюанс: бічні стабілізатори мають бути відрегульовані таким чином, щоб вони чітко відповідали відстані між точками приєднання знаряддя до нижніх тяг механізму навішування трактора (причому важливо і те, щоб із піднятим агрегатом нижні тяги не були натягнутими). Якщо цього не зробити, система стабілізації тяг не працюватиме нормально.

Варто зазначити, що для правильного бокового ведення навісного знаряддя, особливо плуга, необхідно, щоб відстань між точками приєднання або довжина вала навішування відповідали трактору. Потреба в цьому виникає через те, що виробники тракторів останніми роками не дотримувалися єдиного підходу при створенні технічних рішень. На сучасних тракторах точки прикріплення нижніх тяг до корпусу трансмісії рознесені в різні боки набагато далі, ніж це було кілька років тому. Причин цьому дві: зростання потужності трактора та використання трансмісій із багаторежимним ВВП.

ТОЧКА ПРИКЛАДАННЯ ТЯГОВОГО ЗУСИЛЛЯ

Судити з потужності трактора про відповідність його навісної системи знаряддю сьогодні не завжди можливо. Єдине, що може допомогти розібратися у цій ситуації, – кон­т­роль відстані між кріпленнями тяг на корпусі трансмісії трактора і підбір відповідного вала навішування агрегату. Тільки в такому разі можна буде говорити про коректну точку прикладання тягового зусилля.

TochkТочка прикладання тягового зусилля і вектор тяги при оранці мають вирішальне значення для якісного обробітку ґрунтуa-prykladannya-tyagovogo-zusyllya-i-vektor-tyagy-pry-orantsi-mayut-vyrishalne-znachennya-dlya-yakisnogo-obrobitku-gruntu
Точка прикладання тягового зусилля і вектор тяги при оранці мають вирішальне значення для якісного обробітку ґрунту

Але чому ця точка має таке велике значення? Якщо вал навішування виявиться занадто коротким або точка приєднання до трактора розташована занадто близько до нього, а нижні тяги – далеко одна від одної, точка прикладання тягового зусилля опиниться далеко попереду трактора, і знаряддя при роботі почне «плавати» з боку в бік. Особливо це буде помітно, якщо примудритися навісити знаряддя таким чином, що нижні тяги стануть паралельними одна одній. Адже в такому випадку єдиної точки прикладання тягового зусилля просто не буде: вектори, проведені з тяг, не перетнуться ніколи.

КУЛЬТИВАТОР І КОМПАКТНА ДИСКОВА БОРОНА

Лінія дії сили тяги «трактор – знаряддя» починається в точці перетину векторів, що виходять із тяг системи навішування. Якщо для забезпечення необхідної висоти підйому знаряддя нижні тяги будуть з’єднані з ним у його нижніх точках приєднання, а верхня тяга – у верхній точці, то в результаті виявиться, що нижні тяги під час роботи будуть прагнути «звільнитися від агрегату», а верхня тяга відчуватиме підвищене навантаження на розрив.

Це призводить до того, що точка прикладання тягового зусилля зміщується досить далеко назад і високо вгору. Якщо з’єднати цю точку з точкою прикладання сили на культиваторі, а вона у трирядного агрегату міститься на лапах другого ряду, лінія дії тяги буде проходити від трактора до агрегату згори вниз майже прямовисно.

Якщо ґрунт внаслідок тривалого засушливого періоду стає дуже твердим, то зростання потреби в тяговому зусиллі призводить до того, що трактор просто починає виривати культиватор із ґрунту. Особливо це проявляється в ситуації, коли в результаті стирання наконечників лап і зменшення їх довжини скорочується виступ носка наконечників. Саме цей виступ покликаний сприяти заглибленню робочих органів культиватора у ґрунт.

Однак протистояти цьому явищу досить просто. Як правило, на тракторах і знаряддях є три-чотири різні за висотою розташування точки приєднання для верхньої тяги. Ваше завдання в такій ситуації зводиться до того, щоб обрати на тракторі одну із верхніх точок кріплення верхньої тяги, а на знарядді – одну з нижніх.

Основний принцип правильного навішування можна сформулювати таким чином: у робочому положенні верхня тяга механізму навішування має спрямовуватися догори під невеликим кутом від трактора до знаряддя.

Читати по темі: Вибір сівалки без зайвих мук

Оскільки нижні тяги механізму навішування зафіксовані на тракторі в одному місці, можливість вибору їх положення істотно обмежена. Тож у цьому випадку залишається лише обмежитися вибором із передбачених виробником точок приєднання на самому знарядді. Вибирати варто ті, що розташовані вище. При цьому бажано, щоб нижні тяги в робочому положенні, точно так само, як і верхня, спрямовувалися під невеликим кутом вгору від трактора до знаряддя. В крайньому випадку, вони мають розташовуватися хоча б у строго горизонтальному положенні.

Варто пам’ятати і те, що за рахунок невеликого регулювання довжини нижніх і верхньої тяги можна домогтися зміщення точки перетину векторів сил вперед і трохи нижче. Відтак лінія дії сили тяги «трактор – знаряддя» буде більш пологою, що позитивно позначиться на тягових характеристиках.

ПРИЄДНАННЯ ОБОРОТНОГО ПЛУГА

Якщо всі перелічені вище налаштування на тракторі вже зроблено, то можна сказати, що ви на правильному шляху. Це означає, що:

  • довжину вертикальних розкосів зменшено настільки, наскільки це можливо;
  • бічні стабілізатори нижніх тяг навішування відрегульовано з урахуванням довжини використовуваного вала;
  • за відстанню між точками приєднання нижніх тяг на корпусі трансмісії зроблено правильний вибір ширини навішування.

Залишається тільки з’єднати нижні тяги і плуг. Часто можна зустріти регульовані за висотою позиції на валу навішування або тягово-зчіпний пристрій під палець на навісних знаряддях.

Для забезпечення нормального руху корпусів на поворотній смузі широкозахватному плугу потрібно більше вільного місця під рамою, ніж агрегату з малою кількістю корпусів. У зв’язку з цим іноді допускають таку помилку: для того, щоб опорне колесо при оберті не торкалося поверхні поля, механізатор просто намагається підчепити верхню тягу якнайнижче до плуга, не зменшивши довжини розкосів. Якщо у трактора великі шини, а у плуга рама розташована на невеликій висоті, нижні тяги отримують від’ємний кут піднесення (як і у розглянутому вище випадку з навішуванням культиватора).

Тонкощі навішування сільгоспагрегатів на трактор2

Може здатися, що завдяки збільшенню піднесення верхньої тяги проблему з «кліренсом» плуга вдалося вирішити. Однак такий варіант рішення призводить до того, що система гідравлічного довантаження починає працювати на шкоду, «висмикуючи» задні корпуси плуга із ґрунту. При цьому на передніх корпусах такий ефект буде практично непомітним. Зрозуміло, що за таких умов не варто розраховувати на дотримання рівномірної та стабільної глибини обробки ґрунту.

Окрім цього, виникає ще одна проблема: кут нахилу лінії дії сили тяги «трактор – знаряддя» по відношенню до опорної поверхні зменшується – плуг, як і культиватор, не може повною мірою використовувати тягу трактора. На багатьох тракторах внаслідок такого налаштування верхня тяга при піднятому плузі розташована майже вертикально. Тому більша частина маси знаряддя припадає саме на неї, а не на нижні тяги, що призводить до виникнення величезних тягових зусиль, які значно перевищують вагу знаряддя. В підсумку верхня тяга відчуває навантаження, на які вона не розрахована. Відтак трапляються випадки, коли тяга, зламавши кріплення на тракторі, впирається у блок гідророзподільників. До чого це призводить, думаю, пояснювати не потрібно.

АГРЕГАТ ІЗ ПРИВОДОМ ВІД ВВП

Для комбінації з ротаційної борони та сівалки велика висота в транспортному положенні не потрібна. Це все-таки не оборотний плуг. Та й куди особливо піднімати? Адже деякі комбіновані посівні агрегати з механічними сівалками за висотою й так практично доходять до даху трактора.

Звісно, бажано забезпечити «кліренс» від 40 до 50 см, але не страшно, якщо це зробити не вдається. Однак при навішуванні варто пам’ятати і про збереження карданного вала приводу ротаційної борони.

Для агрегату із приводом від ВВП необхідно забезпечити не тільки «кліренс» у піднятому положенні, а й оптимальний робочий кут карданного вала
Для агрегату із приводом від ВВП необхідно забезпечити не тільки «кліренс» у піднятому положенні, а й оптимальний робочий кут карданного вала

Незважаючи на те, що сьогодні багато тракторів оснащені системою автоматичного відключення ВВП при піднятті агрегату, проблему з різними кутами відхилення хрестовин це повністю не вирішує. Закріплена під надто великим кутом верхня тяга може спричиняти пошкодження карданного вала. Відхилення кардана від максимального робочого кута, навіть якщо кути відхилення хрестовин однакові, призводить до появи високих паразитних вібрацій.

Тому верхню тягу необхідно встановлювати таким чином, щоб вона піднімалася під невеликим кутом від трактора до знаряддя. При цьому слід забезпечити горизонтальне положення ротаційної борони по відношенню до опорної поверхні. Це дасть змогу, поряд зі збільшенням ресурсу карданного вала приводу, домогтися від ґрунтового котка оптимального зворотного ущільнення ґрунту.

ВИСНОВКИ

Варто пам’ятати, що процес навішування агрегату на трактор має низку нюансів, які впливають один на одного. Чимало проблем виникає через неправильне встановлення довжини розкосів. І навіть якщо на перший погляд здається, що все зроблено правильно (наприклад, плуг нічого не зачіпає при русі корпусів на поворотній смузі), це зовсім не означає, що забезпечено оптимальне ведення робочих органів за глибиною.

Бернд Фоейєрборн, dlz agrarmagazin, Німеччина

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2021

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

STEKETEE EC-Weeder 9 V: універсал із штучним інтелектом

Як працює просапний культиватор STEKETEE, оснащений системою...

Обираємо культиватор-підживлювач

Просапні культиватори-підживлювачі використовують для міжрядної культивації, забезпечуючи...

Погода

Kyiv
кілька хмар
19.3 ° C
19.3 °
19.3 °
21 %
6.7kmh
12 %
Вт
18 °
Ср
13 °
Чт
19 °
Пт
21 °
Сб
17 °