20 Жовтня 2021

Швидкі зміни погодних умов вимагають від фермерів постійної пильності – експерт з агрономії

Минулого року в Україні була тепла зима без снігу, пилові бурі навесні, дуже мала кількість вологи.

Цьогоріч майже навпаки – тривала зима, затяжна холодна весна, тепле та багате вологою літо. Через низькі температури на початку вегетаційного періоду багато фермерів посіяли пізно, а ті, хто зміг вчасно все зробити, довго чекали сходів, і посіяні культури розвивалися дуже повільно.

Ніби нічого спільного? Так лише здається – все свідчить про те, що тривають зміни клімату. Погода перестає бути передбачуваною, кожен сезон, ба навіть місяць, несе свої сюрпризи. І не завжди приємні.

Порівнюючи з 2020 роком, можна сказати, що цьогоріч вологи цілком вистачало – в деяких місцях кількість опадів була вдвічі-втричі більшою за звичайну норму. В деяких районах Полтавщини та Чернігівщини опадів було менше, ніж звичайно, але таких посух, як у 2020 році, коли подекуди на кукурудзі не зав’язалися качани, не було.

Проте вологі весна й літо призвели до того, що врожай соняшнику в частини фермерів буде гірший, ніж вони розраховували, – ця культура – посухостійка на ранньому етапі, повинна сформувати потужну кореневу систему, щоб брати воду з нижніх шарів ґрунту, а не розраховувати на дощі, які до того ж активно промивали легкодоступний азот, тому не завжди насіння наливалося як належить.

Гарні умови зволоження також призвели до активного розвитку хвороб на соняшнику, тож вимоги до фунгіцидного захисту, як і взагалі до засобів захисту, були високими. Ті фермери, які не пошкодували грошей на кількаразове використання фунгіцидів, призначених для комплексної боротьби з хворобами соняшнику, зокрема таких як Аканто Плюс® чи Танос® від Corteva, отримали очікувано високий результат.

Цієї осені Україна затримується зі жнивами польових культур – зазвичай на початку третьої декади вересня соняшник на 70% вже зібраний, а зараз в коморах ледь третя частина, хоча вже час починати збиральну кампанію по кукурудзі.

Ще тиждень тому поля були зелені, а з настанням холодів та припиненням вегетації стрімко жовтішають – фермери починають поспіхом збирати врожай, поки він не почав осипатися чи втрачати якість. Хоча якщо кінець вересня початок жовтня не будуть надміру дощовими, прогнози на гарний врожай цілком реальні.

В таких умовах фермерам доводиться підлаштовуватися під погоду, яка постійно змінюється. Щоб диверсифікувати ризики, варто робити асортимент культур максимально гнучким – краще за все мати на полях «конвеєр» гібридів з різними строками дозрівання або уникати, наприклад, кукурудзи з надто великим або малим ФАО, які виходять за межі рекомендованих для зони. Наприклад, гібриди P9234, P9610 бренду Pioneer® виправдають сподівання у більшості зон Північного Степу та Лісостепу, тоді як для Полісся варто обирати гібриди краще адаптовані до ґрунтів та погодних режимів цієї зони – наприклад, P7043, P8521.

Щоб уникнути хвороб рослин, які можуть стрімко вразити все поле, як це подекуди траплялося з фермерами цьогоріч, треба ретельно підбирати систему захисту, використовуючи інноваційні препарати відповідно до рекомендацій виробників та вчасно планувати свої дії.

А, щоб помітити хворобу вчасно і при цьому не обходити ногами поля щодня, треба використовувати сучасні цифрові технології, які допоможуть отримувати найповнішу інформацію про посіви – супутниковий моніторинг полів, дрони.

Використовуючи різноманіття передових гібридів та інноваційних засобів захисту, новітні технології та пильно спостерігаючи за посівами, фермер отримує можливість мати якнайкращий врожай.

Сергій Резніченко, керівник з розвитку агрономії та технологій Corteva Agriscience

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Жнива-2021: в яких областях отримали найбільшу урожайність с/г культур

В Україні триває збирання зернових та зернобобових...

Variant Irrigation представила нову зрошувальну систему

Українська виробничо-сервісна компанія «Variant Irrigation» презентувала нову...

Після оприлюднення жовтневого звіту USDA несподівано і різко підскочили ціни на пшеницю

Минулого вівторка пшеничні ринки досить стримано відреагували...

Погода

Kyiv
рвані хмари
-0.1 ° C
2 °
-4.1 °
67 %
0kmh
65 %
Ср
15 °
Чт
19 °
Пт
17 °
Сб
10 °
Нд
4 °