24 Жовтня 2021

ГМО-культури прискорюють поширення комах-шкідників

Дослідження проводилися із використанням ГМО-бавовнику та сої, які продукують так звані Bt-токсини. Ці інсектицидні білки природним чином зустрічаються в грунтових організмах (Bacillus thuringiensis).

Дослідження в Китаї продемонструвало наступні результати: якщо бавовняні совки (Helicoverpa armigera) заражені певними вірусами, то вони особливо швидко поширюються на полях Bt-бавовни.

Як відзначають вчені, дані віруси мають стимулюючий вплив на імунну систему личинок: в зв’язку зі зниженням токсичності личинки швидше виробляють стійкість до токсину і в той же час мають більш високу пристосованість до вірусу, ніж інші неінфіковані представники того ж виду.

Дослідження також показало, що інфіковані личинки практично не зустрічаються на полях, де вирощують звичайний бавовник. Заражені личинки поширюються тільки на полях, де вирощують Bt-культуру.

У Бразилії популяції білокрилки (Bemisia tabaci) збільшуються на полях, де вирощують інсектицидну ГМ-сою. Спочатку вважалося, що це пов’язано зі зменшенням внесення інсектицидів. Однак лабораторні експерименти показали й інші результати: білокрилки при живленні рослинами пристосовуються до біологічних характеристик соєвих ГМО-бобів.

Це відкриття здається особливо показовим для стійкої до гліфосату ГМО-сої, яка також продукує Bt-токсини: комахи, що живляться цими рослинами, показали більш високу плодючість і значне збільшення чисельності потомства. При цьому подібні ефекти не спостерігалися, якщо соєві ГМО-боби були стійкі тільки до гліфосату.

Більш високе зараження білокрилкою також сприяє хворобам рослин: білокрилки в процесі живлення рослинами передають їм віруси, що може призвести до виникнення грибних захворювань. Автори дослідження заявляють, що причини різкого збільшення чисельності білокрилки невідомі.

Одна з можливих причин: Bt-інсектициди, які не токсичні для білокрилки, можуть мати таку ж імуностимулюючу дію як у випадку з бавовняною совкою. Також розглядаються несподівані взаємодії в геномі сої.

Це не перший випадок, коли повідомляється про збільшене поширення комах-шкідників на бразильській ГМ-сої: в 2014 році експерти Monsanto попередили, що ще одна комаха-шкідник – південна совка (Spodoptera eridania) все частіше поширюється на полях з генетично модифікованою соєю, стійкою до гліфосату і продукує Bt-токсини.

testbiotech.org

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Погода

Kyiv
рвані хмари
6.2 ° C
7.1 °
4.8 °
68 %
0.9kmh
75 %
Нд
8 °
Пн
8 °
Вт
11 °
Ср
12 °
Чт
11 °