01 Грудня 2021

Чому в кукурудзи шаблевидні листки?

Перед цвітінням кукурудзи минулого року багато аграріїв виявили на товарних полях рослини із довгими шаблевидними верхніми листками. Інколи цей ефект іще називають «цибулевим листком». В попередньому сезоні проблема проявилася набагато масштабнішою. Чим викликаний цей прояв і які його наслідки?

ПРИЧИНА ШАБЛЕВИДНОСТІ ЛИСТКІВ

Поодинокі рослини з аномально розвиненим листям зустрічаються завжди. Але минулого літа на кукурудзі «цибулеві листки» не помітити було важко – на деяких  полях їх мали до 70% рослин. Вже наприкінці червня шаблевидність листя почала проявлятися на посівах південних регіонів України. Перед викиданням волоті, в період, коли кукурудза переходить із фази активного росту в фазу цвітіння, агрономи побачили, що цей ефект набуває на полях масового характеру. Як правило, верхній листок був щільно скручений у трубку із плавним вигином по центральній жилці. Інколи навіть не відбувалося диференціації тканин листка і він мав форму спаяної трубки. Після викидання волоті можна було спостерігати, що частина рослин стоїть без чоловічих суцвіть – волоть була міцно стиснута у пазусі верхнього листка, що не давав волоті вільно виходити назовні.

При дослідженні цього прояву з’ясувалося, що на всіх проблемних полях було використано системні страхові гербіциди з діючою речовиною 2-етилгексиловий ефір 2,4-Д. Ці препарати мають дуже широкий спектр дії, є ефективними засобами для боротьби з однорічними дводольними бур’янами і класифікуються як синтетичні ауксини – іншими словами, є штучними гормонами росту. За нормальних погодних умов 2-етилгексиловий ефір 2,4-Д не має фітотоксичності на кукурудзу та наступні культури. Але травень 2020 року, коли вносилися всі страхові гербіциди, був незвично холодним. По всьому «кукурудзяному поясу» України середньодобові температури були нижче ніж +15°С впродовж усього місяця, а нічні в середині травня опускалися до +1…–3°С.

Чому в кукурудзи шаблевидні листки-1Прохолодна погода створила умови, за яких діюча речовина гербіциду збільшила фітотоксичний вплив на культурні рослини. Хоча в рекомендаціях до препаратів на основі 2,4-Д сказано про заборону використання до і після заморозків, очевидно, що навіть плюсова температура, близька до 0°С, в поєднанні з цими гербіцидами може бути згубною для кукурудзи.

Кожен випадок шаблевидності листя кукурудзи супроводжувався неправильним розвитком верхнього ярусу коріння. Цей прояв точно вказує на його хімічну природу.

Чому в кукурудзи шаблевидні листки-2Однозначного пояснення появи цих симптомів на певних гібридах знайдено не було. Цибулевий листок спостерігався на різних групах стиглості та гібридах різного походження. Варто тільки сказати, що деякі гібриди через певний час змогли відновити свій типовий габітус і вегетацію. Можливо, не завдяки генетичним особливостям, а через певні агрокліматичні умови, що склалися на полі.

НАСЛІДКИ

Кожний окремий випадок фітотоксичного прояву призводив до своїх наслідків. На деяких полях фітотоксичність зникла за 10–14 днів. Але на інших посіви зазнали більшого пошкодження. Наприклад, на одному з полів близько половини рослин не змогли викинути волоть через щільну пазуху верхнього листка.

Чому в кукурудзи шаблевидні листки-3У такому випадку кількість продуктивного пилку на полі зменшується, що загрожує поганим запиленням качана. Майже на кожному з полів виявлено окремі рослини, заражені пухирчастою сажкою, яка змогла проникнути всередину через розриви тканин шаблевидних листків. (Під час швидкого росту під дією синтетичних ауксинів завжди утворюється безліч тріщин і розривів у вегетативних органах кукурудзи.)

Чому в кукурудзи шаблевидні листки-4Звісно, основним негативним наслідком є прямий недобір урожаю на таких полях, оскільки генеративні органи кукурудзи також відчують вплив холодних погодних умов і хімічного захисту. На основі цього досвіду можна зробити висновок, що при схожих холодних весняних сезонах доречно буде використати гербіциди з іншими діючими речовинами або зменшити дозу внесення при використанні синтетичних ауксинів.

Віталій Каламбет, менеджер з агросервісу «Кукурудза та соняшник», компанія КВС

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2021

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Висів на полі гібридів із різними групами стиглості

Степова зона та південний Лісостеп України мають...

Шляхи підвищення ефективності вирощування кукурудзи

Світові площі посівів кукурудзи продовжують зростати, перевищивши...

Кукурудза любить кальцій

Незважаючи на останні досягнення науки і селекції,...

Погода

Kyiv
легкий сніг
0.5 ° C
1 °
-0.1 °
86 %
0.5kmh
90 %
Ср
2 °
Чт
6 °
Пт
6 °
Сб
2 °
Нд
1 °