29 Березня 2024

Дискові знаряддя для обробітку ґрунту

Обробіток ґрунту дисковими знаряддями – технологічна операція, яка вирішує низку важливих завдань: боротьба з бур’янами, шкідниками та збудниками хвороб культурних рослин; збереження й акумулювання ґрунтової вологи; активізація мікробіологічних процесів; загортання у верхню частину орного шару ґрунту післяжнивних решток і добрив; підготовка до високоякісного виконання подальших заходів основного обробітку ґрунту.

Важкими дисковими знаряддями ґрунт можна обробляти на глибину до 20 см. Тому часто в сучасних системах підготовки ґрунту застосування дискових знарядь виконує роль заходу основного обробітку, тобто замінює, наприклад, оранку чи суцільну культивацію. Дискові знаряддя також досить часто застосовують для заробляння у ґрунт мінеральних або органічних добрив.

Основною метою обробітку ґрунту дисковими знаряддями є розпушування верхнього шару, завдяки чому зберігається волога і створюються умови для накопичення її у ґрунті в період від збирання врожаю до зяблевої оранки.

Лущення рекомендують проводити одночасно зі збиранням урожаю або не пізніше ніж через 2–3 дні після нього, поки ґрунт ще не встиг надто ущільнитися та висохнути, проте не пізніше як за 15 днів до початку зяблевої оранки. Тож завдяки лущенню досягають задовільного розпушування ґрунту та якісного підрізання бур’янів і стерні. На полях, засмічених злісними бур’янами, з появою сходів слід провести повторне лущення. До того ж другий прохід дискового агрегату потрібно виконувати під кутом 30–45° відносно першого.

Ступінь загортання рослинних решток за основного дискового обробітку ґрунту має становити не менше ніж 65%. Якість розпушування ґрунту вважається задовільною, якщо кількість грудок діаметром до 50 мм становить не менше ніж 75% усіх фракцій. Гребенистість поверхні не повинна перевищувати 5 см, висота гребенів на дні борозни після одного проходу дискової борони – 6 см, а після двох – 4 см. Ступінь підрізання бур’янів має становити не менше ніж 90–95%.

Залежно від кута атаки, ваги знаряддя та стану ґрунту глибина обробітку може змінюватися: для легких дискових знарядь вона становить до 10 см, для важких – до 20 см. Відхилення середньої глибини обробітку від заданої не повинно перевищувати ±2 см.

Швидкісний режим роботи агрегатів встановлюють залежно від глибини обробітку та питомого опору ґрунту в межах практично допустимих швидкостей, зазвичай 12–15 км/год.

Сьогодні дискові знаряддя випускає ціла низка компаній – як зарубіжних, так і вітчизняних. Розглянемо особливості агрегатів від провідних фірм-виробників, які широко представлені на українському ринку і можуть зацікавити вітчизняних аграріїв.

Загальні технічні характеристики основних дискових знарядь, представлених на українському ринкуKÖCKERLING

Німецька компанія Köckerling виготовляє причіпні дискові борони Rebell Profiline, які якісно обробляють ґрунт і змішують велику кількість рослинних решток із верхнім його шаром.

Дуже міцна рамна конструкція дискової борони Rebell Profiline стійка до деформації навіть у важких умовах експлуатації. Тривалий термін безвідмовної служби забезпечується завдяки застосуванню якісних матеріалів та елементів. Саме це сприяє надійній та продуктивній роботі на швидкості 12–18 км/год.

Тривалий термін безвідмовної служби дискових борон Rebell Profiline забезпечується завдяки застосуванню якісних матеріалів та складових
Тривалий термін безвідмовної служби дискових борон Rebell Profiline забезпечується завдяки застосуванню якісних матеріалів та складових

Вирізні диски борони встановлені з кутом атаки 17° та кутом нахилу до вертикалі 21°. Лінійна відстань між дисками становить 150 мм. При контакті з камінням чи іншими тимчасовими перешкодами диски незалежно один від одного відхиляються вгору, повертаючись після долання перешкоди у попереднє положення (3D-ефект). За рахунок постійної вібрації пружної стійки під час роботи відбувається самоочищення дисків борони.

За допомогою безступінчастого гідравлічного налаштування агрегату (запатентована система EasyShift) можна безперешкодно змінювати глибину обробітку під час роботи безпосередньо з кабіни трактора (синхронне регулювання опорних коліс та STS-котка. Подвійний коток діаметром 530 мм, який очищується сам, забезпечує плавність ходу. Під час роботи агрегат спирається на спарені колеса та на коток. Таким чином, велика площа опори забезпечує дотримання заданої глибини. Задня регульована штригельна борона з зубцями діаметром 13 мм оптимально розподіляє післяжнивні рештки та вирівнює поверхню ґрунту.

VÄDERSTAD

Компанія Väderstad має у своїй лінійці продукції багатофункціональний дисковий агрегат Carrier із великим діапазоном можливостей. Обробіток стерні, підготовка насіннєвого ложа, розпушування ґрунту – ось основні напрями його роботи. На ринку пропонується широкий спектр навісних і причіпних моделей машин Carrier.

Carrier – універсальний агрегат, який можна використовувати як для обробітку стерні, так і підготовки насіннєвого ложа чи розпушування ґрунту
Carrier – універсальний агрегат, який можна використовувати як для обробітку стерні, так і підготовки насіннєвого ложа чи розпушування ґрунту

Агрегати Carrier виготовляють у чотирьох модифікаціях: Carrier з дисками діаметром 450 або 470 мм, Carrier Х з дисками 450 мм, Carrier L із дисками 510 мм та Carrier XL із дисками 610 мм. Залежно від модифікації та ширини захвату, Carrier бувають як причіпні, так і навісні. Кут атаки дисків може регулюватись у межах від 11 до 19 градусів, завдяки чому змінюється глибина обробітку. Диски виготовлені з високоякісної зносостійкої шведської сталі марки V-55, мають конічну форму, завдяки чому, незважаючи на поступове їх спрацювання, кут атаки дисків залишається незмінним.

Всі моделі дискових агрегатів Carrier можуть бути обладнані штригельною бороною, ножовим котком Cross Cutter Knife або важкими вирівнюючими планками Cross Board Heavy, що робить їх іще більш універсальними.

Шригельна борона призначена для роботи після збирання комбайна і покликана покращити якість обробітку, рівномірно перерозподіливши післяжнивні рештки по поверхні. Ножовий коток Cross Cutter Knife ефективно подрібнює стебла проміжних культур, сидератів, стерні ріпаку та соняшнику. Вирівнювальні планки Cross Board Heavy подрібнюють грудки та якісно вирівнюють поверхню поля.

LEMKEN

Для основного обробітку ґрунту компанія Lemken виготовляє важкі дискові борони Rubin, а також дискові ґрунтообробні агрегати Heliodor.

Модельний ряд дискових борін Rubin включає цілу низку навісних і напівнавісних агрегатів. Оригінальні конструкторські рішення та раціональна компоновка робочих органів забезпечують якісне подрібнення післяжнивних і рослинних решток та загортання їх у ґрунт.

Найновішою розробкою є дискова борона Rubin 12. Агрегат вирізняється конструкцією стійок, формою та розмірами дисків, а також принципом навішування агрегату. Модернізована коротка важка дискова борона Rubin 12 чудово працює на полях із великою кількістю рослинних решток. Два ряди напівсферичних дисків дають змогу працювати з тією ж глибиною обробітку, що й культиватори, але водночас інтенсивніше подрібнювати та перемішувати рослинні рештки із ґрунтом. Диски встановлені під кутом 20° до поверхні ґрунту та під кутом 16° до напрямку руху, що дає змогу рівномірно обробляти поверхню поля на велику глибину. Симетричне розташування дисків у кожному ряду гарантує стабільний прямолінійний рух без бокового відхилення навіть під час роботи на схилах.

Оновлена коротка дискова борона Heliodor 9 оснащена дисками діаметром 510 мм, що на 45 мм більше, ніж у попередній моделі.
Оновлена коротка дискова борона Heliodor 9 оснащена дисками діаметром 510 мм, що на 45 мм більше, ніж у попередній моделі.

Оновлена коротка дискова борона Heliodor 9 оснащена дисками діаметром 510 мм, – це на 45 мм більше, ніж у попередній моделі. Завдяки цьому збільшилася глибина обробітку, а також подовжився термін експлуатації машини. На дисках встановлено підшипникові вузли з радіально-упорними підшипниками, які не потребують обслуговування, геометрія стійки не змінилась.

Новинкою є гідравлічне регулювання глибини обробітку для навісних і напівнавісних модифікацій, яке пропонують як опцію. В разі використання борони для передпосівного обробітку глибину ходу дисків, що працюють за колією трактора, можна регулювати окремо за допомогою перфорованої куліси. Відтак у зоні колії вдається досягти оптимального вирівнювання.

KUHN

Компанія Kuhn виготовляє тандемні дискові борони Discover XL нового покоління із центральним брусом. Вони вирізняються потужною несною рамою. Основна частина ваги знаряддя розподіляється на колеса трактора або на один із рядів дисків. Крім того, рама слугує захисним кожухом для всіх трубопроводів і тяг, захищаючи їх від можливого зовнішнього пошкодження. Якісна робота дискової борони Discover XL забезпечується завдяки багатопозиційному регулюванню зчіпного пристрою, великій питомій вазі на один диск (110–125 кг) і симетрично зміщеному передньому та задньому кріпленням.

Рама у Discover XL слугує захисним кожухом для всіх трубопроводів і тяг, захищаючи їх від можливого зовнішнього пошкодження
Рама у Discover XL слугує захисним кожухом для всіх трубопроводів і тяг, захищаючи їх від можливого зовнішнього пошкодження

Борони Discover XL оснащують дисками товщиною 8 мм, які виготовлені з особливо міцної сталі. Батареї дисків мають сферичні вирізні та суцільні диски, які встановлені через один. Це дає змогу краще подрібнювати та перемішувати рослинні рештки із ґрунтом. Кожен диск борони має індивідуальний чистик, що дає змогу машині працювати на важких ґрунтах. Дискові батареї кріплять на потужних роликових підшипниках, які здатні компенсувати значні навантаження у найважчих умовах роботи.

Дискові борони Discover XL можна оснащувати трьома типами котків, які, залежно від вологості та структури ґрунту, здатні створювати питомий тиск на поверхню поля, що становить 75, 90 та 105 кг/м ширини захвату.

QUIVOGNE

Компанія Quivogne пропонує напівнавісні важкі дискові борони APVRS FF, які випускаються у V-подібній модифікації. Ці агрегати обладнані спеціальними агресивними зубчастими дисками «Флео-Флео», завдяки чому можуть виконувати безвідвальну обробку ґрунту в складних умовах та за наявності великої кількості рослинних решток. Максимально допустима швидкість роботи – 10–12 км/год. Характерною особливістю цих агрегатів є безвідвальний неповний поворот пласта.

Дискові борони APVRS FF обладнані агресивними зубчастими дисками «Флео­Флео», завдяки чому можуть проводити безвідвальну обробку грунту у важких умовах
Дискові борони APVRS FF обладнані агресивними зубчастими дисками «Флео­Флео», завдяки чому можуть проводити безвідвальну обробку грунту у важких умовах

Кожна батарея дисків може мати свій незалежний кут атаки, який регулюється окремо, а глибина обробітку ґрунту встановлюється під конкретні умови й може досягати 25 см. Вирізи дисків, товщина яких становить 10 мм, розташовуються по спіралі. Міждискова відстань дорівнює 280 мм. Міцний квадратний вал дискової батареї перетином 50х50 мм гарантує надійну роботу впродовж усього періоду експлуатації борони. Надійності бороні додають також надміцні дворядні конічні роликопідшипники з 3-шаровим ущільненням.

За допомогою зчіпного пристрою борони APVRS можуть комплектуватися набором прикочувальних котків і штригелем. У транспортне положення борона APVRS переводиться за допомогою гідравлічних циліндрів, складаючись вертикально. Ширина у транспортному положенні становить 3 м.

GREAT PLAINS

Компанія Great Plains пропонує нову дискову борону серії 7000, яка має конструкцію подвійного зміщення батарей із дисками у обидві сторони від лінії тяги. Відмінній роботі сприяє поліпшена гідравлічна система піднімання батарей, конструкція центральної вісі та система вирівнювання. Дискові борони 7000-ї серії виготовляються із відстанню між дисками 19 або 23 см.

Борони Great Plains серії 7000 мають конструкцію подвійного зміщення батарей з дисками у обидві сторони від лінії тяги
Борони Great Plains серії 7000 мають конструкцію подвійного зміщення батарей з дисками у обидві сторони від лінії тяги

Механізм вирівнювання та встановлення робочої глибини стяжною муфтою на центральній рамі дає змогу вирівняти агрегат у поперечному напрямку, розмістивши центральну та бокові секції в одній площині. Нова конструкція передбачає значно меншу кількість з’єднувальних ланок, які кріплять елементи борони, а відтак скорочується кількість точок зношування, зростає функціональність та надійність.

Дискові борони серії 7000 мають збільшений транспортний кліренс, а також вузькопрофільне Т-подібне дишло, яке зменшує радіус повороту. Зміщені С-подібні стійки амортизують і захищають дискові батареї. Така конструкція збільшує відстань між дисками, запобігаючи їх забиванню. У стандартній комплектації диски обладнані підпружиненими чистиками, які міцно фіксуються простим затягуванням болта.

AMAZONE

Компанія Amazone виготовляє компактні дискові борони Catros у навісному та причіпному варіантах. Борони комплектують дисками Catros із гладенькими краями для поверхневого обробітку ґрунту, а також вирізними дисками Catros+ для більш агресивного обробітку та заробляння у ґрунт великої кількості рослинних решток. Для передпосівного обробітку ґрунту Catros можуть додатково обладнуватися штригелем.

Борони можуть комплектуватись дисками Catros з гладенькими краями для поверхневого обробітку ґрунту, а також вирізними дисками Catros+ для більш агресивного обробітку
Борони можуть комплектуватись дисками Catros з гладенькими краями для поверхневого обробітку ґрунту, а також вирізними дисками Catros+ для більш агресивного обробітку

Диски із гладенькими краями є ідеальним рішенням для інтенсивного перемішування стерні та точного поверхневого обробітку. Завдяки цьому вдається досягти оптимальних умов для проростання падалиці та насіння бур’янів, а також мінералізації соломи. Вирізні диски Catros+ характеризуються агресивною роботою та надійним заглибленням навіть на важких ґрунтах у засушливих умовах. Вони ефективно використовуються під час обробітку полів після збирання кукурудзи, ріпаку, багаторічних трав тощо.

Кут атаки передньої батареї дисків Catros становить 17°, а задньої – 14°. Це сприяє плавному переходу ґрунту та рослинних решток від передньої батареї дисків до задньої і таким чином забезпечує першокласне перемішування. На відміну від дисків із пологим розташуванням, на машинах Catros ґрунт і солома перемішуються та знову вкладаються на поверхню поля під коток.

PÖTTINGER

Австрійська компанія Pöttinger пропонує універсальну причіпну дискову борону Terradisc. Компактна конструкція, а також агресивне розміщення міцних вирізних дисків, виготовлених із покращеної спеціальної сталі, забезпечують надійне входження в ґрунт і гарне перемішування післяжнивних решток. Відстань між дисками становить всього лише 12,5 см. Оптимальне спiввiдношення кутiв атаки по вертикалi та вiдносно руху, а також змiщення дискiв у рядах гарантують їх надiйне входження в ґрунт. Стійка диска забезпечує необхідну жорсткість, щоб під час роботи диск врізався у ґрунт і не відхилявся, забезпечуючи дотримання глибини.

Компактність є ознакою борін Pöttinger. Відкрита конструкція рами забезпечує відмінний огляд із місця водія на обидва ряди дисків. Перший ряд дискiв розташований дуже близько до трактора, що позитивно впливає на розмiщення центра маси. Зміщені секції агресивних дисків забезпечують оптимальне перемішування ґрунту з пожнивними рештками.

Компактність є ознакою борін Pöttinger. Відкрита конструкція рами забезпечує відмінний огляд на обидва ряди дисків з місця водія
Компактність є ознакою борін Pöttinger. Відкрита конструкція рами забезпечує відмінний огляд на обидва ряди дисків з місця водія

Основними робочими органами машини є сферичні диски, розміщені симетрично у два ряди. Кожен диск змонтований на окремій стійці, яка відкрита у напрямку руху, отже, великі післяжнивні рештки не застрягають під час роботи. На вибір користувача агрегат можуть комплектувати одним із п’яти варіантів прикочувальних котків.

AGСO

Компанія AGСO має важку тандемну дискову борону Challenger 1435, яка виготовляється у семи моделях. Конструкція тандемної борони розроблена на основі загальних компонентів та систем, що забезпечують оптимальні експлуатаційні характеристики усіх моделей цієї серії. Деякі з них вже випробувані у роботі на українських полях.

Опорні стійки C-Flex поглинають будь-які ударні навантаження, що виникають при наїзді на можливі перешкоди, а також при подоланні нерівностей ґрунтів. Завдяки цьому збільшується термін безвідмовної роботи підшипників, валів і дисків. Для зняття дискових батарей необхідно викрутити лише один болт та послабити інший на кожній стійці C-Flex. При знятті батареї стійки залишаються на місці.

Борони Challenger 1435 комплектуються дисками з малою ввігнутістю. Завдяки цьому вони менше забиваються і можуть працювати на вищій робочій швидкості
Борони Challenger 1435 комплектуються дисками з малою ввігнутістю. Завдяки цьому вони менше забиваються і можуть працювати на вищій робочій швидкості

Диски з малою ввігнутістю менше забиваються, а також дають змогу працювати на вищій робочій швидкості та забезпечують краще заглиблення порівняно із більш ввігнутими дисками. Жорсткі важелі скребків виготовлені з високовуглицевої сталі та термічно загартовані, що забезпечує міцність і жорсткість при очищенні решток стерні з дисків.

На боронах Challenger 1435 система регулювання контролю глибини встановлена у одному місці у передній частині машини, завдяки чому її легко змінювати. Конструкцією знаряддя забезпечується висока точність регулювання робочої глибини – один оберт регулювального гвинта дорівнює 1,25 см глибини обробітку. Контроль та утримання заданої глибини обробітку може здійснюватися із кабіни трактора за допомогою гідравліки.

«ЛОЗІВСЬКІ МАШИНИ»

Український виробник – компанія «Лозівські машини» випускає короткі дискові борони «Дукат». Борони виготовляються у навісному, напівнавісному, напівпричіпному та причіпному варіантах у восьми модифікаціях. «Дукат» становить собою коротку дискову борону з розташованими у два ряди дисковими робочими органами. Диски виготовлені зі спеціальної загартованої легованої сталі, насиченої бором, виробництва компанії Belotta. Кожен диск розміщується на індивідуальній пружинній 3D стійці.

Борони «Дукат» виготовляють у навісному, напівнавісному, напівпричіпному та причіпному варіантах у восьми модифікаціях
Борони «Дукат» виготовляють у навісному, напівнавісному, напівпричіпному та причіпному варіантах у восьми модифікаціях

Вирізні диски розташовані під оптимальними робочими кутами до вертикалі та до напрямку руху. Відстань між дисками становить 250 мм у ряду. Пласкосферична форма дисків сприяє інтенсивному перемішуванню ґрунту та рослинних решток, а насичення дисків бором додає їм зносостійкості. Під час руху диск створює низькочастотні коливальні рухи, при яких відбувається його самоочищення від налипання ґрунту та рослинних решток.

Розташовані перед рядами дисків та котками ряди пружинних зубців виконують роль регулюючого органа, який вирівнює поверхню ґрунту та рівномірно розподіляє рослинні рештки поверхнею поля. Борони «Дукат» працюють на швидкості 8–15 км/год.

VELES-AGRO

Компанія Veles-Agro пропонує короткі компактні дискові борони Kronos, які можуть оснащуватися ножовим котком. Агрегати доступні як у причіпному, так і в навісному виконанні. Тандемні дискові робочі органи закріплені на рамі через гумові амортизатори, що забезпечує розпушування ґрунту з незначними енергозатратами та знижує динамічні навантаження на підшипникові вузли. Диски встановлено на відстані 220 мм (110 мм по сліду) з кутом атаки 17°, що гарантує повне підрізання рослинних решток та ґрунту.

Стабільність та рівномірність обробітку за глибиною дозволяє використовувати Kronos також для виконання передпосівної культивації
Стабільність та рівномірність обробітку за глибиною дозволяє використовувати Kronos також для виконання передпосівної культивації

Зворотне ущільнення поверхні виконується котком. Механізм копіювання поверхні рельєфу поля спирається на коток, що гарантує стабільність дотримання заданої глибини обробітку по всій ширині захвату агрегату. Стабільність і рівномірність обробітку за глибиною дає змогу використовувати Kronos і для виконання передпосівної культивації.

Як опція до дискових борін Kronos пропонується ножовий коток, який встановлюється спереду дисків. Під час роботи він подрібнює рослинні залишки у поперечному напрямку, а диски агрегату – в поздовжньому. Ножі котка виконані із загартованої, зносостійкої сталі. Вони мають двосторонню заточку для подовження терміну служби – при спрацюванні ніж розвертається на 180°, і таким чином термін служби збільшується удвічі. Регулювання глибини здійснюється гідроциліндром, а накидні шайби забезпечують точну фіксацію в обраному положенні.

В. Васильченко, канд. техн. наук, доцент; М. Гузь, ст. викладач, НУБІП України

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2018

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

Підписатися
Сповістити про
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Потрібен надійний трактор – зверніть увагу на сьогоднішню пропозицію AXION від CLAAS

Всесвітньо відомий виробник сільськогосподарської техніки компанія CLAAS...

Налаштування розкидача мінеральних добрив

Тисячі євро можна викинути на вітер, якщо...

Новий рівень сівби з Tempo F

Сівалка Tempo F8 виробництва шведської компанії Väderstad,...

Погода

Kyiv
рвані хмари
9 ° C
11.5 °
6.4 °
87 %
3kmh
66 %
Пт
11 °
Сб
18 °
Нд
21 °
Пн
20 °
Вт
13 °