18 Травня 2022

Змінні норми висіву кукурудзи agrility. DENSITY від «Лімагрейн»: практика застосування

Використовуючи змінні норми висіву кукурудзи, можна збільшити урожайність культури до 6%. Комплексна web-платформа agrility. DENSITY від компанії «Лімагрейн», заснована на цій технології, дає можливість максимально використати потенціал як певного гібрида, так і кожного окремого поля.

Сьогодні термін «інноваційність» так закріпився в нашому словниковому запасі, що його використання стало нормою повсякденного спілкування. Чимало компаній, що працюють у різних галузях, зокрема аграрній, пропонують різноманітні інноваційні рішення. Водночас українські аграрії сподіваються отримати максимальну користь від їх застосування. Зрозуміло, що вкладені кошти не завжди дають очікуваний результат (а інколи все відбувається з точністю до навпаки). Але ми маємо зрозуміти, що прогрес не стоїть на місці. Постає вибір: йти в ногу з часом чи залишитися далеко позаду інноваційно розвинених підприємств.

Нині в кожній ланці технологічного процесу з вирощування сільськогосподарських культур можна використовувати елементи ІТ-технологій і точного землеробства. Один із таких елементів – змінні норми висіву. Здавалося б, що тут складного? Треба мати сівалку, яка може змінювати висів автоматично (тобто сіяти за завданням), – і все. Але агрономи добре розуміють, що рослина – це живий організм, яка по-різному реагує на навколишнє середовище та живлення, а в процесі аналізу будь-якого поля можна знайти менш продуктивні ділянки. Зрозуміло, що під час висіву з однією густотою ми витратимо більше насіння на ці ділянки, а врожай отримаємо менший. Водночас на високоврожайних ділянках врожайність буде набагато більшою. Насправді ми самі себе обмежуємо в густоті посіву.

Додатково важливо знати біологічний потенціал гібрида в конкретних умовах. Для цього проводяться дослідження кожного сорту з певною густотою в різних ґрунтово-кліматичних умовах. Наприклад, береться один гібрид і тестується в різних умовах (низьковрожайних і високоврожайних).

На рис. 1 добре видно, що його урожайність буде різною. Наприклад, у низьковрожайних умовах за густоти 70 000 рослин/га він дає максимальний урожай. Тим часом у високоврожайних умовах максимально ефективна густота цього гібрида становить 90 000 рослин/га. Проте в обох випадках збільшення густоти призводить до зниження врожайності. Аналогічна ситуація спостерігається і в разі зниження густоти. Таким чином, лише маючи інформацію щодо поля та поведінки гібрида в певних умовах, можна максимально ефективно реалізувати потенціал кожної ділянки й сорту.

Рис. 1. Урожайність одного гібрида в різнихґ рунтово-кліматичних умовах
Рис. 1. Урожайність одного гібрида в різних ґрунтово-кліматичних умовах

Для оцінки продуктивності певних зон застосовується кілька технологій. Ми ж розглянемо одну із найбільш мобільних та ефективних. Компанія «Лімагрейн» пропонує комплексну web-платформу agrility. DENSITY для максимального використання можливостей кожної ділянки. Як працює ця платформа? На основі кількарічних супутникових даних визначається потенціал поля і підбирається гібрид з відповідною продуктивністю для відповідних умов. Після детальнішого опрацювання цих даних з’ясовується, наскільки гетерогенне поле. Наступним етапом є розробка карти висіву (у системі також міститься інформація, скільки насіння потрібно). Ця карта завантажується безпосередньо із платформи в монітор сівалки, після чого можна виконувати посів відповідно до завдання.

Не будемо вдаватися в подробиці, що для цього потрібно, – це більше технічна частина. Чи перевірене це рішення на практиці? Так, перевірене. За останніх три роки максимальна прибавка урожайності на полях, де тестувалася система, становить до 6% від стандартного посіву. В Україні чимало господарств, як маленьких, так і великих, вже скористалися цим сервісом. Серед них – ФГ «Флора», розташоване у Вінницькій області. Слід зазначити, що господарство заздалегідь придбало сівалку, здатну виконувати посів за завданням, докупило додаткове обладнання та провело всі необхідні налаштування.

На рис. 2 ви можете побачити карту поля з низьковрожайними та високоврожайними ділянками.

Рис. 2. Карта поля з низьковрожайними та високоврожайними ділянками
Рис. 2. Карта поля з низьковрожайними та високоврожайними ділянками

Рис. 3. Позначення на полі смуг зі стандартною густотою
Рис. 3. Позначення на полі смуг зі стандартною густотою

Рис. 4. Карта урожайності поля, де застосовувався сервіс agrility. DENSITY
Рис. 4. Карта урожайності поля, де застосовувався сервіс agrility. DENSITY

Для перевірки ефективності сервісу agrility. DENSITY на полі було заплановано засіяти три смуги зі стандартною густотою, яку зазвичай використовував фермер (рис. 3). Збір урожаю на цьому полі проводився із використанням системи моніторингу урожайності з прив’язкою до GPS-координат. Сама карта врожайності була досить «сирою» та незрозумілою. Тому її додатково «відшліфували» і порівняли з контрольною смугою (рис. 4). У підсумку отримали зрозумілу карту і розраховану прибавку, яка становила майже 2%. Начебто і невелика прибавка за середньої урожайності 8,5 т/га. Але погляньмо на цю цифру під іншим кутом.

По-перше, в Україні з кожним роком з’являється дедалі більше сівалок для висіву зі змінними нормами. Таким чином, обираючи сучасну техніку, ви однаково платите за можливість виконувати змінний посів.

По-друге, ми не можемо кардинально змінити поле, на якому завжди будуть низьковрожайні ділянки.

По-третє, в розглянутому прикладі було досягнуто незначної економії насіння, що теж позитивно позначається на економіці.

До того ж ми заздалегідь знали точну кількість необхідного насіння. І по-четверте, з цього поля, а це менше ніж 30 га, додатково було зібрано урожай вартістю приблизно 900 доларів!

Таким чином, використовуючи змінні норми, можна збільшити врожайність культури до 6% і прибуток – на 70–90 євро/га.

Саме тому «Лімагрейн» пропонує своїм клієнтам не лише насіннєву продукцію, а й комплексну web-платформу agrility. DENSITY для максимального використання потенціалу кожного окремого поля. Популярність, поширеність технології зумовлюють її дедалі більшу легкість і доступність.

agrility. DENSITY – це новий сервіс від «Лімагрейн», який дає змогу:

  • розкрити генетичний потенціал гібридів;
  • оптимізувати потенціал полів, які обробляє господарство;
  • працювати на власному обладнанні з максимальною ефективністю;
  • отримати максимально можливий урожай із кожної ділянки поля.

Володимир Кузьмич, продакт-менеджер із соняшнику та кукурудзи компанії «Лімагрейн»

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2018

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Алгоритми гербіцидного захисту кукурудзи від бур’янів

ҐРУНТОВІ ГЕРБІЦИДИ НА КУКУРУДЗІ Як правило, ґрунтові гербіциди,...

Мерлін® Флекс Дуо: гербіцид для захисту кукурудзи, який адаптується до ваших потреб!

Кукурудза – стратегічна культура  для українських сільгоспвиробників....

Погода

Kyiv
сильний дощ
8 ° C
8.2 °
7.6 °
90 %
0.9kmh
100 %
Ср
13 °
Чт
19 °
Пт
20 °
Сб
22 °
Нд
13 °