Соняшник на 50 см? З Tempo L це просто й ефективно

202
Соняшник на 50 см

Олександр Прокопенко, голова наглядової ради ТОВ «ЛОС», розташованого в Машівському районі Полтавської області, вже понад 40 років займається вирощуванням сільськогосподарських культур. Розуміючи, що передумови для отримання високої врожайності закладаються ще під час сівби, чимало уваги приділяє питанню якості та технології висіву.

Багато експериментів було проведено і з шириною міжрядь на технічних культурах. Досліджувались і сівба на 35, 45 та 70 см, і технологія twin-row. Проаналізувавши переваги та недоліки кожного з варіантів, Олександр Іванович зупинився на міжрядді 50 см як найбільш оптимальному для ґрунтово-кліматичних умов господарства і в цьому році прийняв рішення посіяти за такою схемою соняшник. Оскільки сезон видався досить непростим, ми вирішили дізнатись, чи вдалось йому оцінити переваги сівби на 50 см та яку техніку для цього було обрано.

Олександр Прокопенко, голова наглядової ради ТОВ «ЛОС»
Олександр Прокопенко, голова наглядової ради ТОВ «ЛОС»

– Сьогодні в обробітку ТОВ «ЛОС» близько 6 тисяч га землі, на яких ми вирощуємо такі культури, як кукурудза, соняшник, озима пшениця, ярий ячмінь, соя. Понад 60% площ в господарстві займає кукурудза, а це – 3600 га. Ще близько 20% відведено під соняшник. На сьогодні це основні культури у плані прибутковості. Щоправда, останнім часом у нашому регіоні спостерігається сильний дефіцит вологи, і отримати заплановані врожаї за таких умов стає дедалі важче, навіть незважаючи на наші досить сприятливі ґрунти – чорноземи звичайні середньогумусні. Без дощу, на жаль, нічого не родить.

Особливо критичним щодо зволоження виявився цьогорічний сезон. Станом на середину жовтня від початку року в нас випало всього 260 мм опадів. Навіть для більш південних регіонів така кількість нижча від норми. В підсумку ми маємо майже вдвічі меншу врожайність. Наприклад, там, де пройшов хоч якийсь дощ, – збирали 90–110 ц/га кукурудзи, а де опадів не було – не більше ніж 40–50 ц/га. На багатьох рослинах кукурудзи навіть не було качанів. І це попри те, що ми внесли добрив багато як ніколи, ще й КАСом підживили. На круг отримали 60 ц/га. Таких низьких показників у нашому господарстві я не пам’ятаю. Те саме можна сказати і про інші культури. Сої зібрали 19 ц/га на круг, в той час як у сприятливі роки отримували 30 ц/га і більше. Соняшнику – 32 ц/га, пшениці – 55-60 ц/га, що також менше від наших середніх показників.

Взагалі посуха – проблема не лише цього сезону, але нинішній рік особливо чітко дав зрозуміти, що нас може очікувати в майбутньому. Тому ми стали більше уваги приділяти питанню збереження вологи, оптимізації площі живлення рослин, а також починаємо дещо змінювати структуру посівів, збільшуємо площі під озимими культурами, щоб продуктивніше використовувати зимову вологу. Наприклад, у цьому році озимою пшеницею засіяли 1000 га, тоді як раніше вона займала не більше ніж 300–350 га. Ми розуміємо, що чим більш диверсифіковане буде у нас виробництво, тим менший ризик отримати збитки, – розповідає керівник господарства.

– Зазвичай основний обробіток ґрунту ми проводимо за класичною технологією – за допомогою плуга. Втім, якщо ґрунт надто сухий або опадів восени недостатньо, оранку замінюємо глибоким розпушуванням.

Також для збереження вологи намагаємось усі операції з передпосівної підготовки ґрунту та сівби проводити швидко і якісно, використовуючи високопродуктивні машини, що дає змогу оперативно закрити всі площі. Наприклад, для висіву технічних культур використовуємо 24-рядні зарубіжні посівні комплекси.

Втім, лише збільшенням продуктивності проблему збереження вологи не вирішити. Тому я вирішив оптимізувати площу живлення рослин. З цією метою на початку цього року ми придбали нову 18-рядкову сівалку точного висіву Tempo L компанії Väderstad з міжряддям 50 см, щоб висівати нею соняшник. За такого міжряддя площа живлення рослин розподіляється більш рівномірно порівняно з висівом на 70 см, що, за даними багатьох наукових досліджень, позитивно позначається на розвитку рослини та її кореневої системи. Крім того, за такого способу посіви швидше закривають міжряддя, знижуючи температуру на поверхні ґрунту та зменшуючи випаровування вологи.

За продуктивністю Tempo L здатна замінити три 8-рядкові сівалки, засіваючи за світловий день в середньому 100 га
За продуктивністю Tempo L здатна замінити три 8-рядкові сівалки, засіваючи за світловий день в середньому 100 га

Ми спробували – і дійсно побачили позитивні результати. Отримали дуже дружні сходи, і дозрівання рослин було на тиждень пізніше. Я думаю, що завдяки цьому насіння краще налилося і ми зібрали вищий урожай. Соняшник забезпечив на 5 ц/га більшу врожайність порівняно із площами, що були засіяні на 70 см. Схожі результати ми отримали і на сої. Прибавка становила 3–4 ц/га. Порівняння проводились як у межах одного поля, так і на сусідніх полях, тому не можна сказати, що це площі з відмінними ґрунтовими умовами. Решта елементів технології були однаковими.

Крім соняшнику та сої, ми засіяли новою сівалкою частину площ кукурудзи, попередньо переобладнавши її під міжряддя 70 см. Отримана врожайність була на рівні або навіть дещо вищою порівняно із площами, які засівалися нашими 24-рядковими сівалками.

Що особливо хочеться відмітити в Tempo L, так це точність і рівномірність висіву. Вона набагато краща порівняно з будь-якими іншими сівалками, якими нам доводилось сіяти, – відомих американських і європейських виробників. Сходи набагато дружніші, краща рівномірність розміщення в рядку – тут беззаперечна перевага у Tempo.

Я бачив роботу цієї сівалки й раніше. Вона була у нас на випробуванні два роки тому. Багато їх працює і в наших сусідів. Всі задоволені.

Крім того, що Tempo L здатна проводити сівбу з міжряддям 50 см, вона також компактніша і маневреніша за наші 24-рядкові сівалки. Для нас це важливо, адже в господарстві є невеликі поля по 30–40 га, а також поля зі складним рельєфом, де багато електричних опор. Цією сівалкою там сіяти набагато простіше, ніж широкозахватною. До того ж вона високопродуктивна. Наприклад, переобладнана на 12 рядків під кукурудзу Tempo L здатна замінити три 8-рядкові сівалки. Швидкість висіву при цьому становить близько 16 км/год залежно від поля. Для порівняння: при сівбі нашими 24-рядковими вона не перевищує 9–10 км/год.

За словами Олександра Прокопенка, якість висіву Tempo L на порядок краща в порівнянні з будь якими іншими сівалками, якими доводилось сіяти в господарстві.
За словами Олександра Прокопенка, якість висіву Tempo L на порядок краща в порівнянні з будь якими іншими сівалками, якими доводилось сіяти в господарстві. Сходи набагато дружніші, краща рівномірність розміщення в рядку

Я знаю, що ці сівалки рекордсмени із продуктивності, але для нас головне – навіть не стільки продуктивність, скільки якість. Можна засіяти навіть на 20–30 га менше, але якщо якість відмінна, то це дає суттєву перевагу в отриманні рівномірних і дружних сходів. Tempo забезпечує і перше, і друге.

Окрім технічних культур, нею також можна висівати ріпак. До речі, ми планували сіяти його в цьому році, але у зв’язку із посухою вирішили поки що відмовитись від цієї ідеї. Нестача вологи в останні роки просто не дає нам можливості отримати сходи культури, – зазначає Олександр Прокопенко.

– Якщо говорити про продуктивність за світловий день, то Tempo L засіває у нас близько 100 га, але це не межа. Все залежить від конфігурації поля, культури, якості насіння. За нинішній сезон сівалка відсіяла 800 га соняшнику, 400 га кукурудзи та 100 га сої. Ми не ставили за мету закрити нею максимальну площу, оскільки ще не знали, якими будуть результати сівби. Тепер побачили, що приріст врожайності дійсно є, і на наступний сезон будемо виділяти під неї вже більші площі.

Разом із покращенням якості висіву та підвищенням продуктивності ми досягли також оптимізації витрат. Адже ту саму площу замість трьох 8-рядкових сівалок закриває одна. Відповідно працює вже один працівник, один трактор. А це економія на ПММ, амортизації техніки, продуктивності праці. Тепер ми можемо підняти заробітну плату.

Агрегатується Tempo L в основному із трактором John Deere 8335 номінальною потужністю 335 к. с., а її транспортна ширина не перевищує 3 м, що полегшує пересування між полями.

Агрегатується сівалка із трактором номінальною потужністю 335 к.с.
Агрегатується сівалка із трактором номінальною потужністю 335 к.с.

Сівалка може працювати із системою section control, яка дає змогу посекційно відключати сошники за сигналом GPS, уникаючи таким чином пересівів, а відповідно, й економлячи посівний матеріал і добрива. До речі, всі культури ми сіємо з одночасним внесенням добрив, адже локальне внесення більш ефективне, ніж розкидання поверхнево, особливо в посушливих умовах. І Tempo L має для цього великий зручний бункер, який можна завантажувати з біг-бегів.

Цього року під кукурудзу та соняшник вносили в основному комплексні добрива в нормі 100–120 кг/га. Основну ж норму азоту даємо у вигляді безводного аміаку восени або навесні – залежно від погодних умов. Адже одна з вимог для ефективного використання цього добрива – наявність вологи у ґрунті.

Транспортна ширина Tempo L не перевищує 3 м, що полегшує пересування між полями та зберігання сівалки
Транспортна ширина Tempo L не перевищує 3 м, що полегшує пересування між полями та зберігання сівалки

Взагалі я люблю інновації, постійно шукаю можливості для покращення технології з метою підвищення врожайності. У нас в господарстві дуже багато нової різноманітної техніки. Я намагаюсь стежити за останніми розробками і за можливості пробую впроваджувати їх у себе в господарстві.

Tempo L – це дійсно сівалка найвищого рівня. Так, вона не дешева, але того варта. За сезон ми не мали з нею жодних технічних проблем. Це надійна техніка, перевірена аграріями всього світу не на одній тисячі гектарів. І я впевнений, що вона послужить нам іще не один сезон, демонструючи свої найкращі якості в полі. А ми, у свою чергу, зможемо досягати нових поставлених цілей.

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2020

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram