29 Березня 2024

Як погодні умови травня вплинули на стан посівів: ситуація по регіонах

Агрометеорологічні умови за впливом на сільгоспкультури були неоднорідними за територією, залежали від температурних умов та дощів. Але в цілому оцінювалися як задовільні, для озимих культур — переважно сприятливі.

«Завдяки помірному, часом прохолодному, температурному фону, незважаючи на дефіцит травневих опадів, втрата вологи з ґрунту була помірною. Станом на 20 травня запаси продуктивної вологи метрового шару ґрунту під озимими культурами на переважній частині площ відповідали достатнім та оптимальним показникам для поточної фази розвитку озимини (інтенсивний ріст стебла та формування колосу, коли триває період максимального вологоспоживання)», — йдеться у звіті Українського гідрометеорологічного центру.

Лише в Одеській, Херсонській областях, в окремих районах центральних областей зволоження метрового шару ґрунту погіршилося до незадовільних показників для подальшої вегетації озимих. На деяких площах розпочалося передчасне колосіння озимини.

У південних районах Одеської області триває ґрунтова засуха не тільки під озимими, а й під ранніми ярими зерновими. Проте під теплолюбними культурами (кукурудза, соняшник) зволоження орного шару ґрунту ще було переважно на задовільному та достатньому рівні.

У центральних областях, зокрема Полтавській, де кількість опадів за період середина квітня-травень не перевищила 25-40% норми та спостерігалися суховії, запаси продуктивної вологи у ґрунті на площах із озимими культурами знижувалися дуже інтенсивно.

На посівах із ярими культурами запаси вологи були дещо вищими. Проте ріст вторинної кореневої системи на посівах ранньої ярини (зокрема ярого ячменю) був слабким через недостатню кількість або відсутність продуктивної вологи у верхніх шарах ґрунту.

У західних областях відсутність протягом двох декад травня ефективних опадів, низька відносна вологість повітря та вітри сприяли подальшому висушуванню верхнього (0-10 см) шару ґрунту.

В більш глибоких шарах ґрунту запаси вологи залишалися в межах задовільних, достатніх та добрих для росту та розвитку рослин.

Малосприятливим агрометеорологічним фактором упродовж декади залишався триваючий недобір ефективного тепла. Це несприятливо впливало на ріст і розвиток теплолюбних сільгоспкультур, особливо у поєднанні зі слабко зволоженим верхнім шаром ґрунту.

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

Підписатися
Сповістити про
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Погода

Kyiv
легкий дощ
10.5 ° C
11.5 °
8.1 °
83 %
0.5kmh
100 %
Пт
11 °
Сб
19 °
Нд
22 °
Пн
23 °
Вт
24 °