18 Травня 2022

Safecross™-гібриди ріпаку озимого компанії «Сингента»: з турботою про врожай

Ріпак озимий – високоінтенсивна культура, яка в разі максимальних вкладень демонструє найбільшу віддачу. Попит на ріпак зумовлений зростанням потреби в рослинних жирах. Ріпакову олію за харчовими якостями можна порівняти з оливковою, вона має тривалий термін зберігання, придатна для виробництва маргарину та майонезу. Наявність у ній жирних кислот Омега-3 і низький вміст насичених жирних кислот роблять цей продукт просто незамінним для харчових цілей.

Перспективним напрямом використання ріпакової олії є також виробництво біодизелю, мастил і пластику. Для українських сільгоспвиробників ріпак озимий – чи не найрентабельніша культура, тому її вирощування досить актуальне, а добрі ґрунти та сприятливі кліматичні умови дозволяють отримувати високі врожаї.

Проте можна назвати низку чинників, які можуть стати причиною зниження врожайності: погана структура ґрунту, його ущільнення, що може призвести до 30% втрат; недостатня забезпеченість поживними речовинами (15%); пошкодження хворобами та шкідниками (12%); висока забур’яненість (8%) тощо.

Першим кроком на шляху до отримання високих урожаїв є вибір гібрида, що дає змогу бути впевненим у його потенціалі. При виборі насіння озимого ріпаку слід звертати увагу на такі чинники:

  • інтенсивність (потенціал урожайності) – за умов високого агрофону доцільніше віддавати перевагу саме інтенсивним гібридам, оскільки вони мають вищий потенціал урожайності з кращими показниками якості;
  • адаптивність – кожен гібрид має певний рівень адаптивності до конкретних умов вирощування. Саме тому при виборі гібрида слід насамперед брати до уваги умови, в яких він буде вирощуватися. Деякі гібриди краще реалізують свій потенціал в умовах дефіциту вологи в період весняно-літньої вегетації, що характерно для багатьох регіонів України, особливо південних, тоді як інші потребують більшої кількості вологи для формування високих урожаїв;
  • посухостійкість – у посушливих умовах найбільший потенціал мають ранні та середньоранні гібриди й сорти, які формують урожай до початку періоду ґрунтової та повітряної посухи;
  • інтенсивність розвитку восени – для запобігання переростанню рослин ріпаку і, як наслідок, зниженню їх зимостійкості не слід висівати в надто ранні строки гібриди зі швидким осіннім розвитком. При вирощуванні гібридів з інтенсивним розвитком восени потрібно обов’язково планувати осіннє внесення регуляторів росту.

Селекціонери компанії «Сингента» активно працюють над створенням нових високопродуктивних гібридів ріпаку озимого зі значним рівнем адаптації до різноманітних умов вирощування.

Основним завданням при створенні нових гібридів є забезпечення їх високої продуктивності (врожайності й олійності), стабільності (поліпшення показників зимостійкості, стійкості до хвороб і несприятливих чинників у період вирощування) та покращення якісних показників олії. Особлива увага приділяється поліпшенню рівня адаптації генетичного матеріалу до умов вирощування. Завдяки вдалому розташуванню мережі селекційних станцій в основних кліматичних зонах Європи гібриди «Сингента» мають високий рівень адаптації до різноманітних умов вирощування.

У процесі наукової діяльності вчені компанії роблять значний внесок у розвиток селекції озимого ріпаку, вдосконалюючи методи створення нових гібридів. Саме селекціонери «Сингента» розробили поліпшену технологію виведення нових гібридів під назвою Safecross™.

Safecross™ – інноваційна технологія в селекції гібридів ріпаку озимого, яка дає змогу значно підвищити ефективність створення нових гібридів із необхідним комплексом господарсько цінних ознак шляхом більш точної їх передачі від батьківських форм.

Система Safecross™ відрізняється від інших тим, що базується на використанні ядерного типу успадкування чоловічої стерильності. Завдяки цьому ефективніше успадковуються і краще проявляються бажані агрономічні характеристики.

Зокрема, ця технологія передбачає виведення нових гібридів озимого ріпаку з дуже високим і стабільним рівнем урожайності, які вирізняються відмінною адаптивністю до різноманітних умов вирощування, стійкістю до хвороб і таких стресових чинників вирощування, як мороз, посуха та пізній посів. Усі Safecross™-гібриди мають дуже низький вміст глюкозинолатів, що дає можливість значно підвищити якісні показники насіння, отриманого з урожаю.

Покращені характеристики Safecross™-гібридів передусім покликані підвищити прибуток господарств від їх вирощування. Так, завдяки цій системі вдалося створити гібриди з дуже високим рівнем зимо­стійкості (НК Технік, СИ Анабелла, СИ Мартен); стійкості до фомозу (СИ Анабелла), циліндро­споріозу (СИ Харнас); поліпшити стабільність урожайності в умовах посухи (Торес, СИ Харнас), підвищити вміст олії (СИ Савео). Інший приклад вдалого використання системи Safecross™ – створення гібридів з покращеним амінокислотним складом олії, так званих високоолеїнових гібридів.

Характеристика гібридів ріпаку озимого компанії «Сингента»Safecross™-гібриди успішно вирощуються та користуються попитом у фермерів усіх країн Європи. Пересвідчившись у перевагах зазначеної технології, починаючи ще з 2007 року, селекціонери компанії «Сингента» застосовують її при створенні всіх нових гібридів. З 2012 року переконатися в перевагах технології Safecross™ мали змогу й українські виробники сільгосп­продукції на прикладі гібридів НК Технік і НК Петрол. Зокрема, в екстремальних умовах перезимівлі гібрид НК Технік продемонстрував один із найкращих показників зимостійкості серед усіх гібридів ріпаку озимого, що є на ринку України. Ефективність системи Safecross™ для створення нових гібридів з адаптивністю до посушливих умов і високою врожайністю втілено у гібридах Торес та СИ Харнас.

Впродовж 2017–2018 років компанія «Сингента» доповнила своє портфоліо новими високоврожайними гібридами ріпаку озимого – СИ Мартен, СИ Савео, СИ Анабелла та СИ Харнас, які є результатом успішного використання селекціо­нерами системи Safecross™.

За 5-річний період проведення польових досліджень із метою вивчення рівня адаптивності даних гібридів до умов вирощування в різних регіонах вони продемонстрували високу і стабільну врожайність та високу зимостійкість. Скажімо, СИ Мартен характеризується дуже високим рівнем пластичності, тому його можна успішно вирощувати як в умовах центральних та західних областей, так і в посушливих умовах Півдня. Окремо слід сказати про високий рівень зимостійкості цього гібрида, що було підтверджено, в тому числі, у складних умовах перезимівлі. Цей гібрид також характеризується повільними темпами росту на початкових етапах розвитку, що робить його стійким до переростання. Більш пізні строки дозрівання цього гібрида дають змогу оптимізувати використання збиральної техніки в період жнив.

Інша новинка – СИ Савео є гібридом інтенсивного типу, головною особливістю якого вважається надзвичайно висока та стабільна врожайність, підтверджена впродовж багаторічних досліджень та першого року вирощування у товарних посівах в різних регіонах. Особливо успішно цей гібрид реалізує свій потенціал в умовах центральних і західних областей. СИ Савео також характеризується середньоінтенсивними темпами росту восени, що робить його непридатним до дуже ранніх стоків висіву. Також слід зазначити, що СИ Савео відзначається підвищеною стійкістю до розтріскування стручків та найвищою олійністю серед лінійки гібридів компанії «Сингента».

СИ Анабелла – середньопізній високопродуктивний гібрид інтенсивного типу, який вирізняється високою зимостійкістю (рівень гіб­рида НК Технік) та високим рівнем стійкості до фомозу. Також гібрид характеризується повільними темпами росту на початкових етапах органогенезу, що робить його стійким до переростання і придатним до оптимально ранніх термінів посіву. Рекомендований до вирощування в усіх ріпакосійних регіонах України.

СИ Харнас – середньопізній гібрид з дуже високим потенціалом урожайності, в тому числі демонструє високу й стабільну врожайність в посушливих умовах. Середньоінтенсивні темпи росту на початкових етапах розвитку дають змогу висівати гібрид в оптимально ранні терміни сівби. Відзначається високою зимостійкістю та швидким відновленням вегетації навесні, має високу стійкість до циліндроспоріозу. Рекомендований до вирощування в усіх ріпакосійних регіонах України.

Геннадій Малина, канд. с.-г. наук, менеджер з технічної підтримки соняшнику й ріпаку

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2019

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Професійний підхід до азотного живлення озимого ріпаку навесні

Питання ефективного використання азоту для озимого ріпаку...

Менеджмент посівів ріпаку при виході з зими

У цій статті ми розглянемо найважливіші моменти...

Прогноз розвитку хвороб на ріпаку у 2022 році

До вашої уваги прогноз розвитку хвороб ріпаку...

Погода

Kyiv
сильний дощ
8 ° C
8.2 °
7.6 °
90 %
0.9kmh
100 %
Ср
13 °
Чт
19 °
Пт
20 °
Сб
22 °
Нд
13 °