28 Січня 2022

Як не сплутати кореневі гнилі на пшениці з ураженням зимовим кліщем

При проведенні моніторингу посівів озимої пшениці необхідно звертати увагу на пошкодження рослин таким шкідником, як – зимовий зерновий кліщ (Penthaleus major Duges).

На території України в останні 5-6 років спостерігається шкідлива діяльність цієї комахи. Але, на жаль, у багатьох агрономів виникають складнощі з діагностикою ушкоджень цим шкідником. Часто їх плутають з проявом кореневих гнилей і невиправдано проводять фунгіцидні обробки, що не розв’язує проблему.

Тому фітосанітарні інспектори рекомендують сільгоспвиробникам перед проведенням  захисних обприскувань переконатися, що культура не пошкоджена зимовим зерновим кліщем. Для цього треба ретельно обстежити посіви. За потреби, можна вдатися і до послуг фіто лабораторії.

Дорослі кліщі – до 1 мм довжини, овальні, темно-зелені або майже чорні з червоними ногами. В задній частині – з червоною плямою навколо дорсального анального отвору.

Основна активність і шкідливість кліщів припадає на осінньо-зимовий період (листопад-грудень) і в ранньовесняний (березень). Економічний поріг шкодочинності  становить 5 екземплярів на 1 лист. Розвитку фітофагу сприяє м’яка зима та затяжна весна.

ШКОДОЧИННІСТЬ ЗИМОВОГО ЗЕРНОВОГО КЛІЩА

При живленні кліщі розривають епідерміс листя і висмоктують клітинний сік, що містить хлорофіл. Відтак на листі утворюються сіруваті плями, рослини набувають характерного сріблясто-сірого забарвлення, прикоренева частина темніє. Верхівки листя в’януть і буріють.

Пошкоджені рослини відстають в рості й тому причиною таких ушкоджень вважають   вимерзання.

МЕТОДИ БОРОТЬБИ

Вирішальне значення в боротьбі з зимовим зерновим кліщем мають агротехнічні заходи. Зокрема це: раціональні сівозміни, обмеження площ колосових попередників озимої пшениці, своєчасне знищення падалиці колосових культур в усіх полях  сівозміни за допомогою системи обробітку ґрунту, сівба озимих в оптимальні строки.

Осередки підвищеної чисельності кліщів на озимій пшениці доцільно обробляти  інсектоакарицидами, дозволеними до використання згідно з Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні.

Заходи захисту сільськогосподарських посівів слід проводити з дотриманням санітарних правил, регламентів застосування препаратів, правил і заходів з охорони праці.

dpss-ks.gov.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Аграріям компенсують 25% витрат на придбання вітчизняної техніки для зрошення

Уряд підтримав проєкт постанови Кабінету Міністрів України...

Horsch модернізував двохножові котки-подрібнювачі

Німецька компанія Horsch модернізувала двохножові котки-подрібнювачі серії...

У НААН презентували новий високоврожайний сорт картоплі

Науковці Інституту картоплярства Національної академії аграрних наук...

Погода

Kyiv
хмарно
0.8 ° C
1.5 °
-0.2 °
86 %
0.5kmh
100 %
Пт
1 °
Сб
-0 °
Нд
2 °
Пн
1 °
Вт
-0 °