01 Липня 2022

Вплив локального внесення добрив на кущіння кукурудзи

При вирощуванні кукурудзи одним із найважливіших чинників технології, який безпосередньо впливає на врожайність, є правильно підібрана норма висіву насіння та пов’язана з цим оптимальна густота стояння рослин. Це вкрай важливо, оскільки навіть найкращий гібрид не в змозі повністю розкрити свій потенціал, якщо густота стояння буде невідповідною.

Надмірна густота стояння рослин знижує продуктивність фотосинтезу, що є наслідком взаємного затінення рослин.

Відповідно до чинних рекомендацій, густота рослин при вирощуванні кукурудзи на зерно має становити 7–9 шт./м2. Водночас деякі агротехнічні чинники можуть змінити кількісні показники рослин після появи сходів. Тому на кафедрі агрономії Університету природничих наук в Познані було проведено відповідні дослідження з метою визначення впливу глибини внесення добрив NP (азот – фосфор) при вирощуванні кукурудзи на кількісні показники рослин та їх кущіння. Прийняті припущення було перевірено на основі польового експерименту з використанням 4 значень глибини внесення добрив NP (0 см – проекційне (поверхневе) удобрення, 5 см – рядкове удобрення, 10 см – рядкове удобрення, 15 см – рядкове удобрення) на фоні двох видів азотних добрив (аміачна селітра, сечовина) та двох термінів внесення дози азоту (перед сівбою й підживлення у фазі BBCH 15–16).

У власних дослідженнях автора, у кожному з 4-х років досліджень, кількість рослин після появи сходів зменшувалась зі збільшенням глибини внесення добрива NP (табл. 1).

Таблиця 1. Кількість рослин після появи сходів, шт./м2Збільшення глибини внесення мінеральних добрив за допомогою сошника для добрив, мабуть, діяло подібно до використання розпушувача. Ґрунт був занадто пухким, інфільтрація води зупинена. Тому розміщення насіння в такому ґрунті під час сівби відбувалося не на запланованій глибині (4–5 см), а дещо глибше, що відповідно вплинуло на кількість рослин, які зійшли на полі. Водночас у варіанті з глибоким (15 см) розміщенням добрив під час сівби спостерігались найменші втрати рослин за період вегетації кукурудзи (табл. 2).

Таблиця 2. Втрати рослин впродовж вегетаційного періоду, %Слід зазначити, що в кожен із років досліджень втрати рослин впродовж вегетаційного періоду були незначними – в середньому 1%.

У польових дослідженнях тип азотного добрива та термін його внесення не мали суттєвого впливу на кількісні показники рослин кукурудзи після появи сходів (табл. 1).

В останні роки на посівах кукурудзи часто можна спостерігати кущіння (пасинкування) рослин. Бічні пагони, відомі як пасинки, ростуть із найнижчих підземних вузлів (рис.).

Рис. Кущіння рослин кукурудзи на удобрених у рядок посівах
Рис. Кущіння рослин кукурудзи на удобрених у рядок посівах

Кущіння кукурудзи вважається небажаним явищем, оскільки воно послаблює основний пагін (стебло) і може спричинити нерівномірне дозрівання качанів, які зав’язалися. Часто кущіння відбувається під впливом сприятливих умов розвитку, внаслідок яких активізуються сплячі бруньки бічних пагонів.

Крім того, умови, які можуть стимулювати кущіння кукурудзи, включають незбалансоване або часте надмірне підживлення, реакцію на холод і мороз, занадто зріджений посів, пошкодження рослин гербіцидами та шкідниками.

Розвиток рослин кукурудзи, як показали власні дослідження авторів, суттєво залежав від способу внесення NP-добрива (табл. 3).

Таблиця 3. Кущіння рослин кукурудзи (пагонів_рослину) та врожайність зерна (т_га)Значно більшу кількість пагонів формували рослини кукурудзи, що були удобренні в рядок (незалежно від глибини внесення компонентів), порівняно із поверхневим внесенням добрив.

При вирощуванні кукурудзи на зерно не спостерігалося негативного впливу кущіння на врожайність і рівномірність дозрівання. Про це свідчать результати, отримані під час проведення досліджень. Вони чітко показують, що більш ефективна система удобрення рослин у рядок сприяла кущінню кукурудзи, але це не мало негативного впливу на врожайність (табл. 3).

Навпаки, посіви, що були удобренні в рядок і на яких відмічалось кущіння, забезпечили вищу врожайність, аніж кукурудза при традиційному, тобто поверхневому внесенні добрив (1,36 шт – 8,3 т/га; 1,60 шт – 9,0 т/га).

Більше того, слід зазначити, що кущіння рослин кукурудзи, спричинене внесенням добрив у рядок, було зафіксовано лише в ті роки (2016, 2017), які характеризувалися сумою атмосферних опадів, що перевищувала 500 мм за вегетаційний період.

З іншого боку, у вегетаційний період, що характеризується сумою атмосферних опадів на рівні 230 мм (2018), глибина внесення добрив не мала значного впливу на кущіння кукурудзи.

П. Шульц, д-р наук, Університет природничих наук, Познань, Польща

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2021

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Вплив густоти висіву кукурудзи на урожайність

Використання потенціалу врожайності нових гібридів кукурудзи можливе...

Алгоритми гербіцидного захисту кукурудзи від бур’янів

ҐРУНТОВІ ГЕРБІЦИДИ НА КУКУРУДЗІ Як правило, ґрунтові гербіциди,...

Мерлін® Флекс Дуо: гербіцид для захисту кукурудзи, який адаптується до ваших потреб!

Кукурудза – стратегічна культура  для українських сільгоспвиробників....

Погода

Kyiv
чисте небо
30.4 ° C
30.4 °
30.4 °
51 %
0.5kmh
0 %
Пт
30 °
Сб
27 °
Нд
29 °
Пн
31 °
Вт
33 °