06 Грудня 2021

Досвід впровадження комбінованого способу обробітку ґрунту

Незважаючи на те, що перша половина цього року видалась щедрою на опади, практика останніх років переконливо свідчить, що основними проблемами, які лімітують врожайність у багатьох регіонах, залишаються брак вологи та кліматичні зміни. У зв’язку з цим господарства дедалі частіше звертаються до альтернативних вологозберігаючих систем обробітку ґрунту, які дають змогу отримати хороший врожай у нових реаліях. Одним з таких є ТОВ «Сузір’я-Попружна», що на Київщині. Своїм досвідом та поглядами на проблему з нами поділились директор господарства Михайло Зеляк і агроном Сергій Чубко.

Михайло Зеляк: Сьогодні, маючи в обробітку 3700 га землі, ми намагаємось дотримуватись сівозміни. Вирощуємо озиму пшеницю –700 га, ярий ячмінь – 200 га, озимий ріпак – 200 га, соняшник – 500 га, сою – 600 га та кукурудзу – 1300 га. При цьому соняшник повертаємо на одне й те саме поле не раніше ніж на восьмий рік, тоді як кукурудза частково висівається в монокультурі.

За час своєї діяльності в сільському господарстві ми перепробували безліч технологій обробітку ґрунту, починали з відвальної, експериментували з Mini-till і No-till. Останнім часом вийшли на комбінований спосіб, використовуючи Strip-till і мінімальний обробіток ґрунту.

Якщо ще 10–15 років тому вся технологія у нас була спрямована на те, щоб підготувати ґрунт для проведення якісної сівби, а також, за потреби, для міжрядного обробітку, то в останні роки пріоритети змінились. Тепер на першому місці стоїть завдання зберегти вологу. Тобто все робиться для досягнення цієї мети, оскільки саме волога є основним лімітуючим чинником рівня врожайності.

Так, ми відмовились від оранки. Відповідно змінився і підхід до системи обробітку ґрунту, який потребував нової техніки. Після кількох посушливих років стало очевидним, що інтенсивний обробіток ґрунту глибше, ніж висівається насіння, особливо в літньо-осінній період, призводить лише до погіршення ситуації з вологою. Оброблений шар швидко пересихає і висіяне насіння за відсутності опадів не має доступу до вологи.

Отож нам потрібен був агрегат, який після збирання попередника дасть змогу обробляти ґрунт не глибше ніж на 3–4 см і при цьому не робити «шифер» на полі. Тоді ми звернули увагу на дисковий культиватор Carrier виробництва компанії Väderstad. На той час це був, напевно, єдиний агрегат, який міг якісно обробити ґрунт на таку невелику глибину, і нас це влаштовувало.

Перший Carrier 820 ми придбали близько 10 років тому. Сьогодні у нас працює вже третій. Кожних 4–5 років ми замінюємо його на новий. Ми підрахували, що з огляду на інтенсивність роботи культиватора та наші умови, це оптимальний час його експлуатації в господарстві. За сезон він мінімум двічі «закриває» всі наші площі, а то й більше. Тобто за 4–5 років культиватор обробляє 30–35 тисяч гектарів. Таким чином, він став незамінною одиницею в нашій системі підготовки ґрунту.

Сергій Чубко: Незважаючи на те, що минулий рік був досить посушливий і багато аграріїв отримали рекордно низькі показники врожайності, нам вдалось зібрати хоч і дещо нижчий, ніж зазвичай, але все ж таки непоганий врожай: 70 ц/га кукурудзи на круг (окремі поля давали і 90 ц/га), 68 ц/га озимої пшениці, 30 ц/га – соняшнику. Цей рік теж розпочали непогано – ріпак дав 38 ц/га.

Сергій Чубко, агроном ТОВ «Сузір’я-Попружна»
Сергій Чубко, агроном ТОВ «Сузір’я-Попружна»

Взагалі за нашої технології ми не отримуємо рекордних врожаїв, але якщо рік нормальний, то стабільно маємо 100 ц/га кукурудзи, 35–40 – соняшнику та ріпаку, 30 – сої, 65–70 пшениці.

Пояснити такі результати я можу лише тим, що ми працюємо над збереженням вологи. Землі у нас розкидані на 60 км і, звичайно, там, де випадає більше опадів, врожайність вдається отримувати на 10–15 ц/га вищу. Але площ, де б ми збирали критично низькі врожаї, не було.

Суть нашої системи підготовки ґрунту полягає ось у чому. Одразу після збору врожаю слід у слід за комбайном проходить Carrier і закриває вологу. Наприклад, у цьому році після ріпаку на полях, що плануються під пшеницю, ми вже провели два дискування на глибину 3–4 см – перше з метою закриття вологи, другим забирали падалицю ріпаку, яку не можна залишати на полі, оскільки вона дуже висушує ґрунт. Якщо надалі проблема з падалицею повторюватиметься, будемо вже обробляти поле гербіцидом і далі сіяти. Зернова сівалка у нас важка для нульової технології, тому такого обробітку їй цілком достатньо.

Поля, які готують під висів ріпаку чи пшениці, ми намагаємось утримувати до сівби в належному стані. Але обробіток проводимо лише на невелику глибину, прагнучи зберегти таким чином вологу в посівному шарі. Коли поле оброблено на 3–4 см і засіяно на 3–5 см, то капілярна волога дістане до насіння і забезпечить проростання. Якщо ж обробіток був глибший, то волога просто випарується і можна взагалі не отримати сходів.

Carrier – один з небагатьох агрегатів, який дає змогу проводити обробіток на невелику глибину – 3–4 см
Carrier – один з небагатьох агрегатів, який дає змогу проводити обробіток на невелику глибину – 3–4 см

Після кукурудзи під технічні культури ми спочатку працюємо подрібнювачем, за ним іде Carrier. Далі запускаємо глибокорозпушувач, який за навігацією нарізає смуги на глибину до 35 см з шириною міжряддя 70 см. Разом із розпушуванням ґрунту вносимо фосфорні добрива на глибину 15 см, щоб надалі змусити кореневу систему рослин тягнутись у глибші шари ґрунту. Навесні в ці смуги відбувається висів. Тобто під технічні культури ми проводимо дискування з глибоким розпушуванням, під зернові – обмежуємось поверхневим обробітком. Таким чином Carrier застосовується у нас після збирання всіх культур. Крім того, працюємо ним і навесні для закриття вологи під сою.

Михайло Зеляк: Працюючи цим агрегатом вже не один рік, можу відмітити його основні переваги.

Перш за все, це можливість обробітку на невелику глибину – 3–4 см, що є вимогою нашої технології. При цьому він забезпечує необхідну якість. У Carrier оптимально підібрана відстань розміщення дисків тому він може проводити більш рівномірний поверхневий обробіток порівняно з іншими подібними агрегатами. Це важливо, оскільки при висіві ми намагаємось дістатись до цього зрізу ґрунту і розмістити насіння на тверде ложе.

Результат роботи дискового культиватора Carrier 820 на полі господарства після збирання пшениці
Результат роботи дискового культиватора Carrier 820 на полі господарства після збирання пшениці

Також агрегат витривалий до експлуатації нашими працівниками. Адже не варто порівнювати західного фермера, який у більшості випадків сам працює на своїй техніці, й найманого працівника. Яким би спеціалістом він не був, інтенсивність роботи у нас висока, полів багато, люди, буває, втомлюються і можуть десь схибити.

Я бачив на заводі у Швеції, як вони тестують свою техніку. Випробовується вона в кам’яному кар’єрі. Тобто витривалість робочих органів на висоті. Техніка цілком відповідає своїй ціні.

Приємно й те, що Carrier вирізняється низькою витратою палива –4,5 л/га. Він агрегатується у нас з 310-сильним трактором. Раніше, наприклад, важкі дискові борони брали і по 12 л/га. Разом зі скороченням кількості обробітків це суттєва економія як на ПММ, так і на амортизації техніки.

Читати по темі: Як пришвидшити посівну і не втратити в якості

Можу відмітити і його високу продуктивність. За добу 8-метровий Carrier здатен «закрити» 170–180 га. Працює він у нас зі швидкістю 15, а то і 18 км/год.

Крім того, для нас зручно, що база техніки Väderstad розташована поряд – всього 40 км звідси. Це суттєво спрощує нам обслуговування.

До речі, коли ми купували дисковий культиватор Carrier, то придбали одразу ще й їхню 8-рядкову сівалку точного висіву Tempo. Тоді  це були перші сівалки, які забезпечували високу точність висіву на великій швидкості. Попрацювала вона у нас 4 роки, доти, поки ми не побачили 16-рядковий варіант. Спробували її навесні у себе на демо, де вона засіяла 2000 га, і на осінь придбали. Зараз, через 6 років експлуатації, замінюємо вже її на таку ж саму, тільки новішу, оскільки в старої не було можливості активувати секційний контроль для уникнення пересівів.

Сергій Чубко: Tempo – оптимальна сівалка для нашої технології. Завдяки очищувачам рядків вона добре розгортає всі пожнивні рештки, вирівнює землю і якісно висіває насіння на необхідну глибину. Рештки згортаються в міжряддя, закриваючи його від непродуктивних втрат вологи та захищаючи від надмірно високих температур на поверхні поля.

Окрім соняшнику та кукурудзи, ми також плануємо спробувати сіяти нею сою та ріпак. Коли солома залишається на поверхні, для якісного висіву важливо зробити посівну зону чистою, що Tempo чудово вдається. Крім того, зі збільшенням міжряддя ми хочемо досягти кращої освітленості, зменшення захворюваності та вилягання посівів.

Михайло Зеляк: На користь техніки Väderstad говорить і те, що це сімейний бізнес, і ставлення до нього у власників відповідне. Більшість комплектуючих виробляється лише на заводах компанії під повним контролем. Ведеться облік всіх одиниць техніки, навіть тієї, що випускалась іще в 50-х роках минулого століття. І під неї, за потреби, можуть виготовити необхідні запчастини. Це вражає.

Carrier на всі випадки1Що стосується дискового культиватора Carrier, то я часто порівнюю його з танком – такий надійний і витривалий. Так, як ми його експлуатуємо, напевно, жоден інший агрегат вже б не витримав.

Диски на ньому міняємо майже кожного сезону. Робимо це для того, що зберігати якість обробітку, адже навіть при частковому зношені нам стає важче витримувати необхідну глибину.

В цілому Carrier став частиною нашого нового підходу до системи підготовки поля. Поряд із мінімізацією обробітку ми почали вносити мінеральні добрива на глибину, залишати на поверхні пожнивні рештки, які захищають вологу від випаровування і водночас землю – від надмірних опадів. Адже коли йде сильний дощ – це як бомбардування, із землі робиться асфальт, змивається верхній шар. А коли є рештки, вони згладжують ці удари, волога краще вбирається ґрунтом. Все це в комплексі забезпечує нам більшу стабільність в отриманні врожаїв. А як відомо, якщо є врожай, то будь-яка технологія має право на існування.

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2021

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Made in Italy. Парад технічних новинок на виставці EIMA-2021

Наприкінці минулого місяця в італійському місті Болонья...

Як оптичні сенсори економлять ЗЗР і добрива

Ключовий принцип точного землеробства – обробляти поле...

Погода

Kyiv
легкий сніг
-1 ° C
-0.7 °
-2.4 °
92 %
0.5kmh
90 %
Пн
3 °
Вт
4 °
Ср
1 °
Чт
3 °
Пт
5 °