05 Грудня 2021

Яким способом після жнив краще обробляти стерню

Попри рясні опади, якими відзначився цьогорічний сезон, у багатьох регіонах залишається проблема недостатнього зволоження ґрунту. Саме тому після жнив надважливим є післяжнивне лущення стерні.

Після збору урожаю випаровування води з відкритих полів відбувається дуже інтенсивно. Є один зі способів впоратися з цим: неглибокий обробіток ґрунту – до 5 см. Такий захід порушує капілярну систему, яка відводить воду з глибших шарів в атмосферу. Це основна мета цієї процедури, але не єдина.

Післяжнивний обробіток стерні дозволяє змішувати солому, залишки сільськогосподарських культур, розкидане насіння бур’янів і сільськогосподарських культур, кальцієві добрива з ґрунтом. Солома, змішана з ґрунтом та залишками врожаю, розкладається швидше, а також це є одним зі способів боротьби з бур’янами.

У минулому основним способом обробітку стерні був плужний. Зараз його використовують лише деякі невеликі господарства. Більші використовують агрегати з дисковими та лаповими робочими органами, які розбивають стерню, подрібнюють солому та рівномірно змішують рештки із подрібненим ґрунтом, на глибину до 10 см.

Чотири основні недоліки плужного обробітку стерні є підставою перейти від плуга на інші способи. По-перше, плуг перекидає солому та збирає залишки врожаю шарами, що несприятливо впливає на їх розкладання та подальшого засвоєння. Ще одним недоліком цього способу обробітку є великі труднощі при загнанні плуга в ґрунт у сухі роки. По-третє, обробіток стерні, що виконується плугом, забирає багато часу. Четвертий аргумент проти цього – високе споживання енергії, яке пов’язане зі значними витратами на придбання палива.

growhow.in.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Погода

Kyiv
димка
-2.6 ° C
-1.8 °
-3.4 °
93 %
3.1kmh
75 %
Нд
-1 °
Пн
2 °
Вт
3 °
Ср
1 °
Чт
3 °