01 Липня 2022

Ефективні рідкі добрива та новітні рішення для їх внесення

Рідкі добрива в останні роки набирають неабиякої популярності. Про їх перевагу над твердими формами немає сенсу говорити, адже ціла низка багаторічних випробувань і досвід використання в системі удобрення сільськогосподарських культур довели: це незаперечний факт.

На ринку України пропонуються різні марки рідких фосфоровмісних добрив в рослинництві – як комплексних, так і стартових, де основною складовою є легкодоступний фосфор. Безперечно, збільшення обсягів виробництва і використання якісних рідких добрив – це шлях до зростання рівня продуктивності культур. Перехід на живлення рідкими добривами дасть змогу зекономити 20–25% коштів на забезпечення рослин фосфором.

Польсько-українська компанія «АГРОВІТ ГРУП» впродовж кількох років виробляє власну марку рідких стартових добрив НАНОВІТ ТЕРРА, яка успішно зарекомендувала себе серед добрив аналогічного призначення. Найбільш популярні марки добрив НАНОВІТ ТЕРРА 5:20:5; 3:18:18 та 9:18:9. Однією з переваг цих добрив є те, що фосфор у складі добрива міститься у формі ортофосфатів, що робить цей продукт значно ефективнішим у період проростання насіння, на початкових етапах росту культур, порівняно з аналогічними добривами із поліфосфатною формою. Саме ці добрива компанія рекомендує для стартового внесення при сівбі різних культур – для локального внесення в рядок, безпосередньо на насінину.

НАНОВІТ ТЕРРА – добрива екологічно безпечні, мають нейтральний показник рН. Характеризується повною (100%) розчинністю, високою доступністю всіх елементів живлення, особливо сполук фосфору. Добрива висококоефективні за низьких температур і мінімальних норм внесення (20–40 л/га). Забезпечують ідеальні умови для проростання насіння, отримання дружних і рівномірних сходів, гарантоване підвищення урожайності та якості отриманої продукції з високим економічним ефектом.

Поряд із цим у 2021 році компанія розпочала виробництво рідкого комплексного добрива (РКД) марки 11:37:0 із комбінованим поєднанням полі- та ортофосфатів. Це добриво пролонгованої дії, яке можна використовувати під час основного обробітку ґрунту, під передпосівну культивацію, а також водночас із сівбою. Однак при внесенні в рядок під час сівби слід уникати контакту добрива із насінням, адже потрапляння добрива на насінину може викликати її опіки. Ідеальним рішенням є використання поліфосфатних форм (РКД 11:37) локально в аеробну зону на глибину 12–18 см, а НАНОВІТ ТЕРРА (рідке стартове добриво) – в рядок під час сівби, безпосередньо на насінину. Таке поєднання двох видів добрив забезпечать ідеальні умови для споживання легкодоступного фосфору рослинами впродовж усього вегетаційного періоду та відповідно отримання високорентабельного урожаю.

Звісно, досить вагомим аргументом для отримання бажаного ефекту від рідких добрив є якість їх внесення. В останні роки досить активно проводиться переобладнання сівалок різних модифікацій для внесення рідких стартових добрив водночас із сівбою. Чимало великих і середніх агропідприємств уже частково переобладнали сівалки, переважно під широкорядний посів. Однак наразі переважна більшість господарств ще не має змоги використовувати рідкі добрива через відсутність спеціально обладнаних сівалок, хоча повне розуміння необхідності цього заходу вже сформувалося.

На сьогодні пропонуються різні системи для переобладнання сівалок. Це позитивні зміни, яким варто сприяти й надалі. Однак деякі аграрії, що вже переобладнали свої сівалки, за кілька років експлуатації зауважили певні недоліки різних систем для внесення рідких добрив. Із них найбільш поширені такі:

 • встановлюються системи без автоматичного регулювання норми та контролю внесення добрива, а цю роботу має здійснювати механізатор у ручному режимі з кабіни трактора;
 • встановлюються дешеві, слабкі насоси, які не можуть створити нормальний тиск для відповідної подачі добрива в рядок і в разі збільшення норми внесення не спроможні її витримати;
 • встановлюються неякісні трубки для виливу добрива, які забиваються ґрунтом і відтак обмежують внесення необхідної кількості добрива;
 • дешеві капіляри під дією чинників атмосферного середовища втрачають свої фізичні властивості й відповідно пропускну спроможність щодо внесення заданої норми добрив.

Компанія «АГРОВІТ ГРУП» із нашим партнером «ЛЕНДЕКОТЕХ», взявши до уваги всі перелічені недоліки, пропонує високоякісну послугу з переобладнання сівалок різних модифікацій. Маємо 5-річний досвід роботи з переобладнання сівалок у країнах Європи, в тому числі й Україні, та Азії. Пропонуємо перевірені часом системи для внесення рідких добрив італійського виробництва компанії IRIS S.r.l, що мають високу надійність.

Ефективні рідкі добрива та новітні рішення для їх внесення2IRIS S.r.l – це комплекс інноваційного обладнання, що дає можливість цілеспрямовано й точно вносити рідкі добрива безпосередньо в посівне ложе чи в зону його ефективної дії. Ця система легко монтується як на зернову сівалку, так і на сівалку точного висіву незалежно від її модифікації, працює індивідуально, без втручання електричної чи гідравлічної системи дозування та висіву сівалки, за рахунок електричного приводу системи дозування. Точність внесення заданої норми встановлюється та регулюється за допомогою багатофункціонального блоку управління EQUIPE.

На відміну від багатьох інших систем, електронний блок управління системою внесення рідких добрив EQUIPE забезпечує:

 • відображення швидкості руху агрегату завдяки датчику швидкості;
 • відображення обсягів проведеної роботи (загальної кількості гектарів);
 • дотримання та відображення чіткої норми внесення добрива, л/га;
 • збереження до 10 запрограмованих норм внесення;
 • зміну норми внесення добрива під час роботи агрегату;
 • можливість здійснення одночасного управління 4-ма електронасосами з різними нормами виливу;
 • можливість здійснення посекційного контролю (Section Control) на сівалках: для технічних культур – до 36-ти рядків, на зернових – кожних 10 рядків.

Відображення точної швидкості руху агрегату та дотримання чітко встановленої норми виливу відбувається за рахунок GPS антени. Щоб уникнути виливу добрива під час розворотів, а також на початку руху та після зупинки агрегату, системи обладнуються датчиком Start/Stop, що вмикає та вимикає подачу живлення насоса.

Кожен із виходів системи розподілу та внесення рідких добрив підводить рідину в посівне ложе й цілеспрямовано, за допомогою форсунки з отвором діаметром 0,4 (0,6 або 0,8) мм під тиском, подає рідину до насінини. Ця система може також використовуватись для внесення іннокулянту під час сівби сої.

Система повністю автономна! Подача живлення електронасоса відбувається безпосередньо від акумулятора трактора, а монітора EQUIPE – від розетки трактора на 12 вольт.

Аналогічні системи із внесення рідких добрив уже встановлено на сівалках для висіву технічних і зернових культур у таких агрохолдингах України, як «ЕПІЦЕНТР АГРО», «СВАРОГ», «АСТАРТА КИЇВ» та в низці інших агропідприємств, що активно використовують рідкі добрива під час сівби. Переобладнані висівні комплекси із встановленими системами для внесення рідких добрив від нашої компанії вже відпрацювали по 2–3 сезони і зарекомендували себе як надзвичайно надійні.

Важливо також, що розглянуті системи IRIS.srl можна встановлювати на різних ґрунтообробних агрегатах: глибокорозпушувачах, дискових агрегатах, культиваторах тощо. Такий підхід забезпечує можливість повного переходу на рідкі форми добрив і відмови від твердих гранульованих добрив.

Ви даєте технічне завдання – ми його втілюємо в життя!

О. М. Венедіктов, канд. с.-г. наук, заст. директора ТОВ «Агровіт Груп»; Ю. С. Чемерис, директор ТОВ «Лендекотех»

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2021

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Вплив умов навколишнього середовища на поглинання елементів живлення рослинами

Сучасні технології вирощування сільськогосподарських культур передбачають застосування...

«Сіль» у добривах. Коли варто контролювати

Збільшення обсягів виробництва сільськогосподарської продукції в Україні...

Погода

Kyiv
чисте небо
30.4 ° C
30.4 °
30.4 °
51 %
0.5kmh
0 %
Пт
30 °
Сб
27 °
Нд
29 °
Пн
31 °
Вт
33 °