20 Травня 2022

Еверест української селекції

Незважаючи на нестабільну премію за високоолеїновий соняшник, необхідність вирощувати високоолеїнові гібриди із просторовою ізоляцією та примхливість цього соняшнику при збиранні, площі під ним невпинно зростають. Рушійною силою у зростанні попиту на високоолеїновий соняшник є премія, збільшення споживчого інтересу до цінних видів олії та популяризація здорового харчування.

ЦІННІСТЬ ВИСОКООЛЕЇНОВОГО СОНЯШНИКУ

Високоолеїновий соняшник має високий вміст олеїнової кислоти Омега 9 (мононенасичена жирна кислота) – понад 82% і низький вміст лінолевої кислоти Омега 6 (поліненасичена жирна кислота). Олія, виготовлена з такого соняшнику, має безліч корисних властивостей і характеризується найвищим вмістом вітаміну Е (альфа-токоферолу) – 45 мг/100 г, що є природним антиоксидантом, легко засвоюється організмом людини.

Завдяки високому вмісту олеїнової кислоти соняшникову олію можна прирівнювати до оливкової. Серед корисних властивостей Омега 9 слід назвати швидке засвоєння глюкози, що, у свою чергу, є профілактикою розвитку діабету, запобігання розвитку раку молочної залози у жінок, а також зміцнення імунітету. Крім того, Омега 9 знижує рівень холестерину в крові та перешкоджає осіданню холестеринових бляшок на стінках судин, знижуючи таким чином ризик розвитку атеросклерозу. Також спостерігається зниження ризику розвитку хронічних запалень за рахунок покращення метаболізму тканин.

При переробці лінолевої соняшникової олії на маргарин, а також при смаженні з’являються активні транс-ізомери, які зумовлюють підвищення вмісту холестерину в крові, що, в свою чергу, може спричинити серцево-судинні і онкозахворювання. А при термічній обробці та гідролізації високоолеїнової олії утворюються переважно цис-ізомери, що зменшують вміст холестерину та канцерогенів. Ця олія має тривалий цикл використання у процесі смаження при високих температурах, містить не більше як 10% насичених жирів, що дуже важливо для харчової промисловості.

На сьогодні є інформація, що частка високоолеїнового соняшнику в Україні становить близько 10%. Однак світові тенденції показують, що надалі попит буде зростати. Існує думка, що високоолеїнові гібриди мають нижчу врожайність, ніж звичайні (лінолеві) гібриди соняшнику. Але це не так: на ринку вже є сучасні високо­олеїнові гібриди, що не поступаються за урожайністю лінолевим.

Мотивом до вирощування високоолеїнового соняшнику для українських фермерів також служить додаткове преміювання. Доплата за кожну тонну товарного насіння високоолеїнового соняшнику минулого року становила 50 доларів.

СЕЛЕКЦІЯ МАЄ ЗНАЧЕННЯ

Важливою складовою успішного вирощування товарного високоолеїнового соняшнику є вибір якісного посівного матеріалу із високим генетичним потенціалом врожайності та значним вмістом олеїнової кислоти.

Селекційний процес не стоїть на місці. Постійно створюються все нові й нові гібриди з покращеними характеристиками. У процесі створення нових високоолеїнових гібридів соняшнику насамперед відбирають найбільш високоврожайні комбінації з високим вмістом олії та олеїнової кислоти, стійкі до біотичних та абіотичних чинників. Крім того, створюють гібриди, стійкі до гербіцидів групи імідозалінонів і сульфонілсечовини. Безумовно, необхідною ознакою сучасних гібридів є стійкість до вовчка соняшникового.

Під час створення високоолеїнових ліній і гібридів важливе значення має контроль високого вмісту олеїнової кислоти на всіх етапах селекції.

У Всеукраїнському науковому інституті селекції контроль вмісту олеїнової кислоти проводять на високочутливому сучасному обладнанні.

ПРО ЩО ТРЕБА ЗНАТИ, КОЛИ ВИРОЩУЄШ ВИСОКООЛЕЇНОВИЙ СОНЯШНИК

Технологія вирощування високо­олеїнового соняшнику в цілому така ж, як і лінолевого, проте має і свої особливості. Це, передусім, дотримання просторової ізоляції від посівів лінолевого соняшнику. Ізоляція має становити від 400 м – залежно від площі лінолевого соняшнику, який росте поряд. Потрібно пам’ятати, що від просторової ізоляції залежить вміст олеїнової кислоти в отриманій товарній продукції.

Якщо немає можливості дотримуватися просторової ізоляції, то можна використати ізоляцію часову. Тобто необхідно підбирати строки посіву та гібридний склад залежно від вегетаційного періоду, щоб забезпечити цвітіння в різні терміни та уникнути перезапилення із лінолевим соняшником.

Посів необхідно проводити в оптимальні строки, коли ґрунт на глибині висіву прогріється до +10°С. Більшість високоолеїнових гібридів відносяться до інтенсивного типу, тому при вирощуванні рекомендується дотримуватися збалансованої системи живлення.

Важливу роль у отриманні товарної продукції з високим вмістом олеїнової кислоти відіграє також зона вирощування. Адже при різких коливаннях нічних і денних температур під час цвітіння та наливу сім’янок може суттєво знизитись рівень олеїнової кислоти в олії.

Отже, основними чинниками, що впливають на вміст олеїнової кислоти, є:

  • генетична чистота насіння;
  • просторова ізоляція;
  • температурний режим у період цвітіння та дозрівання;
  • фізичне змішування (під час посіву, збирання, транспортування, доробки насіння, та при виробництві олії).

ЕВЕРЕСТ УКРАЇНСЬКОЇ СЕЛЕКЦІЇ

В лінійці гібридів соняшнику Всеукраїнського наукового інституту селекції представлений високоврожайний високоолеїновий гібрид соняшнику Еверест із вмістом олеїнової кислоти 92%. Еверест генетично стійкий до гербіцидів групи імідазолінонів, що дає змогу використовувати при його вирощуванні традиційну систему захисту від бур’янів, а також за потреби застосовувати гербіциди групи імідазолінонів.

ЕВЕРЕСТ УКРАЇНСЬКОЇ СЕЛЕКЦІЇ_2Еверест – ранньостиглий гібрид інтенсивного типу, що демонструє швидкий стартовий ріст і має вегетаційний період 105 днів. Цей гібрид характеризується помірною стійкістю до посухи. Найкращу врожайність із найбільшим вмістом олеїнової кислоти він показує на високому агрофоні з достатнім вологозабезпеченням.

Ключовим чинником успіху при вирощуванні високоолеїнового соняшнику є вибір насіння із високим генетичним потенціалом урожайності, високим вмістом олеїнової кислоти та високою якістю, що Всеукраїнский науковий інститут селекції впевнено гарантує своїм покупцям.

Вікторія Бабич, Всеукраїнський науковий інститут селекції

Клієнтська підтримка: 0 800 302 032

Відділ продажу: (044) 500-55-37; (067) 505-47-42. 

Сайт: www.vnis.ua

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2020

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Погода

Kyiv
хмарно
22.1 ° C
22.1 °
22 °
50 %
3.9kmh
100 %
Пт
21 °
Сб
19 °
Нд
12 °
Пн
15 °
Вт
18 °