23 Травня 2022

Як боротися з падалицею соняшника в сої

Соя – надзвичайно чутлива культура до бур’янів. На ранніх етапах вегетації вона практично не може їм протистояти. Тому врожай сої навіть за умови високоякісного насіння та відсутності погодних катаклізмів дуже залежить від захисту та культури-попередника.

Багато українських аграріїв практикують у сівозміні сою після соняшника, тому на полях часто виникає проблема падалиці. Більше того, деякі гібриди соняшника стійкі до гербіцидів та традиційно мають розгалужену кореневу систему в рази більшу, ніж в інших культур – пшениці, кукурудзи чи сої. Відтак на падалицю діють не всі препарати. А за рахунок своєї “міцної статури” вона пригнічує сою – від чого та не може ефективно рости. Як запобігти падалиці соняшнику, контролювати її в разі появи на полі та зберегти врожай пояснює Євген Качура, кроп-менеджер з бобових культур, кукурудзи та цукрового буряку компанії BASF.

Коли історія (поля) має значення

Канадські агрономи з Манітобського університету кілька років поспіль з’ясовували, як на врожаї сої позначаються культури-попередники (пшениця, ріпак, кукурудза, соняшник). Вони відзначали, що соя надзвичайно прибуткова рослина: не потребує внесення багатьох добрив, гарно росте та дає хороший врожай. Тому вирішили дослідити, в який спосіб можна підвищити рентабельність культури та оптимізувати виробничий процес. 

Науковці пояснюють: на ріст сої суттєво впливає її симбіоз з бактеріями Bradyrhizobium japonicum. Ті забезпечують рослини поживними речовинами – зокрема, азотом. Однак, у залежності від попередника різниться рівень мікоризи в сої (поєднання грибів та кореневої системи) та по-різному засвоюється азот. 

Найкращі показники врожайності сої під час досліджень отримали після пшениці, вівса та кукурудзи. Інші попередники теж давали хороші результати, проте в деякі роки були “провисання” кількості врожаю. Тоді як після зернових такого не спостерігалося. Однак, якщо попередником був соняшник, не варто впадати у відчай. Особливо, через небезпеку падалиці. Розуміючи, як вона виникає, можна зіграти на випередження.

Фактори, які сприяють виникненню падалиці

До падалиці соняшника зазвичай призводить низка факторів: недбалий збір врожаю, сильний вітер після дозрівання насіння, різна висота рослин тощо. Наприклад, комбайн може бути зношенний або не налаштований на збирання соняшника конкретної висоти. Через це насіння випадатиме й залишатиметься на полі. Інколи ж навпаки трапляється так, що техніка хороша, але через погодні умови чи неякісне насіння, рослина виростає різної висоти. Відтак частина насіння знову опиняється в землі. Бувають роки, коли до падалиці призводить надзвичайно сильний поривчастий вітер або шквальні опади. Через несприятливі погодні умови культура вже після дозрівання може вилягти. 

У будь-якому випадку падалиця – це головний біль аграрія. Соняшник із культури, що приносить врожай та прибуток, за рік стає бур’яном, який завдає головного болю. Пригнічує ріст рослин, відбирає поживні речовини й вологу з ґрунту та, більше того, має резистентність до багатьох гербіцидів. Також, за рахунок того, що насіння зберігається в ґрунті протягом кількох років, падалиця може проявитися як кількома хвилями протягом одного сезону, так і виникнути за 2-3 роки після того.

Щоб запобігти виникненню падалиці соняшника, варто користуватися якісними жниварками або покращити зернозбиральну техніку. Важливий момент – застосування морфорегуляторів. Вони запобігають виляганню та контролюють ріст рослин. Тому під час збирання втрати насіння будуть значно меншими. Важлива також обробка ґрунту безпосередньо після збору врожаю. Це – і подвійне лущення стерні, і провокація падалиці, й передпосівна обробка полів навесні. 

Якщо боротися (з бур’янами), то задля перемоги

Якщо падалиця таки проявилася в сходах сої, варто реагувати швидко. Найефективніше її знешкоджувати у фазу сім’ядоль – 2 листків (ВВСН 10–12). Інакше з кожним днем ефективність обробки буде зменшуватися – прямо пропорційно збільшенню вегетативної маси рослин.

Для цього підійдуть контактні післясходові препарати на основі бентазону. Крім того, що діюча речовина знищує стійку до інших гербіцидів падалицю соняшника, вона ефективна проти широкого спектру бур’янів. Це – і різні види лободи, осоту, і щириці, і ромашки польової та звичайної, і десятки інших рослин. Для посилення дії гербіциду можна використовувати ад’юванти. Тоді препарат на довше затримується на бур’яні та пришвидшить свою дію на нього.

Проте варто враховувати той факт, що гербіциди контактної дії мають поглинатися всією поверхнею рослини. Тоді застосування препарату дасть хороший ефект. Для цього можна, за прикладом колег зі США, в яких у сівозміні соняшник і соя, робити на сої ширші рядки. Так рослина отримає більше місця для розвитку і зменшується так званий «зонтичний ефект» для бур’янів. А гербіциди зможуть краще змочити листя бур’янів.

Падалиця соняшника – не вирок, якщо її попередити, вчасно виявити та знешкодити.

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

«Контінентал» завершив весняну посівну

У «Контінентал Фармерз Груп» завершилася весняна посівна...

В Україні створили проєкт, де приймають заявки на розмінування полів

Після звільнення Чернігівської та Київської областей почалося...

Погода

Kyiv
хмарно
10.7 ° C
11 °
9.8 °
89 %
0.5kmh
100 %
Нд
10 °
Пн
16 °
Вт
19 °
Ср
22 °
Чт
20 °