24 Жовтня 2021

Використання РКД марки BlauPhos. Досвід агрофірми «Обрій»

Покровський район, у якому розташовані основні площі, що їх обробляє Агрофірма «Обрій», – це південно-східний рубіж Дніпропетровщини. Минулого року підприємство відзначило своє 20-річчя, але історія його сягає ще радянських часів. Втім, у господарстві, хоч і констатують нелегку для сільського господарства сучасність, не ностальгують за минулим, а дивляться вперед, роблячи ставку на новітні технології у господарюванні.

Сергій Яланський, головний технолог відділку №2 в ТОВ «Агрофірма «Обрій»
Сергій Яланський, головний технолог відділку №2 в ТОВ «Агрофірма «Обрій»

«У нашій зоні взагалі дуже рідко можна спіймати момент, коли оптимальна вологість ґрунту. Дуже давно вже не було такого, щоб ми у повноцінно вологий ґрунт сіяли, – мабуть, востаннє років 6 тому. Цьогоріч продуктивні опади (приблизно 17 мм) пройшли тут 18 липня. Тобто уже понад два місяці взагалі без дощу. Хоча опади і випадають періодично впродовж року, але змінилася тенденція, – вони переважно зливового характеру. Тож не засвоюються належним чином. І взимку теж дуже мало снігу. Зазвичай зимові запаси вологи містяться у 30-санти­метровому шарі, далі – сухо. Але мусимо пристосовуватися і до таких умов», – розповів головний технолог, а по суті – головний агроном відділку Сергій Яланський.

На полі площею 79 га сіяли 9-мет­ровою сівалкою озиму пшеницю. Оскільки ґрунт сухий, максимальна норма висіву не перевищувала 5,5 млн насінин/га, а глибина – 3 см. Одночасно з сівбою відбувалося внесення рідких добрив РКД BlauPhos NPS 8:16+4s у нормі 170 кг. До слова, на внесення рідких добрив господарство почало перехід уже років 10 тому.

Вивантаження РКД для потреб господарства «Обрій»
Вивантаження РКД для потреб господарства «Обрій»

«Сухі добрива не відразу дають віддачу і можуть лежати в землі, втрачаючи свою якість і засвоюваність. Рідкі ж добрива при внесенні відразу стають доступними для рослини. Особливо це важливо для нас тут, на півдні. Коли застосовували сухі добрива, почали замислюватись: ми вкладаємо у живлення величезні кошти, а результат значно нижчий, ніж очікуємо. Тому звернули увагу на рідкі. Спочатку використовували КАС. А минулого року дізналися про нові продукти УТК «ХимАльянс», зокрема РКД. Ознайомилися з їхньою технологією виробництва й відразу взяли для товарних посівів. Тим більше, що ціна-якість також нас влаштувала», – пояснив Віталій Головко, керівник Агрофірми «Обрій».

А Сергій Яланський додав, що це добриво – прозора рідина, не має осаду, відповідно форсунки сівалок не забиваються, його значно зручніше застосовувати. Для озимої пшениці обрали формулу із фосфором та сіркою.

 «Для початкового росту пшениці потрібно мінімум азоту і більше фосфору, який згодом уже важко додати в такій кількості. Тому з розрахунку на нашу планову врожайність ми вибрали формулу «8:16+4» і відповідну норму внесення. Взяли до уваги й те, що попередником, наприклад, на цьому полі був горох, який мав залишити по собі азот. На інших площах пшениця в цьому році йде по ріпаку. По соняшнику не сіємо – земля і так суха, а соняшник – поганий попередник для зернових та інших культур», – зауважив пан Сергій.

Погодні умови спонукали також змінити підходи до обробітку ґрунту. Кілька років тому агрофірма відмовилася від оранки землі. Застосовує чизелювання, а під соняшник – глибоке рихлення. 4-пільна сівозміна дає змогу повертати соняшник на одне поле не менше ніж через 3–4 роки. І, за словами головного технолога, завдяки цьому стали отримувати по культурі кращі результати.

 «Мульча, яка покриває верхній шар ґрунту, довше зберігає вологу, і втрати ґрунтової вологи менші. Під соняшник ми також практикуємо застосування рідких комплексних добрив. Під чизелювання на глибину до 30 см на наступний сезон запланували добриво РКД BlauPhos АРР 10:34 в нормі 120–150 кг/га», – розповідає Сергій Яланський.

За його словами, перехід на рідкі добрива для аграріїв регіону – це справа часу. Деякі їхні сусіди вже також почали практикувати такі технології. Свого часу в «Обрії» проводили експерименти, які показали прибавку в урожайності різних культур завдяки рідким добривам порівняно із гранульованими – щонайменше у 15–20%.

Головний технолог також зазначив, що останнім часом в «Обрії» почали переходити на ультраранньо­стиглі сорти озимої пшениці. Адже таким чином можна ефективніше використовувати осінні запаси вологи, така пшениця раніше відновлює вегетацію. До того ж, починаючи з червня, в регіоні зазвичай встановлюється спека – температура повітря часто перевищує +30°С. І пшениця з пізніми термінами вегетації просто «згорає».

«На 1–2 сортах зупинятися не можна, що особливо показав цей сезон. Бо в певні роки зарубіжна селекція в нас має кращий вигляд. А в цьому році її більше пошкодили весняні заморозки, бо зарубіжні сорти раніше починають відновлювати вегетацію. Тоді як вітчизняна селекція менше постраждала. Минулого ж року навпаки було», – розповів Сергій Яланський.

Сергій Вакуленко, агроном МТС Агрофірми «Обрій»
Сергій Вакуленко, агроном МТС Агрофірми «Обрій»

«Наприклад, під пшеницю при сівбі дали РКД BlauPhos NPS 8:16+4s у дозі 150 кг/га. Навесні внесемо КАС 32 по 150 кг/га і по листку, перед виходом у трубку, РКД BlauPhos NP 8:24 по 30 кг/га. Також застосовуємо рідкі комплексні добрива і під соняшник – двічі. З осені під глибокий обробіток 100 кг/га і навесні при сівбі 50–80 кг/га», – розповів Сергій Вакуленко, агроном МТС Агрофірми «Обрій».

Він пояснив, чому вирішили застосовувати таку «подвійну» схему внесення. Якщо добриво внесено з осені під обробіток ґрунту, воно перебуває у нижчих шарах, завдяки чому під час вегетації коріння рослин росте углиб і таким чином соняшник може діставати вологу з більших глибин. Якщо ж дати добриво тільки навесні, навіть у збільшеній дозі, то рослина вибирає вологу лише з 15–20-сантиметрового шару. У господарстві переконалися, що різниця в урожайності між двома схемами живлення може становити близько 0,5 т/га (звісно, на користь схеми осінь+весна).

Навіть за складних умов і за нестачі вологи, якщо ґрунт добре обробити і підібрати оптимальну технологію, земля не підведе – віддячить урожаєм

Тепер більш детально розглянемо рекомендації щодо застосуваня рідких комплексних добрив BlauPhos та їх переваги.

РКД, які випускає компанія ТОВ «УТК ХимАльянс» під маркою BlauPhos

«УТК ХимАльянс» – це українська багатопрофільна компанія, основним видом діяльності якої є виробництво рідких комплексних добрив (РКД) марки BlauPhos за технологією хімічного синтезу. Ці добрива мають низку переваг, а саме: вони ефективні, якісні, безбаластні, містять оптимальний баланс орто- і поліфосфатів. Ортоф­осфати забезпечують рослинам потужний старт, поліфосфати мають пролонговану дію. Цей баланс забезпечує високий коефіцієнт засвоювання діючих речовин до 90% порівняно з доступністю гранульованих добрив до 30–40%.

Визначення способу, норми та технічне оснащення для застосування рідких добривТаким чином, ми бачимо, що РКД BlauPhos можна використовувати на кожному технологічному етапі живлення рослин, і кожен агроном, виходячи із кліматичних особливостей свого регіону, складу ґрунтів і специфіки вирощуваних культур, може підібрати прийнятну для свого господарства схему.

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2020

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Как повысить эффективность калийных удобрений

Агрономическая эффективность калийных удобрений – это прибавка...

Переваги вапняково-аміачної селітри порівняно зі звичайною

Одним із головних елементів мінерального живлення рослин...

РКД – технологія має значення

Сьогоднішня ситуація на ринку добрив, як ніколи,...

Погода

Kyiv
рвані хмари
6.2 ° C
7.1 °
4.8 °
68 %
0.9kmh
75 %
Нд
8 °
Пн
8 °
Вт
11 °
Ср
12 °
Чт
11 °