16 Травня 2022

Якісний стерньовий обробіток ґрунту агрегатами LEMKEN

Головним завданням стерньового обробітку ґрунту є його розпушування без перевертання з метою знищення бур’янів, вирівнювання поверхні, перемішування з рослинними рештками, нагромадження та збереження вологи і поліпшення фізико-хімічних властивостей.

Стерньовий обробіток застосовують у технологіях безвідвального та мінімального обробітку ґрунту, під час догляду за парами, а також при передпосівному обробітку. Суцільна культивація передбачає розпушування ґрунту, загортання добрив і гербіцидів, повне знищення бур’янів, утворення ложа для насіння. Культивацію парів проводять при появі на парових полях сходів бур’янів або при утворенні на поверхні ґрунту кірки. Впродовж вегетаційного періоду культивацію повторюють кілька разів.

Весняну суцільну культивацію проводять за умови, що ґрунт уже достиг. Глибина культивації залежить від агротехнічних вимог сільськогосподарських культур. Відхилення від заданої глибини не повинно перевищувати 1 см. Щоб запобігти висушуванню ґрунту, необхідно стежити, щоб під час культивації нижній вологий шар ґрунту не виносився наверх. Верхній шар ґрунту після розпушування має бути дрібногрудковим, а поверхня – вирівняною. Висота гребенів і глибина борозен не повинна перевищувати 4 см.

З метою вирішення завдань суцільного стерньового обробітку ґрунту компанія Lemken пропонує широкий асортимент культиваторів Karat і Kristall, застосування яких дасть змогу визначитися з вибором оптимальної стратегії залежно від культур у сівозміні, ґрунтово-кліматичних та організаційно-господарських умов.

KARAT 9

Трибалкові культиватори суцільного обробітку Karat 9, які вже давно завоювали визнання українських аграріїв, призначені як для суцільного обробітку стерні після комбайнового збирання зернових, так і для подальшого глибокого й інтенсивного обробітку, що передує посіву зернових та зернобобових культур. Існують навісні складані та нескладані й напівнавісні моделі. Робоча ширина від 3 до 7 метрів. Напівнавісні культиватори Karat 9 постачають у двох модифікаціях: КТА – із транспортною віссю позаду котків, коротка база з відстанню між балками 70 см та КА – транспортне шасі міститься між лапами та дисками з котками, довша база з відстанню між рядами лап 100 см. Всі культиватори Karat 9 КА, починаючи з 4-метрової ширини захвату, постачаються у базовій комплектації з гідравлічним підсилювачем тягового зусилля, що забезпечує перенесення частини ваги культиватора на задню вісь трактора. При цьому зменшується буксування ведучих коліс трактора, зменшується витрата палива, зростає продуктивність агрегату та зменшуються експлуатаційні витрати на його використання, а якість роботи залишається на високому рівні.

Додатковий гідроциліндр, обладнаний датчиком тиску, сприяє підвищеній ефективності. При агрегатуванні трактора і знарядь гідравлічний циліндр з’єднує верхній важіль навіски трактора з дишлом культиватора Karat 9. При попередньому тиску 160 бар додаткове навантаження на задню вісь трактора становить від 1,5 до 2,0 тонн. Довжина циліндра сприяє дотриманню встановленої глибини обробітку на нерівних ділянках. Гідравлічний підсилювач тяги діє як «розумний» балансир. Оптимізований розподіл потужності знижує буксування і тим самим сприяє економії палива. Навіть менш потужні трактори з меншим навантаженням на ведучі колеса можуть застосовуватися для обробітку важких ґрунтів.

Культиватор Karat 9 дає змогу проводити рівномірний поверхневий обробіток ґрунту, а також інтенсивне рихлення. Робочі органи розподілені таким чином, що вони навіть на схилах витримують встановлену робочу глибину.

Залежно від ширини та модифікації лапи розташовані на відстані 27–29 см. Позаду лап розміщено ряд зубчастих напівсферичних дисків, які вирівнюють поверхню ґрунту. Диски та прикочувальні котки працюють як єдине ціле, тому при зміні глибини обробітку відпадає необхідність у додатковому переустановленні дисків. Це особливо зручно для напівнавісного культиватора Karat 9, у якого робоча глибина може встановлюватися гідравлічно. Завдяки вдалому розподілу ваги на культиваторах Karat 9 для кращого ущільнення ґрунту застосовують більш важкі котки.

Для того, щоб оптимально підготувати культиватор до роботи у різних умовах, його лапи легко, просто та швидко знімаються, і на їх місце встановлюються ті, які найкраще підходять до нових умов роботи. Для цього не потрібно жодного спеціального інструменту.

Karat 9 Lemken
Трибалковий культиватор суцільного обробітку грунту Karat 9

Навісний культиватор Karat 9 має зручний для регулювання глибини обробітку доступ до робочих органів. Глибину можна ступінчасто змінювати у діапазоні від 5 до 30 см без застосування додаткового інструменту. В напівнавісного культиватора Karat 9 КА у базову комплектацію входить гідравлічне регулювання робочої глибини. Інтенсивність і глибина обробітку залежать від обраної комбінації робочих лап, а їх може бути аж 14 видів. При цьому вони можуть бути як із наплавленням, так і з вольфрам-карбідовою пластиною, що сприяє збільшенню строку роботи.

Автоматична система налаштування напівсферичних дисків стежить за тим, щоб при зміні робочої глибини диски самі встановлювалися у положення, яке відповідає тій чи іншій глибині обробітку. Зустрівшись із перешкодою, лапи завдяки системі автоматичного захисту можуть відхилятися як вгору, так і вбік.

KARAT 12

Це новий чотирибалковий напівнавісний стерньовий культиватор із шириною захвату від 4 до 7 м. Він був розроблений для інтенсивного стерньового глибокого безполицевого обробітку, особливо на важких за гранулометричним складом ґрунтах. Чотири ряди лап із шириною міжрядь 23 см забезпечують відмінне розпушування та перемішування ґрунту на глибину до 30 см. Тягова потужність в українських реаліях становить 80 к. с. на 1 м ширини захвату. Завдяки можливості використання восьми видів лап різноманітної форми Karat 12 відмінно працює за будь-яких умов експлуатації, забезпечуючи якісне рихлення та перемішування ґрунту з рослинними рештками. Пристрій швидкої заміни у базовій комплектації дає змогу швидко і просто їх змінювати. Для досягнення максимальної продуктивності рекомендується використовувати лапи із твердосплавним покриттям К8Н.

Karat 12
Завдяки можливості використання восьми видів лап різноманітної форми Karat 12 відмінно працює за будь-яких умов експлуатації

Висота рами 80 см і поздовжній прохід 90/80/90 см забезпечують достатньо вільного простору навіть при роботі на полях із великою кількістю рослинних решток. Як і на інших культиваторах виробництва компанії Lemken (Kristall та Karat 9), напівсферичні диски, що використовуються на Karat 12, створюють оптимальне вирівнювання, загортаючи нерівності, які залишаються після проходу лап. Диски та прикочувальні котки виконані у вигляді суцільного вузла, завдяки чому регулювання дисків не потрібне навіть при зміні глибини обробітку. До речі, тільки прикочувальних котків може бути до 10 різних варіантів.

Шасі нового культиватора Karat 12 вмонтоване між лапами та напівсферичними дисками. Завдяки цьому культиватор вирізняється компактністю, стійкістю ходу та високими маневровими характеристиками на поворотних смугах і під час транспортних переїздів дорогами загального користування. Продуманий розподіл ваги дає змогу також використовувати важкі прикочувальні котки для досягнення якісного зворотного прикочування.

Karat 12 Lemken
Karat 12 розроблений для інтенсивного стерньового глибокого безполицевого обробітку, особливо на важких за гранулометричним складом ґрунтах

У базовій комплектації культиватори Karat 12 оснащені механічною пружинною системою захисту від перевантажень (лапи можуть відхилятися на 20 см за висотою). Зусилля спрацювання захисту становить 550 кг. За допомогою гідравлічного регулювання глибини можна плавно змінювати глибину обробітку завдяки певному положенню прикочувальних котків, не виходячи із кабіни трактора.

З метою постійного та точного дотримання заданої глибини кожен вузол котка та напівсферичного диска обладнано маятниковим компенсатором для плавного ходу. Культиватор Karat 12 може працювати без використання прикочувального котка. У цьому випадку дотримання заданої глибини відбувається за рахунок власного шасі.

На особливу увагу заслуговують бокові опорні колеса з гідравлічним регулюванням, які, окрім дотримання глибини, додають агрегату плавності ходу. Розміщені вони в робочій зоні культиватора, тому не заважають на розворотах і точніше реагують на нерівності поля.

Для дотримання постійної глибини обробітку, особливо на горбистій місцевості, рекомендується оснастити культиватор Karat 12 новинкою ContourTrack – електрогідравлічною системою копіювання рельєфу з копіювальними колесами, що гарантує оптимальний результат навіть при використанні габаритних культиваторів. Ця система не дає культиватору зариватися при проходженні горбів та вимілятися при виїзді з низин, чим забезпечує рівномірний обробіток ґрунту по всьому полю.

Як опцію у новому культиваторі Karat 12 запропоновано гідравлічний підсилювач тягового зусилля, що зменшує буксування, а отже, і витрату палива. Ця опція перекочувала на новий агрегат із молодшого брата Karat 12 – Karat 9 і напівнавісних плугів Diamant 11, де зарекомендувала себе більше ніж на відмінно.

KRISTALL 9

Культиватори Kristall 9 – це нове покоління дворядних культиваторів LEMKEN, які забезпечують ту ж саму якість, що й багаторядні. Йдеться про кількість рядів розміщення стійок лап. Менша кількість стійок з більш ефективними лапами дає змогу отримати найвищу якість культивації. У свою чергу, менша кількість стійок створює менший тяговий опір культиватора, а це позитивно впливає на витрату палива. Культиватори Kristall 9 прийшли на заміну відомим агрегатам Smaragd, і поєднали у собі кращі сторони та переваги своїх попередників.

Агрегати Kristall 9 добре зарекомендували себе на різноманітних операціях: обробці стерні, загортанні у ґрунт сидератів, передпосівному обробітку легких і середніх типів ґрунтів. Крім того, вони є універсальними агрегатами для обробітку ґрунту на глибину до 15 см під посів зернових і культур суцільної сівби.

Робочими органами культиватора Kristall 9 є лапи, виготовлені з високоякісної термічно обробленої сталі, попарно розміщені сферичні диски-загортачі та тандемний коток. Такий варіант культиватора застосовують при обробітку ґрунту з одночасним вирівнюванням його поверхні.

Kristall 9 Lemken
Менша кількість стійок з більш ефективними лапами дає змогу культиваторам Kristall забезпечувати найвищу якість культивації

При погляді на Kristall 9 відразу впадають в око інноваційні й оригінальні крильчасті лапи «ТріМікс» із зігнутими направляючими частинами шириною 47 см, розроблені конструкторами LEMKEN. Вони працюють з перекриттям і гарантують відмінний результат. Зігнуті крила, закріплені на кінцях стрілчастих лап, забезпечують інтенсивне перемішування ґрунту. На лапах першого ряду зігнуті крила розташовані на краях стрілчастих лап, а на лапах другого ряду вони дещо зміщені всередину. Така особлива форма, дизайн і розміщення робочих органів на кожній із семи стійок дають змогу культиваторам Kristall 9 досягти такої високої якості перемішування ґрунту, яку забезпечують аналогічні агрегати зі значно більшою кількістю стійок лап. Це перевірено і підтверджено багатьма польовими дослідженнями при роботі на глибині до 15 см. Ґрунт і післяжнивні рештки інтенсивно перемішуються по всій ширині захвату і глибині обробітку та рівномірно розподіляються у оброблюваному шарі.

Kristall 9
Kristall 9 має інноваційні й оригінальні крильчасті лапи «ТріМікс» із зігнутими направляючими частинами шириною 47 см, розроблені конструкторами LEMKEN

Маючи лише два ряди стійок лап, Kristall 9 суттєво коротший і більш компактний, ніж багаторядні культиватори. Це важливо при підйомі культиватора в кінці загінки або при його переведенні у транспортне положення. Тому агрегат більшої ширини захвату може агрегатуватися з меншими тракторами та транспортуватися ними. Трактора з потужністю двигуна 100 к. с. достатньо для роботи з культиватором Kristall 9 шириною 3,0 м. Триточкова система навішування на трактор можлива при робочій ширині захвату до шести метрів.

У новому поколінні культиваторів Kristall 9 ряди стійок лап і конічні вирівнювальні диски розміщені таким чином, що ґрунт рівномірно розподіляється перед наступним рядом робочих органів, зменшуючи до мінімуму ризик забивання робочих органів.

Наступною важливою перевагою нового культиватора Kristall 9 є система швидкої заміни робочих органів, яка встановлюється серійно. Стрілчасті лапи та направляючі пластини можна швидко змінювати, не використовуючи жодного інструменту. Це зручно при роботі культиватора у різних ґрунтових умовах і при виконанні різноманітних ґрунтообробних операцій. Напівсферичні диски для вирівнювання розміщені таким чином, щоб забезпечувати роботу культиватора без забивання і без так званого ефекту валкування. У базовій комплектації культиватори Kristall 9 оснащені автоматичною системою захисту від перешкод.

Результатом роботи культиваторів Kristall 9 є вирівняна і повністю підготовлена до сівби поверхня ґрунту: належним чином ущільнена, з компактною структурою та оптимальними умовами для проникнення ґрунтової вологи на глибину загортання насіння.

І ще одна важлива деталь. Нове покоління культиваторів Kristall 9 економічно ефективне. Оптимальна кількість робочих органів і рядів стійок суттєво скорочує вартість машини та витрати на заміну робочих органів.

Дуже вдалим є технічне рішення комбінувати культиватор із сівалкою «Солітер 9», що дає змогу виконувати одночасно кілька операцій. Комбінування кількох агрегатів у комплекси є своєрідною фішкою фірми Lemken.

Kristall 9 можна замовити з шириною від 3 до 6 метрів. Якщо виникає потреба у ширших агрегатах, можна використовувати секції попередника – Smaragd 9 на системоносії Gigant, який буває 8, 10 та 12 метрів.

В. Васильченко, канд. техн. наук, доцент; С. Дерев’янко, канд. екон. наук, доцент, НУБІП України

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2018

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

STEKETEE EC-Weeder 9 V: універсал із штучним інтелектом

Як працює просапний культиватор STEKETEE, оснащений системою...

Обираємо культиватор-підживлювач

Просапні культиватори-підживлювачі використовують для міжрядної культивації, забезпечуючи...

Погода

Kyiv
хмарно
18.1 ° C
18.7 °
18.1 °
34 %
4.9kmh
92 %
Пн
17 °
Вт
17 °
Ср
13 °
Чт
18 °
Пт
22 °