Сіра гниль вражає рослини соняшника впродовж всієї вегетації. Хвороба може проявлятися у вигляді пліснявіння висіяного насіння і сходів.
На проростках з’являються бурі плями, поздовжні водянисті смуги, які згодом покриваються пухким сірим нальотом, проростки загнивають і часто гинуть ще до виходу на поверхню ґрунту.
Коренева форма хвороби частіше проявляється на молодих рослинах за ранніх термінів висіву. Рослини з ураженням кореневої системи у фазі сім’ядольних і 1-2 пар справжніх листків лягають на поверхню ґрунту. У вологу погоду вкриваються сірим нальотом і гинуть, у суху – в’януть і відмирають. Якщо надалі встановлюється суха погода, то розвиток хвороби сповільнюється, а після рясних дощів знову може відновитися.
Також хвороба може проявлятися на стеблах і листках. Найчастіше спостерігається ураження прикореневої частини стебла. На інфікованому місці через 3-4 дні з’являються бурі плями, стебло вище ураження починає в’янути, втрачає тургор, рослини набувають темно-бурого кольору і всихають. Згодом в уражених місцях формуються дрібні чорні склероції. Уражені тканини стебла руйнуються і рослина надламується.
СПОСОБИ ПОПЕРЕДЖЕННЯ ХВОРОБИ
- Дотримання сівозміни – не можна сіяти соняшник після соняшнику, не бажано висівати після сої та інших широколистих культур. Хороші попередники – зернові культури (кукурудза, пшениця).
- Варто подумати про просторову ізоляцію, оскільки спори Botrytis (первинний інокулум) поширені всюди в довкіллі. Гриб дуже добре росте на старих, мертвих стеблах і листі, рослинних рештках будь-яких культур). Спори розносяться вітром або поширюються із бризками дощу й так потрапляють на тканини рослини та квіти соняшнику.
- Вибір гібридів стійких до сірої гнилі.
- Дотримання оптимальних термінів сівби – за ранніх посівів рослина довго сходить, ослаблюється і стає більш сприйнятливою до хвороб.
- Профілактичне та лікувальне застосування фунгіцидів.
- Десикація – зупиняється розвиток і розповсюдження сірої гнилі на кошику соняшника.
- Своєчасні терміни збирання врожаю.
growhow.in.ua