25 Жовтня 2021

Як пришвидшити посівну і не втратити в якості

Разом зі щорічним розширенням посівних площ під кукурудзою та соняшником в Україні зростає попит і на сучасні сівалки точного висіву. Вибір таких машин завжди був непростим для аграрія. А зі збільшенням пропозицій на ринку визначитись з оптимальним для умов господарства варіантом стало ще складніше.

Врожайність культур при використанні сівалок із різними концепціями висіву може суттєво відрізнятися навіть у межах одного поля. Адже кожен виробник техніки пропонує свої ексклюзивні варіанти конструкцій і оснащення, які за певних умов можуть давати кращий або дещо гірший результат. Втім, головними вимогами до таких машин залишаються якість висіву та висока продуктивність.

Особливою популярністю і авторитетом на ринку серед таких машин користуються сівалки точного висіву Tempo виробництва компанії Väderstad. З кожним роком усе більше аграріїв при виборі посівного агрегату для кукурудзи і особливо соняшнику віддають перевагу цим машинам. До таких належить і ФГ «Омельяненко», розташоване в селі Іванівка на Кіровоградщині.

Багатьом це господарство відоме як високотехнологічне, з сучасною технікою, потужним елеватором, власною сонячною електростанцією, електромобілями на підприємстві. Тож не дивно, що при виборі найкращої посівної техніки тут віддали перевагу саме Tempo і за кілька років повністю оновили власний парк сівалок точного висіву.

– Сьогодні площа земель нашого господарства становить 5000 га. Спеціалізуємось передусім на вирощуванні високоприбуткових культур. Основні масиви зайняті під кукурудзою – 1200 га та соняшником – 1800 га. До речі, соняшником займаємось вже майже 20 років, і ще жодного разу ця культура не була у нас нерентабельною. А з огляду на сучасний асортимент високопродуктивних гібридів і ефективних засобів захисту рослин, соняшник стає для нас іще більш цікавим.

Сергій Омельяненко, агроном ФГ «Омельяненко»
Сергій Омельяненко, агроном ФГ «Омельяненко»

Також маємо озиму групу: пшеницю, ячмінь, жито – близько 2000 га. Крім того, в цьому році пробуємо ще й озимий горох на незначній площі, адже це добрий попередник під більшість культур у сівозміні. Якщо взяти до уваги, що опадів впродовж вегетаційного періоду в нашому регіоні в останні роки не вистачає, він може бути гарною альтернативою ярому гороху, – розповідає агроном господарства Сергій Омельяненко.

– Якщо говорити про врожайність, яку ми отримуємо, – в 2018–2019 роках соняшник на круг дав 35 ц/ га, кукурудза – 80–85 ц/ га. Озимий ячмінь, пшениця, жито – 50–60 ц/ га. Цікаво, що жито з зернових культур в наших умовах показує найбільшу врожайність. Інша справа, що ціна на нього нижча. Але і технологія догляду менш затратна. Тому залишаємо його в сівозміні.

А от минулий рік для нашого регіону був одним із найгірших у плані вологозабезпечення. Соняшнику отримали лише 22 ц/ га, кукурудзи – взага лі 40 ц/ га, озимого ячменю – 54 ц/ га, озимої пшениці – 44 ц/ га, жита – 62 ц/ га. Добре хоч, що ціни на продукцію не підвели.

Разом із глобальними кліматичними змінами ми вносимо корективи і до нашої технології обробітку ґрунту. Так, ще років 10 тому більшість площ у господарстві орали. Сьогодні, у зв’язку з дедалі частішими посухами, гіршим вологозабезпеченням – середньорічна кількість опадів 320, максимум 350 мм, – ми дедалі більше уваги приділяємо поверхневому обробітку. Оранку сьогодні використовуємо лише на 30% площ, в основному під кукурудзу. Ще на 25–30% земель, як альтернативу оранці, проводимо глибоке розпушування. У такий спосіб ми зменшуємо втрати ґрунтової вологи та розробляємо ущільнені шари ґрунту. Зернову групу після кукурудзи чи соняшнику взагалі сіємо без обробітку ґрунту. В кращому випадку проводимо лише поверхневе дискування – і все. А інколи просто котками збиваємо стебла соняшнику і сіємо.

В цьому році також випробовуємо Strip‑till на кукурудзі та соняшнику. Нарізали смуги на 700 га. Останніми роками ця технологія дуже популярна в нашому регіоні серед аграріїв. Всі шукають можливості, щоб зберегти вологу.

З цією ж метою ми підбираємо і високопродуктивну техніку, щоб мати змогу швидко, у стислі терміни відсіятись. Особливо це актуально для технічних культур, коли навесні внаслідок різкого переходу від низьких до високих температур волога зникає за лічені дні. Тому сьогодні сівбу кукурудзи та соняшнику проводимо лише сівалками Tempo, – наголошує агроном.

Володимир Шмига, головний інженер господарства
Володимир Шмига, головний інженер господарства

– Перше знайомство з технікою компанії Väderstad у нас відбулось ще у 2008 році, коли ми придбали їхній 4-метровий культиватор TopDown. Попрацювавши ним і побачивши позитивний результат, ми через кілька років взяли іще один. У ті часи в цьому регіоні було на порядок краще вологозабезпечення: за рік випадало по 450–500 мм опадів. Тож в основному ми тільки ними і працювали. Але в останні роки використовуємо їх менше, оскільки TopDown передбачає більш глибокий обробіток, ніж той, який ми проводимо зараз, – розповідає головний інженер господарства Володимир Шмига.

Наступний етап нашої співпраці з Väderstad розпочався у 2013 році, коли в господарстві постало питання вибору нової сівалки точного висіву для соняшнику. Тоді ми вирішили також спробувати сівалку Tempo. Провели її демонстраційне тестування на наших полях, відмітили, що вона ідеально сіє як соняшник, так і кукурудзу, й залишили.

Взагалі до неї ми використовували 24-, 16- та 8-рядні сівалки кількох відомих американських виробників. Але з появою в господарстві Tempo F8 всі вони потроху відійшли на задній план. Побачивши переваги роботи цієї сівалки, ми через три роки придбали іще одну таку. А минулого року до них приєдналась ще й Tempo L. Цього разу ми обрали 16-рядковий варіант, оскільки маємо кілька потужних тракторів під неї – 300 к. с. і вище. Тепер працюємо тільки ними.

Нові сівалки Tempo дали змогу вдвічі скоротити тривалість посівної кампанії в господарстві
Нові сівалки Tempo дали змогу вдвічі скоротити тривалість посівної кампанії в господарстві

Перше, що хочеться відмітити в роботі цих сівалок, – вони дуже високопродуктивні. За світловий день Tempo F8 засіває ту саму площу, що і 16-рядка іншого виробника – 70–75 га, в той час як наша стара 8-рядкова – лише 45 га. А Tempo L взагалі сіє за світловий день 130–150 га. І це для неї не межа. При цьому і якість висіву краща.

Вважаю, в цьому контексті їм рівних просто немає. Соняшник вони сіють в середньому зі швидкістю 17–18 км/ год, кукурудзу – до 20–22 км/ год. Все залежить від якості насіння. Буває, що і до 24 км/ год. Але це з потужним трактором.

А що таке швидкість? Це терміни сівби. Висока продуктивність дає нам змогу відсіватись у найбільш оптимальний період. Якщо раніше посівна розтягувалась на місяць при середній швидкості 10 км/ год, то сьогодні займає не більше двох тижнів. Це також означає, що період роботи техніки на посівній удвічі коротший, крім того, людей задіяно менше. Для нас це економія на ПММ, амортизації техніки, продуктивності праці.

Зазвичай основні параметри, за якими ми визначаємо роботу сівалки, – це якість висіву, розміщення насіння на оптимальній глибині, рівномірність отримання сходів, сингуляція. Але окрім цих параметрів, де перевага Tempo порівняно з нашими іншими сівалками була помітною вже на стадії сходів, ми також отримували і вищу врожайність. Наприклад, на кукурудзі приріст у середньому становив 1 тонну.

Також нам уже важко уявити висів технічних культур без одночасного припосівного удобрення. Це один із важливих елементів технологій вирощування кукурудзи та соняшнику в сучасних реаліях, коли спостерігається постійне подорожчання добив та обмежена кількість вологи. Зазвичай разом із сівбою ми вносимо комплексні добрива (NPK) в нормі 100 кг/ га. Для цього сівалки Tempo обладнані місткими бункерами з великим отвором, який сприяє швидкому заповненню і більш продуктивному використанню часу в полі. Основне ж азотне живлення проводимо восени – безводним аміаком або навесні – КАС.

Читати по темі: Соняшник на 50 см? З Tempo L це просто й ефективно

Якщо порівнювати наші Tempo F8 та Tempo L16 між собою – остання новіша і має більше простору для обслуговування та налаштування. Як на мене, вона трохи краще копіює ґрунт. На Tempo L16 також встановлена система електронного управління E-Control у стандартній комплектації, яка може під’єднуватись до широкого переліку навігаційних систем, що дають змогу посекційно відключати висівні сошники та економити насіння й добрива, уникаючи пересівів.

Як пришвидшити посівну і не втратити в якості2Перша Tempo F8 за весь період роботи напрацювала у нас вже 12–13 тисяч га. Спочатку ми використовували її в основному на соняшнику. Тоді за сезон вона могла засівати до 2000 га. За цей час кілька разів міняли лише витратні запчастини та диски. Тобто сівалки дуже витривалі та якісні. Наведу лише один приклад. Після напрацювання 3500 га ми замінили витратних запчастин на суму близько 30 тисяч грн. В той час як один із наших сусідів, придбавши сівалку іншого європейського виробника і засіявши нею близько 1000 га, витратив на запчастини понад 90 тисяч грн. Після цього він також придбав Tempo. В цілому можу сказати, що поки кращих сівалок у нас не було.

Сьогодні багатьом аграріям у світі відома шведська витривалість техніки Väderstad. Але я б у першу чергу виділив не просто надійність, а саме якість роботи сівалки. Якщо ви хочете побачити, як має сіяти сучасна сівалка точного висіву, – спробуйте Tempo. Ми працювали нею на швидкості 20–22 км/ год, і я не знаю інших сівалок, які могли б забезпечити необхідну якість висіву на такій швидкості. Можливо, комусь у це важко повірити, – тоді приїжджайте до нас, і ви переконаєтесь. Крім того, сьогодні аграрії мають чудову можливість випробувати цю техніку, замовивши її демонстрацію на свої поля. Свого часу ми також скористались такою нагодою і отримали надійного партнера, з яким комфортно працюємо вже багато років.

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2021

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Плуги New Holland – переваги в деталях

Останнім часом все більше аграріїв приділяють велику...

Погода

Kyiv
хмарно
5.4 ° C
6 °
4.1 °
51 %
3.1kmh
90 %
Пн
8 °
Вт
12 °
Ср
11 °
Чт
13 °
Пт
10 °