25 Жовтня 2021

Ефективний фунгіцидний захист насіння зернових культур

Однією з найбільших і найважливіших груп культурних рослин, які за площею займають близько половини орних земель України, є зернові культури, насамперед, озимі та ярі пшениця і ячмінь. Проте отримання високих і якісних урожаїв цих культур неможливе без застосування оптимальних систем захисту рослин від шкідливих організмів. Це пов’язано із суттєвим навантаженням хвороб та шкідників, які впродовж усього сезону вегетації атакують рослини. І першим джерелом захворювання може стати насіннєвий матеріал із величезною кількістю збудників і шкодочинних об’єктів, а ослаблене насіння схильне до ураження цілою низкою патогенів, що живуть у ґрунті до початку сівби. Першим і надзвичайно важливим етапом забезпечення ефективного захисту рослин є протруєння посівного матеріалу, адже здорове насіння – основа майбутнього врожаю.

Ustilago nuda f.sp. tritici
Ustilago nuda f.sp. tritici

Tilletia caries
Tilletia caries

Fusarium spp.
Fusarium spp.

Дослідження, проведені фахівцями компанії «Байєр», показують, що в необробленому насінні дуже часто присутні фітопатогенні гриби, серед яких найбільш поширеними є збудники сажкових хвороб (Tilletia spp. та Ustilago spp.) і кореневих гнилей (Fusarium spp., Bipolaris sorokiniana), а також комплекс грибів зберігання (пліснявих) – Muсor spp., Penicillium spp., Alternaria spp., Trichothecium roseum та інші. З насіннєвим матеріалом можуть також передаватися і збудники плямистостей листя, такі як смугаста (Pyrenophora graminea) та сітчаста плямистість ячменю (Pyrenophora teres), септоріоз (Septoria spp.). Слід зазначити, що, крім насіннєвої інфекції, паросткам рослин загрожують збудники хвороб, які накопичуються у ґрунті й поширюються аерогенно.

За умов потужного тиску з боку шкодочинних об’єктів посилюються й вимоги до сучасних препаратів захисту насіння. Основними критеріями при цьому є ефективність протруйника проти комплексу насіннєвих і ґрунтових хвороб, а також безпечність для культури та довкілля. Саме таким препаратом є Сценік®. Це трикомпонентний фунгіцидний протруйник, що містить флуоксастробін 37,5 г/л, протіоконазол 37,5 г/л і тебуконазол 5,0 г/л – діючі речовини, які ефективно контролюють широкий спектр хвороб сходів зернових і забезпечують позитивний вплив на фізіологічний розвиток молодих проростків. Препарат рекомендовано до використання в нормі 1,3–1,6 л/т насіння пшениці та ячменю проти снігової плісняви (Microdochium nivalea), комплексу кореневих гнилей (Fusarium spр., Bipolaris sorokiniana), сажкових хвороб (Tilletia spp., Ustilago spp.), септоріозу сходів (Septoria spp.), пліснявіння насіння (Muсor spp., Aspergillus spp., Penicillium spp., Trichothecium roseum).

Поряд із добре відомими діючими речовинами тебуконазолом та протіоконазолом Сценік® містить додатковий компонент – флуоксастробін – аналог стробілуринів нового покоління з вираженою системною та локально-системною активністю, що є вкрай важливою властивістю протруйників насіння. Цінною особливістю зазначеної діючої речовини вважається подовжений термін дії, адже препарат рівномірно проникає у рослину впродовж тривалого часу. Забезпечуючи відмінну біологічну ефективність проти хвороб, флуоксастробін спричиняє відчутну рістрегулюючу дію та позитивно впливає на розвиток коріння, вегетативних органів, кущіння. Тому рослини краще розвиваються, стають міцнішими й формують більший урожай.

Сценік® демонструє високу ефективність проти снігової плісняви (Microdochium nivale) на озимих зернових, яка в окремі роки викликає значне зрідження посівів (інколи до 15–20%). Кілька українських та європейських досліджень показали (рис. 1), що Сценік® є одним із найкращих фунгіцидних протруйників у боротьбі зі сніговою пліснявою.

Рис. 1. Ефективність захисту Сценік® від хвороб пшениці та ячменю
Рис. 1. Ефективність захисту Сценік® від хвороб пшениці та ячменю

Новим відкриттям у сегменті фунгіцидних протруйників на зернових культур став продукт Баритон® Супер. До складу нового протруйника увійшли тебуконазол, протіоконазол і флудиоксоніл. Перші дві діючі речовини належать до хімічного класу азоли, результатом їх дії на клітини грибів є припинення процесів росту та поділу клітин, що призводить до загибелі патогену. Третя діюча речовина у складі Баритон® Супер – флудиоксоніл, хімічний клас фенілпіроли, – інгібітор ферменту, що відповідає за роботу білків у мембранах клітин, результатом такого впливу на фермент є повне припинення росту міцелія гриба.

Норма використання продукту становить становить 1,0 л/т. Вдале поєднання найкращих у своїх класах діючих речовин дало змогу отримати надзвичайно ефективний продукт зі значним переліком переваг. Застосовуючи протруйник Баритон® Супер, ми отримуємо швидке проникнення та рівномірне розподілення діючих речовин у рослині за рахунок системності азолів, значно подовжену тривалість захисної дії завдяки діючій речовині флудиоксоніл, відмінну рістрегулюючу дію продукту (розлога коренева система, поліпшене сприйняття поживних речовин, кращий розвиток рослин), ще надійніший контроль кореневих гнилей, снігової плісняви та тифульозу і, головне, можливість отримати прибавку врожаю.

В табл. 1 вміщено результати випробувань Баритон® Супер у країнах Європи, об’єктами були снігова пліснява та тифульоз на озимій пшениці. За норми використання один літр на тонну було проконтрольовано захворювання на рівні близько 90% і вище.

Таблиця 1. Ефективність контролю снігової плісняви та тифульозу, пшениця озима, 2016–2017 рр. (внутрішні дані)І, напевно, один із найважливіших параметрів, що вказує на ефективність протруйника, – урожайність (табл. 2). За використання Баритон® Супер в нормі 1 л/т урожайність зросла на 6,47% порівняно з контролем та на 2% порівняно з Ламардор® Про.

Таблиця 2. Урожайність, озима пшениця, Україна, 2018 р. (внутрішні дані)Таким чином, маємо перелік технічних характеристик Баритон® Супер:

  • Швидке проникнення та рівномірний розподіл діючих речовин рослиною;
  • Значно подовжена тривалість захисної дії за рахунок діючої речовини флудиоксоніл;
  • Відмінна рістрегулююча дія продукту, і як результат – розлога коренева система, поліпшене сприйняття поживних речовин, кращий розвиток рослин;
  • Ще ефективніший контроль кореневих гнилей, снігової плісняви та тифульозу;
  • Позитивний вплив на врожайність.

Баритон® Супер – це захист, гармонійно налаштований на урожай.

Сергій Путренков, менеджер з маркетингу компанії «Байєр»

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2021

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Погода

Kyiv
хмарно
5.4 ° C
6 °
4.1 °
51 %
3.1kmh
90 %
Пн
8 °
Вт
12 °
Ср
11 °
Чт
13 °
Пт
10 °