29 Березня 2024

Вибір сівалки без зайвих мук

Не знаєте, якій сівалці віддати перевагу? Вибір залежить від таких особливостей господарства, як кількість площ, що мають бути засіяні, величина полів і їх віддаленість, норма висіву. Обумовлюють його й часові «вікна» для проведення робіт, а також методи господарювання. Наші підказки допоможуть вам прийняти правильне рішення.

Вибір сівалок на ринку досить широкий. Якій віддати перевагу – механічній чи пневматичній? Можна обійтися механічними дозаторами чи необхідні електричні? А може, потрібна посівна комбінація? Якщо так, то з якими робочими органами – для активного чи пасивного обробітку ґрунту? Наступні запитання: чи потрібно сіяти в мульчу і якою має бути ширина захвату? Остання, до речі, безпосередньо залежить від прийнятих у господарстві сівозмін і часових «вікон» для проведення сівби.

ПРОДУКТИВНІСТЬ І ЄМНІСТЬ БУНКЕРА

У більшості випадків про продуктивність сівалки, окрім ширини захвату, судять із ємності її бункера, що виправдано лише частково. Чим більший бункер, тим довше сівалка може працювати без дозаправки, але водночас у цьому разі більша й маса всієї зчіпки. Якщо такий бункер наповнений насіннєвим матеріалом, потрібна велика фронтальна противага, а для завантаження насіння знадобиться навантажувач. Одночасно з високою продуктивністю ми очікуємо від сівалки, що вона сіятиме на однакову глибину. Бункер ємністю 2000 л дає змогу засіяти без зупинок 9 га ріллі. З першого метра висіву і до останнього його маса зменшується приблизно на 1,6 т, отже, змінюється не тільки ступінь зворотного ущільнення, а й глибина, на яку робочі органи ведуть обробку, а це, в свою чергу, впливає на глибину висіву. А в занадто дощову осінь, коли кожен кілограм ваги – зайвий, про сівалку з великим бункером краще зовсім не згадувати.

Іноді все ж правильніше буде інвестувати в забезпечення гарної логістики насіння, ніж у величезний бункер.

МЕХАНІКА ЧИ ПНЕВМАТИКА?

На одну і ту ж саму ширину захвату ринок пропонує сівалки як у механічному, так і в пневматичному виконанні. Найбільша перевага механічних сівалок – у їх простоті: в дозуванні бере участь приводне колесо. При закладанні технологічних колій у цьому випадку можна взагалі обійтися без електроніки. Немає необхідності і в компресорі. Але потрібно підтримувати мінімальний обсяг посівного матеріалу в бункері, щоб у дозаторах постійно було насіння.

При сівбі ріпаку добре зарекомендували себе пневматичні сівалки: завдяки лійкоподібним насіннєвим бункерам потрібно менше посівного матеріалу для постійного забезпечення ним усіх сошників. Та й перейти з одного виду насіння на інше при невеликих обсягах досить просто.

При роботі на схилах перевага пневматичних сівалок полягає в тому, що посівний матеріал не зсипається на один бік бункера. Досить часто у пневматичних машин і більш вдале розташування центру тяжіння, оскільки насіннєвий бункер встановлюється на ґрунтообробному знарядді ближче до трактора.

ДОЗАТОР: МЕХАНІЧНИЙ ЧИ ЕЛЕКТРО?

Механічний привод, звісно, простіший і більш доступний за ціною. Але регулювання під час руху можливе тільки за наявності серводвигуна або гідроциліндрів. При цьому на машинах різних виробників нерідко можна спостерігати ситуацію, коли при малих нормах висіву висіваюча котушка обертається у зворотному напрямку, що призводить до порційного дозування насіння, а відтак його розподіл в рядку залишає бажати кращого. За наявності електроприводу дозування регулюється електромотором. Тут перевага полягає у простоті зміни налаштувань норми висіву під час руху по полю.

УНІВЕРСАЛЬНІ МАШИНИ

Універсальними сівалками спочатку називали агрегати, оснащені дисками для пасивного обробітку ґрунту і підготовки насіннєвого ложа. Робочі органи для підготовки насіннєвого ложа, насіннєвий бункер, шинні котки і в більшості випадків сошники таких сівалок є неподільною одиницею.

Особливістю сівалки Lemken Solitair 25 є її можливість комбінування. Сівалку можна використовувати в поєднанні з різними ґрунтообробними знаряддями
Особливістю сівалки Lemken Solitair 25 є її можливість комбінування. Сівалку можна використовувати в поєднанні з різними ґрунтообробними знаряддями

Інтенсивність обробітку ґрунту дисковою бороною або рядами стійок сівалки залежить від швидкості руху, і вона вже на старті має бути високою. Ступінь впливу на ґрунт можна підвищити за рахунок ряду спеціальних пластин СrossBoard.

Сьогодні деякі з універсальних сівалок пропонуються в комплектації з ротаційною бороною. В цьому випадку інтенсивність обробітку ґрунту залежить від швидкості руху, частоти обертання ротаційних одиниць, напрямку обертання зубів, а також від налаштувань вирівнювальної планки. Через таку кількість регульованих параметрів ці машини вирізняються надзвичайною варіабельністю.

ПОСІВНА КОМБІНАЦІЯ ЧИ ЗМІННА СИСТЕМА?

Часто при виборі сівалки у аграрія виникає запитання: що краще – купити  універсальну сівалку чи віддати перевагу посівній комбінації, в якій сівалка встановлюється на різні ґрунтообробні знаряддя, як причіпні, так і напівнавісні?

Змінна система відрізняється тим, що сівалка може комбінуватися з ротаційною або дисковою бороною, культиватором, а це, безсумнівно, можна віднести до плюсів. Водночас така різноплановість позначилася, звісно, на ємності насіннєвого бункера: оскільки він транспортується на шасі ґрунтообробної машини, його місткість порівняно скромна.

У посівних комбінаціях сівалка і ґрунтообробні знаряддя – єдина машина, тому вагу бункера може бути перенесено на всю ширину захвату прикочувальних котків.

ВИБІР СОШНИКІВ

Дуже поширені раніше анкерні сошники аграрії сьогодні обирають дедалі рідше, а от обсяги реалізації машин з одно- і дводисковими сошниками суттєво зросли. Пояснюється це їх універсальністю – можна сіяти по оранці, в мульчу і прямою сівбою без загрози забивання пожнивними рештками.

Долотовидний сошник може використовуватися для сівби за різними технологіями класичною, мінімальною, при прямій сівбі
Долотовидний сошник може використовуватися для сівби за різними технологіями класичною, мінімальною, при прямій сівбі

І дійсно, в класичному вигляді анкерний сошник зараз не популярний, оскільки ним можна виконувати сівбу тільки в добре підготовлений за традиційною технологією ґрунт. Водночас долотовидний сошник, який ми умовно відносимо до анкерних, має невеликий кут атаки й може непогано впоратися з сівбою за різними технологіями – класичною (оранка і передпосівна культивація), мінімальною (поверхневий обробіток на невелику глибину), а також виконує пряму сівбу. Цей тип сошника дає можливість покласти насіння в чисту від рослинних решток борозну і відтак забезпечити хороше його проростання.

Однодисковий сошник RoTec від Amazone з диском із полімеру, який очищає основний диск і забезпечує ведення його по глибині
Однодисковий сошник RoTec від Amazone з диском із полімеру, який очищає основний диск і забезпечує ведення його по глибині

Однодискові сошники більш придатні для сівби за класичною технологією та в мульчу. Частково глибина сівби визначається тиском на сошник. Однодисковий сошник з диском-чистиком з полімеру також рекомендуються для традиційної сівби і висівання в мульчу. Полімерний диск служить для очищення основного диска, а також, будучи опорою сошника, бере участь у регулюванні глибини загортання насіння. Іноді відразу за однодисковим сошником розташовані прикочувальні ролики. Вони призначені не лише для прикочування насіння в борозні, а й відповідають за ведення по глибині. Якщо ролики абсолютно незалежні від дискового сошника (як, наприклад, у Amazone), то вони не виконують функції ведення по глибині: основним їх завданням стає закриття борозни і зворотне ущільнення.

За ведення по глибині дводискових сошників, як у сівалки Väderstad Spirit, частково відповідають ролики, розташовані за ними
За ведення по глибині дводискових сошників, як у сівалки Väderstad Spirit, частково відповідають ролики, розташовані за ними

Дводискові сошники з одноважільним кріпленням тримають точну глибину висіву завдяки роликам ведення по глибині та притискним роликам, однак це працює доти, доки поле залишається рівним, як дошка. В інших випадках глибина висіву за двома рядами сошників відрізняється. Оскільки диск і прикочувальний ролик обертаються навколо точки кріплення, змінити глибину висіву регулюванням диска можна лише частково. Найкращу точність роботи по глибині демонструють дводискові сошники на паралелограмній підвісці з інтегрованим роликом, що відповідає за прикочування і ведення по глибині.

ВНЕСЕННЯ ДОБРИВ

Сьогодні світове сільгоспмашинобудування пропонує розмаїття «багатих» комплектацій сівалок, але що з усього цього «багатства» нам дійсно необхідно?

Напевно, одна з найпотрібніших сьогодні функцій сівалки – можливість внесення добрив. Припосівне внесення добрив особливо важливе, якщо ви працюєте за технологією No-till: тут внесення добрив сівалкою – єдина можливість закласти їх у ґрунт. Альтернативи припосівному внесенню, незалежно від внесеної норми, в цьому випадку немає. А відсутність можливості виконувати сівбу з одночасним внесенням добрив у ґрунт означає втрату врожайності.

Можливість внесення добрив – одна з найбільш затребуваних сьогодні функцій сівалки, а для окремих технологій – ключова
Можливість внесення добрив – одна з найбільш затребуваних сьогодні функцій сівалки, а для окремих технологій – ключова

Цікаві рішення, що дають змогу водночас вносити два види добрив (в т. ч. й рідких). Наприклад, останнім часом з’являється дедалі більше сівалок, що мають опцію внесення двох видів сухих добрив на просапних культурах. Один вид у великій нормі вноситься в міжряддя, практично як основне добриво, другий, у нормі 50 кг/га, – в рядок (тут треба обов’язково брати до уваги метод внесення і чутливість насіння культур до прямого контакту з добривами). Такі сівалки можна використовувати для технології No-till, у тому числі за наявності великої кількості пожнивних решток.

Читати по темі: Як пришвидшити посівну і не втратити в якості

При використанні рідких добрив можливість вносити окремо кілька їх видів дає змогу уникнути проблем, що виникають при змішуванні добрив. Більшість зарубіжних виробників сівалок пропонує комплектації для внесення рідких добрив. Сторонні компанії також випускають комплекти для встановлення додаткового обладнання з метою внесення рідких добрив. Вони можуть мати насоси з приводом від ВВП або від електромотора. Є варіанти з механічним ланцюговим приводом насоса від коліс – проста і надійна конструкція, яка забезпечує довговічність агрегатів.

Ще одна цікавинка серед пропонованих опцій – внесення безпосередньо в рядок при сівбі мікроелементів або інокулянтів для сої. Мікроелементи токсичні для соєвих інокулянтів, а пропонована функція дає змогу «розділити» їх: інокулянтом можна обробляти насіння, а мікроелементи внести в борозну. Також можливе внесення в борозну фунгіцидів та інсектицидів, причому на додаток до протруєння насіння – так створюється додатковий захист, що потім позначається на збільшенні врожайності. Є опції для внесення гранульованих інсектицидів і репелентів для птахів.

ДОДАТКОВІ ПЕРЕВАГИ

Із того, без чого сьогодні сівалка – не сівалка, варто назвати ще навігаційне обладнання і можливість відключення окремих висівних апаратів. Ці функції дають можливість сформувати технологічну колію й уникнути перекриттів при виконанні розворотів або в разі роботи на полях зі складним контуром.

Бернд Фойєрборн, аgrarheute, Німеччина

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2021

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

Підписатися
Сповістити про
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Потрібен надійний трактор – зверніть увагу на сьогоднішню пропозицію AXION від CLAAS

Всесвітньо відомий виробник сільськогосподарської техніки компанія CLAAS...

Налаштування розкидача мінеральних добрив

Тисячі євро можна викинути на вітер, якщо...

Новий рівень сівби з Tempo F

Сівалка Tempo F8 виробництва шведської компанії Väderstad,...

Погода

Kyiv
хмарно
8.2 ° C
11.5 °
7 °
86 %
3.4kmh
100 %
Пт
10 °
Сб
19 °
Нд
22 °
Пн
23 °
Вт
20 °