22 Травня 2022

Цинк. Системний підхід у мінеральному живленні рослин

Велику популярність серед українських аграріїв мають цинкові добрива, оскільки майже 60% ґрунтів України характеризуються низькою забезпеченістю рухомими формами цинку (в середньому 0,2–0,3 мг/кг ґрунту), що обмежує потенціал врожайності багатьох сільськогосподарських культур.

Але навіть за достатньої кількості рухомого цинку в ґрунті ціла низка чинників заважає рослинам повноцінно засвоїти наявний цинк із ґрунту. Це, насамперед, низька температура ґрунту, високий рівень рН, вапнування або високий вміст карбонатів, ущільнений ґрунт і низький вміст органічної речовини, що можуть знижувати рухомість та засвоюваність цього елемента кореневою системою.

Найчастіше нестача цинку для рослин проявляється на піщаних, слаболужних або близьких до нейтральних і карбонатних ґрунтах, де вміст рухомих форм цього елемента, у зв’язку з осадженням його у вигляді карбонатів, досить незначний.

ЗНАЧЕННЯ ЦИНКУ

Фізіологічне значення цинку для рослин дуже широке. Під впливом цинку активується синтез цукрів і крохмалю, збільшується загальний вміст вуглеводів, білкових речовин, аскорбінової кислоти і хлорофілу, підвищуються посухо-, жаро- і холодостійкість рослин. Цинк входить до складу окисно-відновних, антиоксидантних ферментів та багатьох білків. Цей метал також впливає на стабільність клітинних мембран, запилення та життєздатність насіння.

Найчутливіші до нестачі цинку кукурудза, бобові, хміль, цибуля, сорго, льон, плодові, цитрусові культури та виноград. З польових культур цинкова нестача найчастіше виявляється на кукурудзі у вигляді міжжилкового пожовтіння починаючи від основи листка. Край листа, кінчик і центральна жилка залишаються зеленими. Ознакою цинкового голодування у бобових (квасоля, соя) є наявність хлорозу на листках, іноді асиметричний розвиток листкової пластинки (рис. 1).

Рис. 1. Симптоми дефіциту цинку на кукурудзі та сої
Рис. 1. Симптоми дефіциту цинку на кукурудзі та сої

Слід також мати на увазі, що цинк швидко і міцно фіксується ґрунтово вбирним комплексом, тому перевагу в застосуванні цинкових добрив слід надавати передпосівній обробці насіння і позакореневим підживленням.

ОБРОБКА НАСІННЯ – КОРЕНЕУТВОРЕННЯ ТА СТРЕСОСТІЙКІСТЬ

Передпосівна обробка насіння цинком, особливо зернових культур, сприяє стимуляції росту та розвитку кореневої системи, збільшенню її маси та довжини корінців, підвищує енергію проростання та польову схожість посівного матеріалу.

В умовах низького забезпечення ґрунту цинком мінеральні резерви насіння грають важливу роль в рості та розвитку рослини. Оптимальний вміст Zn в зерні є універсальним механізмом адаптації рослин до дефіциту цього елемента в ґрунті та підвищення стійкості рослин до грибкових, бактеріальних інфекцій та інших стресових умов (несприятливі температури ґрунту, змінної вологості та рН). При цьому, передпосівна обробка насіння є економічно вигідним і простим способом надходження в рослини необхідних мікроелементів.

Рис. 2. Концентрація (зелений колір) та вміст (чорний) цинку в насінні кукурудзи під впливом обробки цинковими добривами та водою (Muhammad Imran, IPNC 2017)
Рис. 2. Концентрація (зелений колір) та вміст (чорний) цинку в насінні кукурудзи під впливом обробки цинковими добривами та водою (Muhammad Imran, IPNC 2017)

Скоригувати цинкове живлення проростаючого зерна та забезпечити дружні сходи можна шляхом обробки насіння відповідними хелатними комплексами мікроелементів та монопрепаратами цинку (рис 2). З цією метою ТОВ НВК «Квадрат» рекомендує використовувати Квантум-Хелат цинку або добриво-стимулятор коренеутворення Квантум-СРКЗ, яке містить у своєму складі високий вміст цинку, фосфору, калію та ауксинів, які сприяють росту та розвитку кореневої системи.

ПОЗАКОРЕНЕВЕ ПІДЖИВЛЕННЯ – УРОЖАЙНІСТЬ І ЯКІСТЬ

Позакореневі підживлення є оперативним та високоефективними способом профілактики та усунення дефіцитів цинкової недостатності протягом вегетації. Обробки важливі під час критичних фаз розвитку рослин, особливо при переході від вегетативного до репродуктивного періоду. Так, наприклад, підживлення зернових Zn у фазу кущіння позитивно впливає на кількість продуктивних стебел, у період виходу в трубку – на кількість зернин у колосі, а в період колосіння та наливу – на якість зерна та масу 1000 зерен. Високу біодоступність та ефективність засвоєння поживних елементів листовою поверхнею забезпечать листові підживлення хелатними комплексами, такими як, Квантум-Хелат цинку. На культурах чутливих до нестачі цинку, овочевих та плодових рослинах важливо застосовувати Квантум-Хелат цинку у період бутонізації та після цвітіння.

Рис. 3. Вплив способу внесення цинкових добрив на вміст Zn в зерні та урожайність пшениці (Cakmak et al., 2010)
Рис. 3. Вплив способу внесення цинкових добрив на вміст Zn в зерні та урожайність пшениці (Cakmak et al., 2010)

Дослідженнями встановлений позитивний вплив позакореневих підживлень на підвищення урожайності культур та концентрації Zn в зерні. Обробка рослин саме у фазу молочної – молочно-воскової стиглості значно впливає на накопичення Zn зерновою масою (рис. 3).

Використання такого збагаченого цинком посівного матеріалу, дозволяє забезпечити рівномірну схожість, покращити розвиток кореневої системи рослин та підвищити стійкість проростків до інфекцій та стресових умов (несприятливі температури ґрунту, змінної вологості, рН). Крім того, отримуємо зерно більш високої якості, що особливо важливо в аспекті збалансованого харчування людини та годівлі тварин.

Таким чином, системний підхід в забезпеченні рослин потрібними елементами живлення, починаючи з обробки насіння, закінчуючи позакореневим підживленням у пізні фази вегетації, може значно покращити якість посівного матеріалу, підвищити продуктивність рослин та дозволить отримати продовольчу продукцію, збагачену необхідними поживними речовинами для людини.

С. П. Полянчиков, директор з розвитку, О. С. Капітанська, науковий консультант із живлення рослин, А. I. Ковбель, агроном-консультант, ТОВ «НВК «КВАДРАТ»

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2017

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Ефективне внесення добрив як основа сучасного сільського господарства

Агротехніка сільськогосподарських рослин трохи нагадує пазл. У...

Як забезпечити отримання сталих високих врожаїв у реаліях сьогодення

Основне питання, яке традиційно цікавить кожного сільгоспвиробника,...

Погода

Kyiv
хмарно
10.7 ° C
11 °
9.8 °
89 %
0.5kmh
100 %
Нд
10 °
Пн
16 °
Вт
19 °
Ср
22 °
Чт
20 °