28 Березня 2024

Як визначити ризики виникнення склеротиніозу ріпаку

Біла гниль (склеротиніоз) ріпаку – одна із найнебезпечніших хвороб культури, яка здатна знищити до 50% врожаю.

В Канаді ріпак є стратегічно важливою культурою, тому не дивно, що боротьба зі склеротиніозом перебуває в зоні особливої ​​уваги канадських вчених.

В інтерв’ю журналісту Grainews.ca директор з агрономії Канадської ради з вирощування ріпаку Клінт Джурко наголосив на ролі правильного застосування фунгіцидів.

За його словами, фунгіциди залишаються найбільш ефективним засобом боротьби зі склеротиніозом.

«Застосування фунгіцидів, безумовно, є найкращим засобом боротьби з хворобою. В середньому вони знижують кількість інфікованих склеротинією рослин на 80 відсотків. Насіння, навіть з найкращою стійкістю, не забезпечує такого рівня контролю. Але як зрозуміти коли існує високий ризик для розвитку склеротиніозу?

По-перше, коли фермери вирощують ріпак після ріпаку. Це дає патогену більше можливостей для розвитку.

По-друге, хоча сьогодні існують нові інструменти, які допомагають виробникам кількісно визначити, скільки патогенів присутні під час цвітіння, включаючи тести пелюсток ДНК і пастки для спор, але саме погода визначає, чи стане хвороба великою проблемою. Зокрема, скільки опадів випадає до цвітіння і скільки під час цвітіння.

Якби у нас була дійсно гарна система прогнозування погоди, яка повідомляла точно, скільки опадів очікується, тоді б ми знали більш конкретно про ризики. На жаль, оскільки прогнози погоди не ідеальні, фермерам залишається робити свої припущення. Насправді все зводиться до вологості. Тобто, скільки вологи було в рослині за два-три тижні до періоду цвітіння, а також наскільки вологим виявиться період цвітіння.

Ще ускладнює боротьбу з білою гниллю вузьке вікно для проведення захисних заходів. Більшість фунгіцидів необхідно застосовувати на стадії цвітіння від 20 до 50 відсотків, а інші націлені на 30-процентне цвітіння. Рахунок йде на дні, коли урожай досяг цієї стадії.

Фермеру необхідно обстежити поля безпосередньо на стадії цвітіння, щоб оцінити рівень зволоження, а також враховувати прогноз на наступні пару тижнів.

По-третє, є ще один фактор, який важливо враховувати, – фактичний потенціал урожайності. Тільки культури з високим потенціалом урожайності вимагають захисту, інакше вартість застосування фунгіцидів може бути не виправданою.

В даний час існує декілька різновидів ріпаку (45CS40 і D3154S), які вважаються лише частково стійкими до склеротинії, оскільки не забезпечують повного контролю над хворобою. Патоген все ще вражає рослини, але інфекція просто повільніше поширюється на цих гібридах, в порівнянні з іншими.

Використання толерантного гібриду може знизити ризик виникнення хвороби приблизно на 60 відсотків. Але цей рівень контролю не такий ефективний, як фунгіцид.

Нова зародкова плазма, яка в даний час знаходиться в стадії розробки, викликає великий інтерес. В Азії були ідентифіковані нові гени стійкості, і досліджувані рослини в даний час піддаються зворотному схрещуванню із вже існуючими стійкими гібридами. Однак до того, як ці гібриди з’являться на ринку, пройде 5-7 років, тому поки що основних заходом контролю розвитку хвороби залишаються фунгіциди», – сказав Клінт Джурко.

grainews.ca

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Британські вчені знайшли спосіб захисту садів з меншою кількістю «хімії»

Науковці Редінзького університету (Велика Британія) провели цікаве...

Шкідники і хвороби озимих зернових: якою є поточна ситуація

За інформацією Держпродспоживслужби, у Дніпропетровській, Запорізькій, Одеській,...

Погода

Kyiv
хмарно
15.3 ° C
15.4 °
13.1 °
59 %
1.3kmh
89 %
Чт
16 °
Пт
12 °
Сб
17 °
Нд
21 °
Пн
20 °