17 Травня 2022

В Інституті Таїрова визначили стан зимівлі виноградників в Україні

Аналіз стану вічок винограду показує, що за минулий зимовий період не було критично низьких для винограду морозів. Загибель центральних бруньок у вічках основних районованих сортів винограду не перевищувала 10-20%.

При обрізуванні кущів у кожному конкретному випадку для отримання запланованого урожаю, виноградарям слід керуватися даними ембріональної плодоносності, збереженості вічок і розрахованими на їх підставі нормами навантаження.

За результатами аналізу зимуючих вічок винограду встановлено, що ембріональна плодоносність центральних бруньок під урожай 2022 року значно варіює по сортах та ділянках. Так, в сорті Аліготе на одну бруньку припадає від 1,25 до 1,64 суцвіття; Каберне Совіньйон – 1,29-1,54; Мерло – 1,24-1,52; Рислінг рейнський – 1,15-1,47; Совіньон – 1,14-1,34; Тельті курук – 0,99-1,47; Шардоне – 1,33-1,42.

Такі відмінності між ділянками одного й того ж сорту пояснюються неоднорідністю ґрунтових, мікрокліматичних умов, рельєфу та експозиції.

На плодоносність зимуючих вічок винограду можуть впливати наступні фактори. Це – напрямок рядів, форма та площа живлення куща, ведення приросту, операції з зеленими частинами рослин. У будь-якому випадку збільшення затінення рослин веде до зменшення плодоносності.

Слід також пам’ятати, що загроза зниження зимових температур до критичних для винограду значень зберігається майже до кінця лютого. Тому при обрізуванні кущів взимку навантаження їх вічками слід збільшувати на 20-25%.

Враховувати слід і те, що багато сортів (Аліготе, Рислінг рейнський, Одеський чорний та ін.) при загибелі центральної бруньки можуть забезпечити достатній урожай із замісних бруньок, а деякі навіть зі сплячих. Особливо це проявляється у разі вологої, тривалої, помірно теплої весни.

ШКІДНИКИ ТА ХВОРОБИ

Поточні погодні умови зимового періоду з відсутністю морозів -20˚С і більше були сприятливими для перезимівлі шкідників та збудників хвороб. Тому інфекційний запас на виноградних насадженнях, продовжує залишатися на високому рівні.

За результатами обстежень виявлено заселення лялечками гронової листокрутки в середньому 23,5% кущів, за середньої чисельності 1,9 екз. лялечок на заселений кущ, максимально зустрічалось до 12 екз./кущ, що вимагає обов’язкового проведення захисних заходів у період вегетації.

Також на обстежених виноградних насадженнях виявлено значний зимуючий запас кліщів. Переважно чотириногих: зудня, брунькового та листового, які є екологічно пластичними видами й дуже добре пристосовуються до екстремальних погодних умов. Їх чисельність складає – 0,3-2,5 екз. на 10-15% заселених бруньок.

На кущах наявний достатній інфекційний запас чорної плямистості (проявляється у вигляді чорних крапок – пікнід збудника хвороби). Уражені практично всі виноградні насадження зі ступенем розвитку 11-25% поверхні однолітньої лози.

За прохолодної та дощової весни з частими туманами, відносною вологістю повітря 80-100% та температури повітря в межах від +10 до +26 ºС, слід очікувати поширення чорної плямистості із розвитком ураження молодих листків та пагонів від помірного до сильного.

Мілдью може набути поширення за умови температури повітря +17…+25 ºС, частих опадів, вологості повітря понад 76-80%. Тому у разі переважання дощової погоди та наявності рос, можливий масовий розвиток хвороби на всіх промислових виноградних насадженнях та насадженнях приватного сектору.

Інфекційний запас оїдіуму в уражених бруньках достатньо високий. Тому у поточному році при переважанні теплої сухої погоди із короткочасними опадами в літній період, оїдіум може набути інтенсивного розвитку.

Розвиток та поширення сірої гнилі залежатиме насамперед від погодних умов під час дозрівання ягід. Інтенсивному ураженню грон сприятиме помірно тепла погода з різкою зміною посушливих та дощових періодів, що призводить до розтріскування ягід.

tairov.org.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Цього року в Україні очікують хороший урожай суниці

Тепла погода та відсутність заморозків на початку...

«Контінентал» завершив посадку картоплі

У «Контінентал Фармерз Груп» завершилася посадка картоплі....

Надійний післясходовий захист соняшника, стійкого до імідазолінонів

Вирощування гібридів соняшника за окремими виробничими системами,...

Погода

Kyiv
рвані хмари
15.7 ° C
16.5 °
14.2 °
45 %
0.9kmh
62 %
Вт
18 °
Ср
11 °
Чт
19 °
Пт
22 °
Сб
18 °