10 Серпня 2022

Бестселер на ринку фунгіцидів – Авіатор®Хpro. Історія успіху

Тема фунгіцидів зернових культур завжди залишається актуальною для виробників, оскільки ці культури є стратегічними і ключовими частинами харчової безпеки нашої спільноти. І, звичайно, у плані їх ефективного захисту від хвороб завжди є місце для чогось нового та інтенсивного. Саме в цей сегмент компанія «Байєр» щороку спрямовує значні інвестиції, призначені на дослідження, випробовування та демонстрацію практичного використання фунгіцидів, що проводяться на Агро Аренах і потім демонструються виробникам під час польових відкритих заходів – Днів поля.

У цій статті ми розповімо про один із найбільш відомих на ринку фунгіцидів, і навіть не про окремий фунгіцид, а про цілу технологію, сконцентровану в одному препараті й запатентовану компанією «Байєр». Ви, певно, вже здогадались, що цей продукт – Авіатор®Хpro, створений з використанням технології Leafshield (Щит для листя).

Перш ніж говорити про практичний досвід використання цього фунгіциду, зупинимось на основних проблемах, які виникали минулого сезону на посівах озимого ячменю на одній із наших Агро Арен в західному регіоні України.

Із зими посіви озимого ячменю вийшли дуже ослабленими, та й досить прохолодна весна вносила свої корективи. Весняна й літня вегетація озимого ячменю на різних етапах органогенезу проходила з відставанням порівняно з попереднім роком. Але найбільш непрогнозованим і неочікуваним для нас було те, що ми зіштовхнулися з досить складною проблемою – інтенсивним ураженням рослин облямівковою плямистістю. Хвороба швидко розвивалась на всьому масиві озимого ячменю, ураження листової поверхні рослин на контролі сягало 20% і більше.

Відповідно до схем фунгіцидного захисту, саме в момент ідентифікації збудника було проведено першу обробку фунгіцидом Авіатор®Хpro. Завдяки ранньому виявленню захворювання та оперативному реагуванню подальше поширення хвороби вдалося зупинити, нові листки були чистими від облямівкової плямистості.

Цікаво, що впродовж усього вегетаційного періоду після першої фунгіцидної обробки розвиток хвороб, здавалось, був помірний і нічого не вказувало на значні ризики. У таких ситуаціях дуже часто це вводить в оману, оскільки за відсутності перших симптомів захворювання на поверхні рослин складається враження, що друга обробка не потрібна, а саме така картина спостерігалась на багатьох виробничих посівах. Але ми взяли до уваги всі чинники, особливо те, що латентний період ринхоспоріозу в прохолодних умовах може тривати до 4 тижнів, а збудник хвороби має здатність до швидкого зараження посівів, оскільки він добре пристосований до низьких температур і має дуже високу продуктивність по спороутворенню весною, тому провели другу фунгіцидну обробку Авіатор®Хpro.

Сітчаста плямистість ячменю (Pyrenophora teres Drechsler)
Рис. 1. Сітчаста плямистість ячменю (Pyrenophora teres Drechsler)

Ринхоспоріоз, облямівкова плямистість (Rhynchosporium)
Рис. 2. Ринхоспоріоз, облямівкова плямистість (Rhynchosporium)

Шкала для визначення ступеня ураження хворобами листової поверхні, %
Рис. 3. Шкала для визначення ступеня ураження хворобами листової поверхні, %

Ефективність дії препаратів було перевірено через два тижні після обробки. На контролі розвиток хвороб становив 35–40%. Зокрема, було виявлено сітчасту плямистість ячменю (Pyrenophora teres Drechsler) з різними рівнями ураження: 2-й листок – 1%, 1-й листок – 1% і прапорцевий листок – 5% (рис. 1). Але найбільш інтенсивно розвивалась облямівкова плямистість, ринхо­споріоз (Rhynchosporium secalis) (рис. 2), рівень ураження цією хворобою на необробленому контролі становив на 2-му листку – 99%, на 1-му листку – 60%, на прапорцевому листку – 12,5%. Облік хвороб проводився у фазу ВВСН 71. Максимального розвитку хвороби набули в фазу воскової стиглості, під час проходження якої понад 30% рослин ячменю мали ураження листової поверхні (шкалу для визначення рівня наведено на рис. 3), почала збільшуватись інтенсивність розвитку гельмінтоспоріозних плямистостей, ринхоспоріозу. Проте поверхня листя рослин на оброблених фунгіцидом Авіатор®Хpro ділянках не мала жодних ознак захворювання (рис. 4), рослини залишалися зеленими в період утворення продуктів асиміляції. На цих ділянках показник урожайності становив 86,3 ц/га – на 30,3 ц/га більше по відношенню до не обробленого фунгіцидом контролю.

Стан посіву озимого ячменю на варіантах фунгіцидного захисту та необробленої ділянки, с. Кам’янки, Тернопільська обл. Фото 26.
Рис. 4. Стан посіву озимого ячменю на варіантах фунгіцидного захисту та необробленої ділянки, с. Кам’янки, Тернопільська обл. Фото 26.06.2017 р.

Така різниця в урожайності між ділянкою без фунгіцидної обробки та обробленою може здатися дивною, проте вона має цілком логічне пояснення, оскільки економічним порогом шкодочинності для листових плямистостей ячменю є 5% ураження листової поверхні, й такий показник ураження є підставою для проведення обробки фунгіцидом Авіатор®Хpro. З наукової точки зору таку різницю пояснити досить легко, оскільки відмерла листкова тканина не може забезпечувати продуктами фотосинтезу рослину для достатнього утворення та наливу зерна, і навіть тоді, якщо кількість зерен у колосі буде однаковою на необроблених і оброблених ділянках, на останніх буде отримано прибавку урожайності завдяки масі 1000 зерен та натурі зерна.

Оскільки вклад кожного листка рослини в урожай дуже важливий (рис. 5), при втраті прапорцевого, першого та другого підпрапорцевих листків ми ризикуємо втратити 65% потенціалу формування асимілянтів, що, у свою чергу, призводить до втрат урожаю. У нашому випадку ці втрати були на рівні 32% урожаю, що у грошовому еквіваленті вартості 3-х тонн з одного гектара приблизно коштувало 16 470 грн при ринковій вартості однієї тонни ячменю (на момент написання цієї статті) 5470 грн/т.

Вклад в формуванні асимілятів (формування продуктів фотосинтезу)
Рис. 5. Вклад в формування асимілятів (формування продуктів фотосинтезу) на ячмені

Виникає питання: чи варто купувати високоякісний захист? Звісно, відповіді будуть різними, проте практика використання фунгіциду Авіатор®Хpro в різних ґрунтово-кліматичних умовах України при дотриманні всіх рекомендацій дає всі підстави стверджувати, що саме цьому препарату дійсно можна довіряти потенціал високих урожаїв зернових культур. Це підтверджують результати урожайності з різних Агро Арен (рис. 6), де використовувався фунгіцид Авіатор®Хpro: середній рівень прибавки урожаю при дотриманні всіх вимог технології щодо живлення, посіву, обробки ґрунту тощо становив 28% по відношенню до не обробленого фунгіцидами контролю. Відповідно ми маємо реальні показники реалізації потенціалу рослин.

Результати урожайності Байєр Агро Арен за різних варіантів захисту, цга; %
Рис. 6. Результати урожайності Байєр Агро Арен за різних варіантів захисту, ц/га; %

Лідери обирають найкраще! Довірте захист своїх посівів Авіатор®Хpro! Гарних вам урожаїв!

Кузьмінський О.І., менеджер з маркетингу компанії Байєр, аспірант інституту захисту рослин НААН

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2018

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Несправжня борошниста роса: стратегія захисту

Що таке несправжня борошниста роса (НБР) –...

Захист рослин і погода

Погодні умови впливають на ефективність заходів щодо...

Погода

Kyiv
хмарно
18.7 ° C
19.8 °
18.7 °
81 %
0.5kmh
100 %
Ср
23 °
Чт
27 °
Пт
25 °
Сб
30 °
Нд
35 °