18 Жовтня 2021

Виробники малини отримали рекордні прибутки. А чи буде для них сприятливим наступний сезон?

Нинішній рік виявився дуже сприятливим для аграріїв, які займаються вирощуванням малини. Про це повідомив економіст ФАО (Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН) Андрій Ярмак.

 «Сезон малини іще триває, але, вочевидь, це був найкращий сезон в історії для тих, хто вирощує малину у нашій країні», – зазначив Ярмак.

За інформацією експерта, ціни на малину влітку злетіли до неймовірних 75-90 грн за кг. Тобто, навіть для заморожування садівники продавали ягоди майже по $3 за кг – вдвічі дорожче, ніж до масового закладання малинників і активізації вирощування цієї культури в Україні кілька років тому.

На додаток, в окремі тижні вартість малини перевищувала навіть ціни на лохину, яка кілька років поспіль залишалася найдорожчою ягодою в Україні.

Таке стрімке зростання ціни пояснюють одночасною дією низки факторів. Так, у ключових країнах-виробниках малини урожай різко зменшився через несприятливі погодні умови.

Також попередній малиновий бум-2017-2018, коли малинники, що закладалися у 2015-2016 роках, дали шалений врожай, призвів до різкого падіння цін на ягоду та «вибив» з ринку багатьох учасників в різних країнах. Приміром, і в Україні чимало аграріїв після провального малинового сезону три роки тому вирізали малинові плантації, не сподіваючись на прибуток. Тож виграли від цінових коливань найстійкіші.

А ще на цінах позначилися дефіцит робочої сили та її вартість в умовах пандемії COVID-19. Не останню роль для утримання на піку ціни на малину зіграло значне нарощування протягом кількох останніх років потужностей із заморожування ягід в Україні.

Водночас це – не перший успіх виробників малини в Україні за останні роки. За інформацією Андрія Ярмака, попри значне скорочення площ під насадженнями малини за останні три роки та з урахуванням зменшення врожаю через весняні заморозки, в сезоні 2020-2021 років Україна експортувала рекордний обсяг малини – понад 20 тис. тонн і увійшла у топ світових експортерів ягоди. У тому числі й завдяки активізації будівництва нових сучасних підприємств із заморожування ягідної продукції.

Втім, експерти попереджають вітчизняних виробників малини, що наступний сезон може бути не таким сприятливим за цінами на їхню ягоду. А якщо аграрії через цінову привабливість цього бізнесу знову почнуть масово закладати нові малинники й стрімко нарощувати виробництво малини у наступні роки, то ціни на ягоду, швидше за все, знову впадуть. І виживуть та отримають прибуток при таких цінових гойдалках ті садівники, які вкладуть кошти у саджанці преміальних сортів з прогнозованими якістю ягоди та врожайністю.

А також, принаймні, не залишаться у збитках ті сільгоспвиробники, які розумітимуть – куди вирощену ягоду зможуть продати. Адже культивування малини для «свіжого» ринку потребує особливих сортів і технологій вирощування й переробки, інших потужностей на підприємствах з охолодження, а також надійних контактів із покупцями. Натомість продаж, зокрема й на експорт, замороженої ягоди вимагає зовсім інакших сортів, умов для виробництва та потужностей для заморожування.

Водночас українські власники потужностей із заморожування значно поступаються можливостями виробникам із Європи. Тому змушені грати за їхніми правилами, а отже втрачають кошти у порівнянні з конкурентами.

І тут на допомогу малим сільгоспвиробникам мають прийти кооперація й консолідація ринку, без яких українським ягідникам не вдасться добре заробляти.

ukrinform.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Виведено сорт картоплі з генами диких рослин стійкий до фітофторозу

Одним із найбільш розповсюджених і шкодочинних захворювань...

Корейські вчені отримали нове ефективне добриво з метану

Дослідники з Університету Кен Хі (Південна Корея)...

Погода

Kyiv
чисте небо
6.2 ° C
8 °
4.1 °
64 %
1.8kmh
0 %
Нд
6 °
Пн
11 °
Вт
10 °
Ср
13 °
Чт
17 °