29 Березня 2024

Сортова агротехніка картоплі: ключові елементи

Температура і вологість повітря, тип ґрунту, реакція ґрунтового розчину – ось далеко не повний перелік чинників навколишнього середовища, які так чи інакше впливають на розвиток рослин. Однак картопля за будь-яких умов здатна сформувати певний урожай.

Часто, вирощуючи кілька сортів, агроном використовує певну технологію, яку намагається опосередкувати і спростити для застосування. Наслідок цього – зростання витратної складової, недобір врожаю, погіршення товарності, проблеми зі зберіганням бульб. Розуміння особливостей сорту та врахування їх впродовж вирощування картоплі є саме тими важливими чинниками, які дають змогу максимально повно реалізувати потенціал картоплі, а отже, отримати вищу врожайність, кращу якість тощо. В цій статті на прикладі двох сортів ми розглянемо, наскільки принциповою може бути різниця у підходах до технології вирощування картоплі.

Сорт Каррера – дуже ранній столовий сорт. Він характеризується раннім бульбоутворенням і швидким наростанням маси картоплі. Бульби мають красиву гладеньку жовту шкірку з мілкими вічками і світло-жовтий м’якуш з відмінними смаковими якостями. Каррера належить до так званого типу легкої, або дієтичної картоплі. Сорт легкий у вирощуванні і чудово росте практично на всіх типах ґрунтів. Каррера – надзвичайно популярний сорт у Східній та Західній Європі і займає чільні позиції в Україні.

Каррера краще за інші сорти переносить посуху, а її бульби стійкі до парші. Основною вимогою для успішного вирощування сорту є заглиблена посадка. Дуже важливо розуміти, що формування бульб на підземних пагонах у Каррери відбувається дещо вище, ніж у інших сортів. Через це глибину садіння потрібно збільшити на 3 см на легких ґрунтах і на 2 см – на більш важких, інакше бульби формуються близько до поверхні ґрунту, пропікаються сонцем при спеці і надалі можуть стати в’ялими та зеленими.

Сорт Каррера
Сорт Каррера

Оптимальна густота посадки становить 50 тис. бульб на 1 га (при вирощуванні на легких ґрунтах), і 52–54 тис. на більш важких.

Каррера гарно реагує на повноцінне удобрення. В середньому сорт потребує 120–150 кг/га азоту в діючій речовині. При вирощуванні на повну урожайність можливо розділити заплановану норму азоту на два рази: 4/5 – при підготовці ґрунту – посадці і 1/5 – до початку бутонізації. Другу частину можна дати в кілька прийомів як листове підживлення.

Сорт чутливий до дефіциту мікроелементів, тому слід забезпечувати повноцінне живлення з макро- і мікроелементами. Необхідно брати до уваги, що марганець і магній стимулюють розвиток листя та запобігають передчасному старінню рослин. На легких ґрунтах позитивну дію забезпечує внесення бору.

При вирощуванні на ранню продукцію сорт позитивно реагує на прогрівання та озеленення. Але при цьому варто зменшити норму азоту до 100–120 кг/га д.р. Важливо при цьому всю норму дати в один прийом. Каррера – це сорт, який прекрасно пробуджується, а отже, придатний для двоврожайної культури картоплі.

Цьому сорту властиве певне апікальне домінування. Для забезпечення повноцінного проростання бічних вічок слід трохи прогріти їх і обламати верхівкову бруньку.

Бульби Каррери мають невисокий вміст сухих речовин, тому категорично не рекомендується розрізати їх для посадки. Навіть подальша дезинфекція та суберинізація різаних бульб Каррери не гарантує рівномірні та повні сходи.

Оскільки бульби Каррери формуються вище на підземному стеблі і є досить крупними, слід забезпечувати об’ємні та повноцінні гребені.

Сорт абсолютно нормально реагує на Зенкор, який вноситься в рекомендованих дозах. Але при використанні метрибузину по вегетації його дозування не повинно перевищувати 200 г/га.

Каррера має вищу стійкість до фітофторозу листя, ніж інші ранні й дуже ранні сорти. Однак дуже важливо своєчасно розпочати профілактичні заходи захисту. Особливо уважно слід ставитись до контролю альтернарії, оскільки розвиток альтернаріозу може спричинити передчасне відмирання бадилля та дострокове закінчення вегетації.

Бульби Каррери досить легко відділяються від столонів і не створюють жодних проблем при збиранні. Важливо розуміти, що їхня шкірочка досить тонка, а тому для механічного збирання важливо дочекатися її повного формування. З огляду на це також дуже важливо правильно налаштувати збиральну техніку, щоб мінімізувати падіння і травмування бульб при збиранні та транспортуванні.

Бульби Каррери мають дещо довший період спокою, ніж інші дуже ранні сорти, що полегшує їх зберігання. Основними передумовами якісного зберігання Каррери є своєчасне підсушування зібраних бульб, забезпечення сталих умов зберігання та запобігання конденсату. Комплекс цих передумов важливий для запобігання розвитку сріблястої парші. Оптимальною температурою зберігання є 4–5°С. В календарі продажів слід передбачити реалізацію Каррери не пізніше ніж до кінця січня.

Сорт Моцарт – високотоварний середньопізній сорт з червоними бульбами та світло-жовтим м’якушем. Моцарту притаманні високий потенціал урожайності та виняткова товарність бульб. Сорт має потужну кореневу систему й гарно розвинену надземну масу, що дає змогу отримувати високі врожаї навіть у роки з сильною посухою.

Щоб успішно вирощувати цей сорт, необхідно обов’язково брати до уваги його біологічні особливості. Найбільше Моцарт полюбляє супіщані та суглинкові ґрунти. Однак його можна ефективно вирощувати і на важких ґрунтах, за винятком слабоаерованих або ґрунтів, де можливе підтоплення.

Сорт Моцарт
Сорт Моцарт

Моцарт погано реагує на надмірну кількість азоту. Загалом йому достатньо до 100 кг д.р. на гектар (враховуючи і запаси у ґрунті). Вся норма азоту має бути внесена за один раз, оскільки підвищені норми азоту або внесення їх в кілька прийомів можуть спричинити затримку в формуванні шкірки. Через це також важливо уникати використання аміачної води і, особливо, органічних добрив.

Дуже важливо розуміти, що Моцарт – це середньопізній сорт із тривалим періодом спокою та сповільненими першими фазами розвитку. Тому важливо створити умови для отримання швидких сходів. Попереднє прогрівання посадкових бульб стимулює їх вихід зі стану спокою, що позитивно позначається на подальшій динаміці розвитку рослин. Впродовж періоду прогрівання бульб важливо контролювати ріст паростків, щоб запобігти їх переростанню, оскільки Моцарт чутливий до їх травмування. Цей сорт погано реагує на різання посадкових бульб, а тому намагайтеся уникати цього. Iншою передумовою швидкого проростання картоплі є ранні строки посадки. Плануючи садіння бульб, важливо ставити Моцарт на перше місце в черзі. Цей сорт без проблем витримує ранні строки садіння та посадку в непрогрітий ґрунт. Розподіл у часі садіння картоплі та подальшого формування гребенів пришвидшує появу сходів і початок вегетації рослин. Тому при вирощуванні цього сорту ми не радимо проводити посадку картоплі з одночасним формуванням гребенів, оскільки це призведе до значної затримки сходів.

Оптимальна густота посадки залежить від типу ґрунту і становить 47–55 тис. бульб на гектар.

Як вже зазначалося, перші фази розвитку цього сорту досить повільні, однак надалі ріст рослин пришвидшується з утворенням дуже потужного габітусу куща. Моцарт досить стійкий до фітофторозу листя і бульб, однак потребує належного захисту. При плануванні захисних заходів уважно перевіряйте ефективність обраних фунгіцидів проти альтернарії.

Моцарт досить стійкий до посухи, а тому не потребує надто рясного зрошення. Більше того, надмірний полив може принести більше шкоди, ніж користі, оскільки сорт погано витримує кисневе голодування бульб.

Оскільки формування шкірки на бульбах цього сорту проходить досить довго, потрібно правильно припинити вегетацію рослин. При вирощуванні на зрошенні за 3 тижні до запланованої десикації чи скошування бадилля слід припинити полив картоплі. Через дуже розвинутий габітус куща дворазової десикації може виявитися недостатньо для зупинки росту. Для цього дуже важливо забезпечити максимально якісне покриття рослин робочим розчином десиканту. Однак найкращий результат забезпечує поєднання скошування бадилля з подальшою його десикацією. Надалі слід контролювати посадку картоплі, щоб уникнути повторного відростання бадилля.

Збирання Моцарту проводять лише після закінчення формування шкірки бульб (3–4 тижні після десикації). При нерівномірному зволоженні впродовж сезону вирощування Моцарт може мати більш видовжені столони, але сформовані бульби рівномірно поширенні по площі гребеня. Тому важливо проводити пробні підкопки бульб, щоб правильно налаштувати збиральну техніку.

Досвід роботи з цими сортами показує, що, приділивши належну увагу їхнім біологічним особливостям при вирощуванні, можна отримати не менше ніж 30 т/га якісної, красивої та смачної картоплі навіть в умовах посухи.

Ігор Чечітко, ТОВ HZPC Ukraine

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2017

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

Підписатися
Сповістити про
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Мікродобрива в живленні картоплі

Мікроелементи у живленні картоплі відповідають не лише...

Вирощування картоплі: на що звернути увагу

Картопля – одна з найпопулярніших культур у...

Технології зберігання картоплі для глибокої переробки

Говорячи про зберігання картоплі, важливо наголосити, що...

Погода

Kyiv
легкий дощ
10.5 ° C
11.5 °
8.1 °
83 %
0.5kmh
100 %
Пт
11 °
Сб
19 °
Нд
22 °
Пн
23 °
Вт
24 °