05 Липня 2022

Вчені відкрили, як надійно захистити картоплю від фітофторозу

Вчені розробили інноваційну технологію селекції картоплі, здатну зробити цю культуру стійкою до фітофторозу.

Вони використовували нові біотехнологічні способи і найстаріший селекційний прийом – збір диких генів у далеких предків картоплі.

Фітофтороз картоплі є одним із найнебезпечніших захворювань картоплі у світі. На захист рослин від цієї хвороби щорічно витрачається 10 млрд. дол. США.

«Фітофтороз значно знижує доходи та становить небезпеку для здоров’я людини й навколишнього середовища. На жаль, найпопулярніші серед фермерів та споживачів сорти, наприклад, Вікторія, особливо сприйнятливі до фітофторозу», – каже Ерік Магембе, науковий співробітник Міжнародного центру картоплі (CIP).

Для розробки стійких сортів картоплі до цього захворювання вчені Міжнародного центру картоплі (CIP) взяли три гени стійкості до фітофторозу від мексиканських та аргентинських диких родичів картоплі (Solanum bulbocastanum та Solanum venturi). А потім перенесли їх у 5 популярних сортів картоплі.

Гени були ідентифіковані та ізольовані вченими з Університету Вісконсіна, Вагенінгенського університету та дослідницької лабораторії, а також з лабораторії Сейнсбері.

Дикі родичі сільськогосподарських культур генетично пов’язані з одомашненими культурами. Вони продовжують розвиватися в дикій природі, зберігаючи такі властивості, як посухостійкість і стійкість до шкідників.

Вони цінувалися фермерами від початку ведення сільського господарства як джерело створення нових сортів з використанням традиційних методів селекції.

«Оскільки патоген постійно розвивається, нам необхідно діяти швидко. Біотехнологія набагато швидше доставляє сорти на фермерські поля. Усього за три роки ми покращили сорт Victoria та назвали його 3R Victoria. Цей зразок може зростати без застосування фунгіцидів», – каже Марк Гіслен, старший біотехнолог CIP.

Потім були проведені польові випробування, на яких фермери змогли побачити різницю між біотехнологічними та оригінальними сортами Вікторії. Перший набір рослин був зеленим та здоровим, а другий – повністю загинув від фітофторозу.

cipotato.org

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Чому цьогорічного падіння врожаю не уникнути

Україна завжди відігравала роль потужного та надійного...

Як правильно провести десикацію для якісних жнив

Війна внесла корективи не лише в посівну,...

Бор для формування високої врожайності культур

Сьогодні застосування позакореневих підживлень мікроелементами (B, Zn,...

Погода

Kyiv
уривчасті хмари
20.6 ° C
22 °
19.8 °
82 %
1.4kmh
34 %
Вт
32 °
Ср
32 °
Чт
23 °
Пт
27 °
Сб
30 °