16 Травня 2022

Як захистити соняшник від ураження сірою гниллю

Сіра гниль вражає рослини соняшника впродовж всієї вегетації. Хвороба може проявлятися у вигляді пліснявіння висіяного насіння і сходів.

На проростках з’являються бурі плями, поздовжні водянисті смуги, які згодом покриваються пухким сірим нальотом, проростки загнивають і часто гинуть ще до виходу на поверхню ґрунту.

Коренева форма хвороби частіше проявляється на молодих рослинах за ранніх термінів висіву. Рослини з ураженням кореневої системи у фазі сім’ядольних і 1-2 пар справжніх листків лягають на поверхню ґрунту. У вологу погоду вкриваються сірим нальотом і гинуть, у суху – в’януть і відмирають. Якщо надалі встановлюється суха погода, то розвиток хвороби сповільнюється, а після рясних дощів знову може відновитися.

Також хвороба може проявлятися на стеблах і листках. Найчастіше спостерігається ураження прикореневої частини стебла. На інфікованому місці через 3-4 дні з’являються бурі плями, стебло вище ураження починає в’янути, втрачає тургор, рослини набувають темно-бурого кольору і всихають. Згодом в уражених місцях формуються дрібні чорні склероції. Уражені тканини стебла руйнуються і рослина надламується.

СПОСОБИ ПОПЕРЕДЖЕННЯ ХВОРОБИ

  1. Дотримання сівозміни – не можна сіяти соняшник після соняшнику, не бажано висівати після сої та інших широколистих культур. Хороші поперед­ники – зернові культури (кукурудза, пшениця).
  2. Варто подумати про просторову ізоляцію, оскільки спори Botrytis (первинний інокулум) поширені всюди в довкіллі. Гриб дуже добре росте на старих, мертвих стеблах і листі, рослинних рештках будь-яких культур). Спори розносяться вітром або поширюються із бризками дощу й так потрапляють на тканини рослини та квіти соняшнику.
  3. Вибір гібридів стійких до сірої гнилі.
  4. Дотримання оптимальних термінів сівби – за ранніх посівів рослина довго сходить, ослаблюється і стає більш сприйнятливою до хвороб.
  5. Профілактичне та лікувальне застосування фунгіцидів.
  6. Десикація – зупиняється розвиток і розповсюдження сірої гнилі на кошику соняшника.
  7. Своєчасні терміни збирання врожаю.

growhow.in.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Погода

Kyiv
хмарно
17 ° C
17 °
17 °
42 %
3.9kmh
95 %
Пн
16 °
Вт
17 °
Ср
13 °
Чт
18 °
Пт
22 °