26 Жовтня 2021

Як надійно захистити кукурудзу від сівби до сходів

Зараження збудниками інфекційних хвороб, в основному, проходить в польових умовах в процесі вегетації рослин, а поширення інфекції – під час збирання та післязбиральної доробки насіння внаслідок механічного контакту заражених і здорових насінин між собою.

Одна частина збудників хвороб розвивається на насінині і може призвести до загибелі зародка, проростка чи вегетуючої рослини, а інша частина лише переноситься насінням, але призводить до істотних втрат урожаю в процесі вегетації.

Найбільш шкодочинними основними грибними хворобами кукурудзи є фузаріозні та інші види гнилей, різного типу пліснявіння, сажкові гриби, нігроспороз, гельмінтоспоріоз та ін.

Характерною особливістю для більшості грибних інфекцій є можливість їх розвитку при низьких позитивних температурах +3…+5 С і різних режимах вологості та аерації. Такі умови непридатні для проростання і розвитку зародка кукурудзи (оптимальною температурою є +17…+22 С, мінімальною – +8…+10 С). Тому в польових умовах грибні організми мають значну перевагу в розвитку.

Досягти комплексної генетичної стійкості до всіх збудників хвороб і різноманітності їх рас селекційним шляхом практично неможливо. Можливість створення та ідентифікації джерел і донорів стійкості до більшості збудників хвороб обмежена часом. За календарний рік у більшості грибів проходить кілька генерацій, а у вирощуваної культурної рослини-господаря – тільки одна.

Основна маса збудників хвороб переноситься насінням і вражає рослини кукурудзи на початкових фазах розвитку культури, а візуальний прояв захворювання можна ідентифікувати тільки в процесі вегетації на більш пізніх етапах органогенезу.

Проводити боротьбу з даними збудниками після їх візуального прояву практично неможливо, тому єдиним шляхом боротьби є якісна передпосівна обробка насіння хімічними та біологічними засобами захисту та стимуляторами росту.

Це дає можливість зупинити розвиток патогена на насінні, або його знищити, а стимулятор росту сприяє більш швидкому розвитку проростка кукурудзи і виходу його на поверхню.

Подальший процес фотосинтезу дає можливість залучити в дію природні механізми толерантності та стійкості рослини до інфекційних захворювань.

Ефективними діючими речовинами в обробці насіння кукурудзи для боротьби з грибними інфекціями є тебуконазол, протіоконазол, флудіоксоніл, металаксил, металаксил М та ін.

Тільки якісно оброблений фунгіцидами кондиційний посівний матеріал кукурудзи може забезпечити максимальний захист від збудників хвороб і максимальну реалізацію генетичного потенціалу кожного гібриду.

Слід зауважити, що хімічна обробка насіння фунгіцидними засобами захисту не гарантує повного контролю всіх збудників хвороб за вегетацію, тому необхідно проводити комплекс заходів по моніторингу та боротьбі з патогенними організмами в польових умовах на посівах кукурудзи.

vnis.com.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Компанія «Сингента» запускає новий сезон аграрного реаліті-шоу на YouTube

20 жовтня на YouTube-каналі компанії «Сингента» стартував...

Компанія McConnel розробила автономний обприскувач

Компанія McConnel спільно з університетом Harper Adams...

Ціни на ріпак знову досягли рекордного рівня

Зростання вартості ріпаку відбулося через подорожчання нафти...

Погода

Kyiv
чисте небо
8.6 ° C
10.2 °
7 °
51 %
0.9kmh
0 %
Вт
8 °
Ср
10 °
Чт
14 °
Пт
13 °
Сб
15 °