01 Липня 2022

Як швидко визначити, чи вдало перезимував ріпак

Прискорений метод оцінки життєздатності рослин зі стрижневою кореневою системою (озимий ріпак) за інтенсивністю та характером відростання меристемної тканини дає можливість визначити стан рослин за дві-три доби.

Зразки відбирають з двох суміжних рядів так, щоб кількість рослин була не менше 10. При відборі зразків слід враховувати наступне. Якщо у день відбору температура повітря буде складати мінус 12-15 °С, то під час транспортування до приміщення їх необхідно утеплити.

Вирубані зразки переносять у тепле приміщення для розморожування при кімнатній температурі. Потім відрізають ножицями корені, залишивши їх довжиною близько 5 см від головки кореня. На відстані 2 см від кореневої шийки зрізують листя і корені.

Рослини закріплюють у вертикальному положенні окремо одна від одної, помістивши кожну в шар вати в пластиковий чи інший посуд, на дні якого має також бути вата чи шар бинту, добре змочені водою.

Для того, щоб не створити умов «затоплення», рослини повинні бути у вологому середовищі, а не залиті водою. Для створення достатнього зволоження в посудині, її необхідно загорнути в поліетиленовий пакет.

Підготовлені зразки розміщують у місцях з температурою + 24-26°С. Аналіз і підрахунок рослинних зразків проводять через 36 годин.

У живих рослин у результаті приросту меристеми з’являються паростки, довжина яких становить не менше 1,5-2 см.

Якщо рослини відросли на 0,5-1 см – такі рослини мають знижену життєздатність. Після відновлення весняної вегетації, за несприятливих умов (різке наростання температури, відсутність опадів тощо) вони можуть швидко загинути.

У загиблих рослин відростання не відбувається. Підраховують відсоток загиблих рослин від загальної кількості рослин у зразку.

За нормальних умов проби рослин для оцінки стану озимого ріпаку відбирають у такі строки: 25 січня, 23 лютого та 10 березня. Коли ж умови перезимівлі несприятливі, проби для відрощування беруть додатково.

agro.dn.gov.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Науковці вивели сорт пшениці, надстійкої до хвороб

Група доктора Хана Фангпу з Інституту генетики...

В Україні знову змінилися закупівельні ціни на сою та ріпак

Котирування на ріпак та сою кілька тижнів...

Експорт української агропродукції залізницею під загрозою

За словами Марії Дідух, директора ГС «Всеукраїнський аграрний...

Погода

Kyiv
чисте небо
30.4 ° C
30.4 °
30.4 °
51 %
0.5kmh
0 %
Пт
30 °
Сб
27 °
Нд
29 °
Пн
31 °
Вт
33 °