19 Жовтня 2021

Деяким господарствам цьогоріч доводиться пересівати кукурудзу. Чому?

Станом на сьогодні в Україні вже засіяно близько 90% площ відведених під кукурудзу. Втім, цього року погодні умови склалися так, що деяким господарствам доводиться пересівати кукурудзу навіть у традиційно теплих регіонах, як, наприклад, на Херсонщині.

Аналіз посівів на початок травня показав, що в окремих господарствах посіви зріджені або сходів взагалі немає. Причиною такої ситуації є ранній посів гібридів кукурудзи в недостатньо прогрітий грунт.

Ранній посів кукурудзи часто зумовлений погодніми та грунтовими умовами регіону, а також великим обсягом посівних площ і доступністю орендованої техніки на конкретний проміжок часу.

Якщо терміни сівби припали з 12 по 16 квітня, коли нічні температури складали нижче +7…8 ºС, а денна температура була +10…12 ºС, то є ризик пересіву. Це тому, що при таких температурах навколишнього середовища температура на глибині залягання насіння склала всього +4…6 ºС.

За словами багатьох агрономів, надранній посів кукурудзи невигідний, оскільки затримка сходів може скласти до 5 тижнів. Звісно, це залежить від грунтових і погодних умов конкретно взятого поля.

Тривалий час проростання провокує ураження насінини в грунті хворобами, безліччю шкідників, а проростаючий зародок страждає від умов перезволоженого чи підтопленого грунту.

Весняні нічні та ранкові заморозки теж роблять свою справу. Так, проростання насінини відбувається при +8 ºС, але при цьому зародковий корінь, первинна коренева система, листки та колеоптиле здатні нормально поглинати воду.

Але за таких низьких температур ферментні системи клітини не функціонують належним чином, тому ріст і поділ клітин не відбувається. Це гальмує розвиток культури й збиває напрямок росту.

Знижені температури ведуть до загибелі колеоптиле, що і відбулося в багатьох фермерських господарствах півдня України, які посіяли насіння кукурудзи у квітні.

Отже, якщо температура при посіві складала +8…12 ºС, а грунту – +4…6 ºС, то на сьогодні у багатьох господарствах сходи культури отримано нерівні, а в когось їх немає взагалі.

Досвід агрономів свідчить, що оптимально сіяти насіння кукурудзи за встановлення стійкого температурного режиму +14 ºС.

Якщо посіяли рано і отримали рідкі сходи (чи вони зовсім не з’явилися – це видно після детального вивчення стану насіння в рядку), то доводиться пересівати. Також важливо для кожного регіону обирати гібриди кукурудзи з відповідним ФАО.                                              

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Жнива-2021: в яких областях отримали найбільшу урожайність с/г культур

В Україні триває збирання зернових та зернобобових...

Variant Irrigation представила нову зрошувальну систему

Українська виробничо-сервісна компанія «Variant Irrigation» презентувала нову...

Після оприлюднення жовтневого звіту USDA несподівано і різко підскочили ціни на пшеницю

Минулого вівторка пшеничні ринки досить стримано відреагували...

Погода

Kyiv
чисте небо
11.5 ° C
12.1 °
10.2 °
43 %
0.9kmh
0 %
Вт
11 °
Ср
15 °
Чт
18 °
Пт
18 °
Сб
11 °