Виробникам, які прагнуть зменшити використання фунгіцидів та залежність від синтетичної хімії, зберігши при цьому врожайність, рекомендується почати з двох ключових рішень: вибору сорту та дати посіву.
Хоча останніми роками інтерес до біологічних препаратів як інструментів для зменшення використання фунгіцидів та підтримки здоров’я сільськогосподарських культур зростає, найбільший вплив на урожайність та поширення хвороб має вибір правильного сорту та правильної дати сівби.
«Під час оцінки того, як найбільш оптимально боротися з хворобами та підтримувати врожайність, вибір сорту та дата сівби мають більший вплив як на врожайність, так і на тиск хвороб, ніж будь-який окремий фунгіцид чи інший продукт», – пояснює доктор Сайєд Шах, агроном і дослідник сільськогосподарських культур Niab (National Institute of Agricultural Botany).
Задовго до застосування будь-якого обприскування рішення щодо сорту та дати сівби фундаментально впливають на архітектуру культури, її розвиток та ризик ураження шкідниками та хворобами.
ДАНІ ВИПРОБУВАНЬ NIAB
Випробування, проведені Niab минулого сезону, виявили різницю врожайності до 5 т/га при дослідженні взаємодії між датою сівби, сортом і програмами фунгіцидного захисту.
Сорти озимої пшениці Екстазе та Паладіум висівали у два терміни:
- 13 вересня (ранній висів);
- 11 жовтня (пізній висів).
У п’яти програмах фунгіцидного захисту, починаючи від контрольних необроблених ділянок і закінчуючи інтенсивними п’ятиразовими стратегіями обприскування, випробування продемонструвало, що найбільший вплив на врожайність мала саме дата сівби.
У середньому за програмами фунгіцидів посів сорту Екстазе у жовтні дав на 5 т/га вищу врожайність, ніж посів у вересні, при цьому пізніше посіяні культури зберегли чистіше листя.
Пізній посів також уникнув ранніх проблем зі шкідниками, які уразили ділянки, посіяні у вересні.
Сорт Екстазе, посіяний у жовтні, перевершив Паладіум на 1,4 т/га, тоді як Паладіум, посіяний у вересні, перевершив Екстазе на 2,1 т/га.
Доктор Сайєд стверджує, що боротьба з тиском хвороб починається з посівного ложа.
«Ранній висів може здатися привабливим для розподілу робочого навантаження та формування врожаю до зими, але він також має певні ризики», – говорить він.
Ранні культури зазвичай стикаються з такими проблемами:
- вірус жовтої карликовості ячменю та шкідники;
- більший тиск злакових бур’янів;
- зниження ефективності залишкових гербіцидів у посушливих умовах;
- більший ризик захворювань (жовта іржа, септоріоз, борошниста роса);
- більша залежність від регуляторів росту рослин.
«Рання сівба збільшує потребу в фунгіцидах та інших хімічних препаратах, таких як інсектициди та гербіциди. Саме це багато виробників і прагнуть зменшити», – пояснює пан Сайєд.
Читати по темі: Урожайність пшениці залежно від осіннього та весняного азотного підживлення
Пізніший посів, навпаки, природним чином знижує ризик хвороб, допомагаючи зменшити інтенсивність фунгіцидів і загальні витрати.
«У вересневому посіві не було слимаків, але пошкодження від злакових мух траплялися, тоді як у посіві 11 жовтня пошкоджень від слимаків чи мух не спостерігалось», – зазначає дослідник.
ПОРІВНЯННЯ ВАРТОСТІ ФУНГІЦИДНИХ ПРОГРАМ
Було продемонстровано п’ять програм фунгіцидного захисту, починаючи від необроблених ділянок до інтенсивних стратегій з п’ятьма обприскуваннями, з витратами від 90 фунтів стерлінгів/га за програму з двома обприскуваннями до 200 фунтів стерлінгів/га за програму з п’ятьма обприскуваннями.
Однак суттєвих відмінностей між обробками фунгіцидами щодо їх впливу на врожайність зерна не спостерігалося.
Навіть за найвищого рівня захисту рано засіяні ділянки ледве могли зрівнятися за врожайністю з засіяними пізніше через тиск шкідників та хвороб.
Це засвідчило, що час посіву та генетичні ознаки стійкості сорту є вирішальними.
ДІЮЧІ РЕЧОВИНИ ПРОДУКТІВ, ЯКІ ВИКОРИСТОВУВАЛИСЯ В ДОСЛІДЖЕННЯХ:
• Arizona (фолпет)
• Ascra Xpro (біксафен + флуопірам + протіоконазол)
• Era (протіоконазол)
• Miravis Plus (підіфлуметофен)
• Myresa (мефентрифлуконазол)
• Prosaro (протіоконазол + тебуконазол)
• Revystar (флуксапіроксад + мефентрифлуконазол)
• Toledo (тебуконазол)
• Univoq (фенпікоксамід + протіоконазол)
ВИБІР ПРАВИЛЬНОГО СОРТУ
Вибір сорту залишається одним із найпотужніших важелів зменшення залежності від фунгіцидів.
Вибір сортів, які демонструють високу стійкість до септоріозу та іржі, дозволяє більшу гнучкість у термінах обприскування та потенційну економію на використанні фунгіцидів.
Поєднання цих генетичних особливостей з оптимальною датою висіву може суттєво знизити і ризик, і витрати.

ОСНОВНІ ВИСНОВКИ
Скорочення використання фунгіцидів починається не з продукту, а з надійного плану боротьби із хворобами. Обираючи стійкі сорти та відкладаючи сівбу на пізніші дати, виробники можуть отримати такі переваги:
- зменшення застосування фунгіцидів;
- нижчі витрати на хімікати;
- збереження або навіть збільшення врожайності;
- покращення довгострокової стійкості культури.
Оцінюючи ефективність використання пестицидів, доктор Сайєд зазначає, що виробники повинні спочатку чітко визначити свої цілі. Чи ставиться за мету зменшення використання фунгіцидів, азоту або інсектицидів? Без з’ясування цього прийняті рішення можуть бути зумовлені маркетинговими заявами, а не вагомими агрономічними доказами.
НИЗЬКИЙ РІВЕНЬ ХВОРОБ ПІДКРЕСЛЮЄ ПЕРЕВАГИ ЗМЕНШЕННЯ КІЛЬКОСТІ ОБРОБОК
Вегетаційний період 2025 року став цінним нагадуванням про те, що більше застосування хімії не завжди означає більший врожай і прибуток.
На трьох дослідних ділянках Niab – Саттон-Скотні, Кейторп та Морлі – програми фунгіцидів були випробувані в рік, який характеризувався низьким рівнем хвороб.
Як у Кейторпі, так і в Морлі не спостерігалося збільшення врожайності від жодної програми фунгіцидів порівняно з необробленими ділянками.
Єдиною ділянкою, яка продемонструвала помітну реакцію, був Саттон-Скотні, де одне вчасне обприскування забезпечило збільшення врожайності на 0,82 т/га.
Під час аналізу прибутковості було виявлено, що найкращу віддачу від інвестицій отримала програма з одним обприскуванням, тоді як дорожчі методи багаторазового обприскування знизили віддачу.
За відсутності значної кількості хвороб додатковий фунгіцид ставав просто непотрібними витратами, а не інвестицією у захист врожаю.
У випробуваннях порівнювали п’ять стратегій застосування фунгіцидів: від необроблених ділянок до комплексних програм з чотирьох обприскувань, що включали продукти Arizona, Univoq, Miravis Plus, Era та Prosaro.
Оцінка захворювань впродовж сезону майже не виявила септоріозу чи іржі в Кейторпі та Морлі, а в Саттон-Скотні спостерігалися лише незначне ураження септоріозом.
Ці результати підкреслюють ключовий урок на 2025 рік: у сезони низького тиску хвороб виробники отримують більше користі від виважених, обґрунтованих рішень, ніж від дотримання традиційних послідовностей обприскування.
З огляду на дедалі мінливіші погодні умови, потреба в гнучкому плануванні застосування фунгіцидів, що базується на оцінці ризиків, ще ніколи не була такою великою.
Дослідження Niab підтверджує той самий принцип, що спостерігається у випробуваннях дат посіву та сортів: за низького тиску утримання від фунгіцидів може покращити як екологічні результати, так і прибуток.
Опубліковано в журналі “Агроном”, 2026










