01 Липня 2022

ГМО-культури прискорюють поширення комах-шкідників

Дослідження проводилися із використанням ГМО-бавовнику та сої, які продукують так звані Bt-токсини. Ці інсектицидні білки природним чином зустрічаються в грунтових організмах (Bacillus thuringiensis).

Дослідження в Китаї продемонструвало наступні результати: якщо бавовняні совки (Helicoverpa armigera) заражені певними вірусами, то вони особливо швидко поширюються на полях Bt-бавовни.

Як відзначають вчені, дані віруси мають стимулюючий вплив на імунну систему личинок: в зв’язку зі зниженням токсичності личинки швидше виробляють стійкість до токсину і в той же час мають більш високу пристосованість до вірусу, ніж інші неінфіковані представники того ж виду.

Дослідження також показало, що інфіковані личинки практично не зустрічаються на полях, де вирощують звичайний бавовник. Заражені личинки поширюються тільки на полях, де вирощують Bt-культуру.

У Бразилії популяції білокрилки (Bemisia tabaci) збільшуються на полях, де вирощують інсектицидну ГМ-сою. Спочатку вважалося, що це пов’язано зі зменшенням внесення інсектицидів. Однак лабораторні експерименти показали й інші результати: білокрилки при живленні рослинами пристосовуються до біологічних характеристик соєвих ГМО-бобів.

Це відкриття здається особливо показовим для стійкої до гліфосату ГМО-сої, яка також продукує Bt-токсини: комахи, що живляться цими рослинами, показали більш високу плодючість і значне збільшення чисельності потомства. При цьому подібні ефекти не спостерігалися, якщо соєві ГМО-боби були стійкі тільки до гліфосату.

Більш високе зараження білокрилкою також сприяє хворобам рослин: білокрилки в процесі живлення рослинами передають їм віруси, що може призвести до виникнення грибних захворювань. Автори дослідження заявляють, що причини різкого збільшення чисельності білокрилки невідомі.

Одна з можливих причин: Bt-інсектициди, які не токсичні для білокрилки, можуть мати таку ж імуностимулюючу дію як у випадку з бавовняною совкою. Також розглядаються несподівані взаємодії в геномі сої.

Це не перший випадок, коли повідомляється про збільшене поширення комах-шкідників на бразильській ГМ-сої: в 2014 році експерти Monsanto попередили, що ще одна комаха-шкідник – південна совка (Spodoptera eridania) все частіше поширюється на полях з генетично модифікованою соєю, стійкою до гліфосату і продукує Bt-токсини.

testbiotech.org

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Науковці вивели сорт пшениці, надстійкої до хвороб

Група доктора Хана Фангпу з Інституту генетики...

В Україні знову змінилися закупівельні ціни на сою та ріпак

Котирування на ріпак та сою кілька тижнів...

Експорт української агропродукції залізницею під загрозою

За словами Марії Дідух, директора ГС «Всеукраїнський аграрний...

Погода

Kyiv
чисте небо
30.4 ° C
30.4 °
30.4 °
51 %
0.5kmh
0 %
Пт
30 °
Сб
27 °
Нд
29 °
Пн
31 °
Вт
33 °