В останні роки відбувається глобальний перегляд світових аграрних стратегій. На заміну звичній моделі ведення агровиробництва «більше і дешевше» приходить принципово нова – «якісніше і безпечніше».
Дедалі більше уваги приділяється зменшенню (обмеженню) використання пестицидів, ставиться завдання зменшити використання синтетичних пестицидів та за можливості замінити їх біологічними засобами захисту рослин. Усі ці вимоги націлені на зменшення хімічного навантаження на агрофітоценози та спрямування сільського господарства в бік екологізації виробництва.
НОРМА ВИСІВУ ТА ШИРИНА МІЖРЯДЬ
Пшениця озима, як і багато інших культур, вирізняється широким діапазоном індивідуальної продуктивності залежно від формування площі живлення як однієї рослини, так і агроценозу загалом. Зазвичай площа живлення однієї рослини пшениці озимої за норми висіву 4,5 млн схожих насінин на 1 га становить 30–35 см2, і за таких умов рослина здатна сформувати до 1,5–1,6 г зерна. Тобто продуктивність 1 колоса становить близько 1 г, а кожна рослина утворює лише 1,5 колоса.
Сучасні інтенсивні сорти пшениці озимої мають вищий рівень продуктивності, тому думки щодо доцільності формування густоти стеблостою, за якої рослини формують таку продуктивність в умовах недостатнього зволоження, розходяться. Дослідженнями вчених встановлено, що збільшення площі живлення рослин до 60–65 см2 сприяє зростанню індивідуальної продуктивності до 3,5 г. Отже, менша кількість рослин не лише компенсує рівень урожайності, а й зумовлює тенденцію до її зростання.
Одним із важливих агротехнічних питань, що привертає увагу як сільськогосподарських виробників, так і науковців, є оптимізація ширини міжрядь. Сьогодні цей показник є не результатом наукових досліджень, а особливістю тих чи інших посівних агрегатів, які застосовує виробник.
Ці два елементи технології вирощування пшениці озимої у зв’язку з неоднозначністю їх трактування різними фахівцями було поставлено на вивчення за конкретних умов.
РЕЗУЛЬТАТИ ПОПЕРЕДНІХ ДОСЛІДЖЕНЬ
На думку науковців Оренбурзького ДАУ, сівба озимої пшениці є складною саморегулівною системою, в якій незалежно від числа висіяних схожих насінин (в обумовлених межах) у конкретних ґрунтово-кліматичних умовах навіть за наявності інтенсивних чинників зберігається «посильне» число продуктивних стебел.
Дані наукових досліджень вчених Інституту зернового господарства НААН України свідчать про те, що накопичення надземної маси залежно від норм висіву було більшим на ділянках, де пшеницю висівали мінімальними нормами (3,0 млн шт./га), а найменшим – за максимальних норм (7,0 млн шт./га).
Суттєвий вплив на кількість сформованих продуктивних стебел мала також густота рослин. За сівби нормою висіву 3,0–4,0 млн шт./га спостерігався набагато більший відсоток сформованого продуктивного стеблостою, ніж за сівби вищими нормами. Що ж до норми висіву насіння пшениці озимої від 4,0 до 5,5 млн шт./га, то вона практично не впливала на структурні показники урожаю: кількість колосків, зерен у колосі та масу зерна з колоса. Аналогічні результати досліджень було отримано і науковцями Львівського НАУ. Так, за збільшення норм висіву довжина колоса мала тенденцію до зменшення: за норми висіву 4,0 млн шт./га колос мав довжину близько 9,4 см, а за сівби нормою 5,5 млн шт./га вона зменшувалась до 9,2 см. Отже, довжина колоса здебільшого не мала прямого зв’язку з величиною врожаю. Продуктивність колоса більше залежить від інших структурних елементів, зокрема, від кількості колосків та квіток у ньому й озерненості колоса.
Читати по темі: Алгоритми гербіцидного захисту озимої пшениці від бур’янів
Дослідженням оптимізації норм висіву пшениці озимої займалися в 2015–2017 рр. також вчені Інституту сільського господарства степової зони НААН України. Результати дослідження показали, що найвища польова схожість насіння за традиційною технологією вирощування була за норм висіву 3–5 млн схожих насінин на гектар. За підвищення норм висіву насіння до 7 млн схожих насінин на гектар простежувалася чітка тенденція до зниження польової схожості та загальної виживаності рослин. Це явище спостерігалося як у сприятливі, так і в несприятливі за гідротермічним режимом роки. І збільшення, і зменшення норм висіву проти оптимальної (яка забезпечує максимальну зернову продуктивність) зумовлювало зниження врожайності. Найвищий рівень зернової продуктивності спостерігався у варіанті з нормою висіву 4 млн схожих насінин на гектар.
ФОРМУВАННЯ ОПТИМАЛЬНОГО СТЕБЛОСТОЮ
Мета наших досліджень полягала в удосконаленні елементів технології вирощування пшениці озимої в умовах Південного Степу України шляхом формування оптимального стеблостою досліджуваної культури.
Польові досліди проводилися в 2017–2018 рр. в умовах Єланецького району Миколаївської області на дослідному полі фермерського господарства «Д–А–В». Ґрунт дослідних ділянок – чорнозем звичайний неглибокий малогумусний. Вміст гумусу в орному шарі ґрунту – 4,87%, вниз по профілю кількість гумусу поступово зменшується. У нижній частині профілю ґрунту кількість гумусу становить 1,89%, рН водної витяжки – 6,9 в орному шарі, вниз по профілю вона поступово збільшується і реакція ґрунтового розчину стає слаболужною. За даними Миколаївської зональної агрохімлабораторії, чорноземи звичайні неглибокі малогумусні середньозабезпечені легкорозчинними формами фосфору і високозабезпечені обмінним калієм. Кількість Р2О5 становить 5–10 мг-екв. на 100 г ґрунту, К2О – 11–15 мг-екв. на 100 г ґрунту.
Програмою досліджень було передбачено вивчення впливу різних норм висіву і ширини міжрядь на формування оптимального стеблостою пшениці озимої та продуктивність культури. Для реалізації програми досліджень було закладено польовий двофакторний дослід, що включав 7 варіантів: фактор А (норми висіву): від 1,5 до 4,5 млн насінин на 1 га з інтервалом 0,5 млн, контроль – 4,0 млн/га; фактор В: ширина міжрядь – 15 см, 23 см, 30 см. Висівалася пшениця озима сорту Смуглянка (оригінатор – Одеський СГІ) в останню декаду вересня по попереднику ріпак озимий.
Головним показником польового досліду було визначення динамічного процесу формування густоти стеблостою. Між кількістю висіяних насінин і кількістю рослин прямо пропорційної залежності не простежувалось, оскільки спостерігався різний рівень виживання (табл. 1).
Аналіз результатів досліджень, наведених у табл. 1, дає підстави стверджувати, що різні норми висіву і ширина міжрядь не мали істотного впливу на виживання рослин пшениці озимої. Проте варіанти з низькими нормами висіву (1,5 і 2,0 млн шт./га) мали тенденцію до підвищення рівня виживання рослин пшениці озимої незалежно від ширини міжрядь. Кількість рослин і відсоток їх виживання більшою мірою залежав від погодно-кліматичних умов років досліджень.
ВПЛИВ НА РІВЕНЬ КУЩІННЯ
Такі показники, як густота рослин і ширини міжрядь створили умови для суттєвого варіювання рівня кущистості рослин (табл. 2).
За даними таблиці, можна зробити висновки, що найвища густота стеблостою не формується за найвищої норми висіву. За будь-якої ширини міжрядь максимальна густота стеблостою спостерігалася за норми висіву 2,5–3,0 млн насінин на 1 га. Цю залежність зображено графічно на рис. 1.
З рис. 1 видно, що додаткове кущіння за найменшої норми висіву не компенсує вихідної низької густоти. Починаючи з 3,5 млн насінин на га показник рівня кущіння зменшується, а підвищена норма висіву також не компенсує інтегральний показник густоти.
Загальна кущистість не дає змоги об’єктивно і всебічно пояснити продукційний процес, оскільки додаткові пагони не лише не забезпечують переваги в формуванні генеративних органів, а й можуть створювати певні перешкоди в розвитку рослин за рахунок зайвої витрати вологи та поживних речовин. Тому необхідно визначити і проаналізувати показник продуктивності кущистості агроценозу. У досліді цей показник коливався в межах 1,5–3,4 колоса на 1 рослину (табл. 3).
Результати польових досліджень, наведені в табл. 3, свідчать про те, що ширина міжрядь не мала істотного впливу на формування продуктивних колосів. На цей показник вплинули різні норми висіву: так, найбільшою кількістю колосів на одиниці площі характеризувалися варіанти з нормами висіву 2,5 млн і 3,0 млн насінин на 1 га.
Максимальним рівнем продуктивної кущистості характеризувалися варіанти з нормою висіву 1,5 млн насінин на 1 га за різних варіацій ширини міжрядь. Із поступовим збільшенням норм висіву продуктивна кущистість мала тенденцію до зниження, але за збільшення норми висіву до 4,5 млн шт./га продуктивна кущистість рослин різко зменшувалася майже вдвічі незалежно від ширини міжрядь.
ВМІСТ ХЛОРОФІЛУ В ЛИСТІ ТА КОРЕНЕВА СИСТЕМА
Програмою досліджень було передбачено можливість впливу досліджуваних факторів на хлорофіловий комплекс рослин. За невеликих норм висіву вміст хлорофілу в листі помітно зростає (як загального, так і пофракційного) (табл. 4).
Максимальний вміст хлорофілу встановлено у варіантах із нормою висіву 2,0–2,5 млн насінин на 1 га. Різниця досягла в максимумі 14–16%, зростання загального вмісту хлорофілу відбувалось переважно завдяки фракції «а», яка у фотосинтезі відіграє основну роль.
У процесі вивчення особливостей розвитку кореневої системи було з’ясовано, що густота рослин мало впливає на загальну масу коренів, але змінює їх пошарове розташування у ґрунті (рис. 2).
На рисунку видно, що за мінімальної норми висіву в шарі ґрунту 30–50 см коренів утворилося в 2 рази більше, ніж у варіанті з нормою висіву 4,0 млн насінин на 1 га. Формування додаткових коренів на глибині з більш стабільним вологозабезпеченням сприяє підвищенню посухостійкості рослин пшениці озимої, особливо на початкових етапах органогенезу.
ЗРОСТАННЯ УРОЖАЙНОСТІ
Дані результатів досліджень показали, що зменшення норми висіву не тільки сприяє додатковій економії на насіннєвому матеріалі, а й призводить до зростання врожайності пшениці озимої (табл. 5).
Аналіз результатів досліджень з обліку Врожайності дає змогу стверджувати, що за сівби пшениці озимої нормою 2,5–3,0 млн насінин на 1 га урожайність не тільки не зменшилась, а й мала тенденцію до зростання. Так, у середньому за роками досліджень прибавка за сівби нормою 2,5 млн/га становила від 0,44 до 0,65 т/га порівняно з контрольним варіантом. Подальше збільшення норми висіву мало тенденцію до зменшення урожайності пшениці озимої.
Що ж до ширини міжрядь, то цей показник не мав математично доведеного впливу на урожайність культури за зміни норми висіву. Загальноприйнятою закономірністю вважається те, що оптимальною конфігурацією площі живлення є така, що наближається до квадрату, однак наші досліди цього не підтвердили (табл. 6).
З даних табл. 6 видно, що оптимальною конфігурацією площі живлення є та, що зазначена за мінімальної норми висіву та ширини міжрядь 15 см (15 х 6,1 см), а найгіршою – за норми висіву ширини міжрядь 30 см і норми висіву 4,5 млн. У першому випадку відношення довжини прямокутника до ширини становило 2,43, а у другому – 18,75. Ділянка, де було отримано максимальний урожай, мала площу живлення у вигляді прямокутника 23 х 2,9 см (довжина до ширини = 7,93).
ВИСНОВКИ
Згідно з результатами польових досліджень можна зробити висновок, що найвища густота стеблостою не формується за найвищої норми висіву. За будь-якої ширини міжрядь максимальна густота стеблостою відмічена за норми висіву 2,5–3,0 млн насінин на 1 га.
Максимальний урожай пшениці озимої було сформовано за сівби пшениці озимої нормою 2,5–3,0 млн насінин на 1 га; він становив 3,95–4,35 т/га. Подальше збільшення норми висіву до 4,5 млн/га призводило до зниження урожайності пшениці озимої. При цьому ширина міжрядь не мала істотного впливу на формування врожайності культури.
В. Я. Щербаков, д-р с.-г. наук, проф., Одеський державний аграрний університет; Є. О. Домарацький, д-р с.-г. наук; О. П. Козлова, канд. с.-г. наук, асистент, Херсонський державний аграрно-економічний університет; А. В. Добровольський, канд. с.-г. наук, Миколаївська ДСДС Інституту зрошуваного землеробства НААНУ
Опубліковано в журналі “Агроном”, 2022