Україна завжди відігравала роль потужного та надійного постачальника сільськогосподарської продукції на світовий ринок. Але цього року, за супутниковими даними, український урожай буде значно меншим, чим раніше. Про це пише німецька газета Der Spiegel, уточнюючи, що аграрні трейдери та неурядові організації вже кілька тижнів стежать за ситуацією на українських полях.
Розрахунки компанії Baywa, зроблені на основі даних із супутників, свідчать, що Україна цього року збере близько 22,48 мільйона тонн пшениці. Якщо порівнювати з минулим роком, то це на 17% менше.
“Дані свідчать, що врожай буде нижчим за середній, і цього вже не уникнути. Це катастрофа, особливо для людей у найбідніших країнах”, – сказав директор Baywa Клаус Йозеф Лутц.
Це погані новини для продовольчої безпеки по всьому світу. Тому як скорочення поставок зерна призведе до інфляційного тиску та підніме світові ціни на зерно. А високі ціни загрожують світовій продовольчій безпеці, особливо у найменш економічно розвинених державах.
Супутникові дані можна використовувати також для оцінки, в яких регіонах України врожаї будуть більшими, а в яких навпаки. Компанія Vista, що належить Baywa, стежить за вирощуванням зернових культур, а також соняшнику та кукурудзи за допомогою супутників Європейського космічного агентства (ESA), поєднуючи їх дані з інформацією про погоду та стан ґрунту.
У Vista помітили, що озимі культури вже дозріли у південних та східних областях України. Проте саме ці українські регіони залишаються під загрозою і більшою невизначеністю, ніж західні області. Тож не можна виключати, що ці врожаї будуть втрачені під час війни.
Втім, у загальній оцінці врожаю цей фактор поки що не враховують. Тому, якщо війна нашкодить південно-східним областям України, скорочення українського врожаю цього року буде значно більшим ніж 17%.
Втім не лише війна вплинула на нинішні результати українського агросектору. Урожаї постраждали ще й через посуху.
“Посуха цього року була значно більшою, ніж у попередні роки”, – сказав директор Vista Хайке Бах, додавши, що через це врожайність у центрально-західних областях України скоротиться на 25-40% порівняно із 2021 роком.
Також Лутц наголосив на героїчності українських фермерів, які ризикуючи власним життям, удобрювали та обробляли поля. Однак тільки під час жнив стане зрозуміло, наскільки окупляться ці зусилля.
В принципі, у Мінагрополітики України називають приблизно такі самі цифри. Так, за словами заступника міністра аграрної політики та продовольства України Тараса Висоцького, в наступному році урожай в Україні може суттєво скоротитися.
За словами Висоцького, лише офіційно Україна втратила 25% орних земель, а насправді – більше. В наступному році через це урожай може скоротитися на 35-40%, або на 30 млн. тонн.